Zimowe szaleństwo - Kulig 2021

Kulig

W tym roku w lutym przypada koniec karnawału, jest to okazja do wspólnego świętowania i zabawy. W naszej parafii dnia 15 lutego br. zostało zorganizowane „zimowe szaleństwo” dla dzieci i młodzieży należących do Scholii i Służby Liturgicznej Ołtarza. W kuligu wzięło udział 12 osób pod opieką ks. Marcina – opiekuna ministrantów i Klaudii Przybyłowskiej – prowadzącej Scholę. Trasa przebiegała od  Dudowizny w kierunku  Dybek. W trakcie przejazdu miała miejsce przerwa na posiłek przy płomieniach ogniska. Kulig odbył się dzięki pomocy i życzliwości pana Grzegorza Sitka i Kazimierza Puściana – należący do Zakonu Rycerzy Kolumba.

Uczestnicy wspaniale bawili się podczas „zimowego szaleństwa”. Mamy nadzieję, że takie inicjatywy są radością dla ciała, ale również i dla ducha. W przyszłości na pewno będzie okazja do tego, aby powtórzyć taką zabawę.

Tekst: ks. Marcin

Krzyż morowy w Porębie

Krzyz127 października na wysokości cmentarza, wzdłuż drogi brokowskiej, został ustawiony przez Rycerzy Kolumba krzyż morowy (epidemiczny, zwany również karawaką).
Krzyż drewniany z 1901r. pierwotnie usytuowany był w Dudowiźnie.
Uroczyste poświęcenie krzyża nastąpi w dniu Wszystkich Świętych po mszy świętej na cmentarzu.
/Tradycja stawiania krzyża morowego sięga wczesnego średniowiecza. Karawaka ma formę krzyża o dwóch belkach poziomych (tzw. krzyża patriarchalnego), z których górna jest zwykle krótsza od dolnej. Do Polski krzyż ten przywędrował w XIII wieku z Rusi i Węgier. W czasie pandemii koronawirusa COVID-19 w Polsce krzyże morowe najczęściej stawiają parafie i gminy. Wierni mogą przed nimi zanosić modlitwy do Boga o zakończenie współczesnej „zarazy”. źródło: aleteia.pl/

Krzyz7
Przypominamy że msza święta na cmentarzu w dniu 1 listopada o godz. 12:00

• Czytania na piątek, 26 lutego 2021

Piątek I Tygodnia Wielkiego Postu

(Ez 18, 21-28)

Tak mówi Pan Bóg: "Jeśliby występny porzucił wszystkie swoje grzechy, które popełniał, a strzegłby wszystkich moich ustaw i postępował według prawa i sprawiedliwości, żyć będzie, a nie umrze: nie będą mu policzone żadne grzechy, jakie popełnił, lecz będzie żył dzięki sprawiedliwości, z jaką postępował. Czyż tak bardzo miałoby mi zależeć na śmierci występnego – mówi Pan Bóg – a nie raczej na tym, by się nawrócił i żył? A gdyby sprawiedliwy odstąpił od swej sprawiedliwości i popełniał zło, naśladując wszystkie obrzydliwości, którym się oddaje występny, czy taki będzie żył? Żaden z wykonanych czynów sprawiedliwych nie będzie mu policzony, ale umrze on z powodu nieprawości, której się dopuszczał, i grzechu, który popełnił. Wy mówicie: „Sposób postępowania Pana nie jest słuszny”. Słuchaj jednakże, domu Izraela: Czy mój sposób postępowania jest niesłuszny, czy raczej wasze postępowanie jest przewrotne? Jeśli sprawiedliwy odstąpił od sprawiedliwości, dopuszczał się grzechu i umarł, to umarł z powodu grzechów, które popełnił. A jeśli bezbożny odstąpił od bezbożności, której się oddawał, i postępuje według prawa i sprawiedliwości, to zachowa duszę swoją przy życiu. Zastanowił się i odstąpił od wszystkich swoich grzechów, które popełniał, i dlatego na pewno żyć będzie, a nie umrze".

(Ez 18, 21-28)

• Rozważanie na piątek, 26 lutego 2021

Bóg jest Ojcem. Dla wszystkich. Złych i dobrych, sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jego troska jest powszechna, nie omija nikogo. Taki jest Bóg. Tacy mamy stać się również my, do tego właśnie prowadzi nas wielkopostny czas nawrócenia. Nawet jeśli dzisiaj słowa miłujcie waszych nieprzyjaciół są dla nas zupełnie nie do przyjęcia albo ich nie rozumiemy, to w tej naszej słabości nie omija nas Boża troska, właśnie w tym doświadczeniu Bóg jest dla nas Ojcem.

O. Wojciech Czwichocki OP, "Oremus" Wielki Post; Triduum Paschalne 2007, s. 44

• Książka dnia, 26 lutego 2021

Św. Józef patron w każdej potrzebie

W zbiorze znajdziemy: modlitwy do świętego Józefa w najróżniejszych potrzebach, litanie, koronkę, godzinki, nabożeństwa, nowenny i pieśni. Dołączone zostały również dwa dokumenty papieskie poświęcone św. Józefowi: List apostolski Patris corde Ojca Świętego Franciszka oraz