
To było rok temu - Rocznica Intronizacji
W czwartek 17 października Porębska Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodziła I-ą rocznicę Intronizacji. Dużo było wspomnień i wzruszeń ale najważniejsze to potwierdzenie, że Jezus jest nadal naszym Królem i Panem w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym i społecznym.Czwartkowa adoracja eucharystyczna, mająca charakter wynagradzający ,Msza święta i nabożeństwo różańcowe to trwanie przy Chrystusie Panu i Królu i umacnianie więzi z Nim. Świętowanie zakończyło się przed figurą Chrystusa Króla , znajdującej przy bardzo ruchliwej szosie brokowskiej, pobłogosławionej rok temu przez ks. biskupa Stanisława Stefanka.Ks. proboszcz odmówił akt oddania Sercu Jezusowemu i odczytał słowa umieszczone na cokole : JEZU JESTEŚ KRÓLEM!JEZU JESTEŚ MOIM KRÓLEM.DAJ MI POZNAĆ TWOJĄ WOLĘ PANIE.OTO JESTEM. Tymi słowami trzeba żyć na co dzień.
Z różańcem do I komunii św.
Różaniec w ręku kandydata do I Komunii św. to dobry znak. Ten znak, w pierwszą niedzielę października otrzymało 21 osób z klas III z naszej parafii. Ksiądz proboszcz pobłogosławił różańce i wręczając je zachęcał żeby dzieci korzystały z nich codziennie. Różaniec to opowieść o miłości Boga do człowieka.Na zakończenie dzieci podziękowały za różańce rymowanką: ZA RÓŻANIEC DZIĘKUJEMY- ODMAWIAĆ GO OBIECUJEMY.
Siostry Orionistki w Porębie
Ojciec św. Franciszek miesiąc październik ogłosił Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Papież pragnie rozbudzić świadomość obowiązku misyjnego w katolikach. Zadanie ważne i bardzo trudne ale przy pomocy Sióstr Orionistek ( Zgromadzenie Sióstr Małych Misjonarek Miłości) stało się trochę łatwiejsze. Dwie Orionistki, siostry Bożena i Urszula, przez całą niedzielę 6 pażdziernika opowiadały o misjach na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wszystkich poruszył los dzieci w tym kraju, dla których bardzo często wysypiska śmieci są miejscem gdzie można znaleźć coś do zjedzenia. A u nas tyle żywności się marnuje! Siostry modliły się z nami, zbierały ofiary na misje i wniosły dużo misyjnego zapału.
Bóg zapłać!
"Sami nie wiecie co posiadacie" - nowa odsłona Skansenu w Porębie.

W Porębie poświecono i oddano do użytku nowe pomieszczenie Skansenu im. księdza Jerzego Dąbrowskiego. Uroczystość miała miejsce 16 czerwca 2019r. i połączona była z przeglądem pieśni biesiadnych.
Historia skansenu w Porębie sięga niemal 50 lat. Jak podaje kronika parafialna pisana przez śp. ks. Jerzego Dąbrowskiego: 30 kwietnia 1972r. nastąpiło otwarcie skansenu, a to jest duże osiągnięcie w skali naszego województwa i diecezji.
Skansen ten istniał i prężnie funkcjonował do śmierci jego założyciela w dzwonnicy przykościelnej. W 1982r. w czasopiśmie „Zorza” ukazał się artykuł „Ocalić od zapomnienia”, w którym autorka Irena Krawczykowska, działkowiczka z Udrzyna wspomina zmarłego ks. Dąbrowskiego część artykułu dotyczyła tegoż skansenu. „Pękający w szwach” podobnie jak pamiątkowa księga, skansen (strzeże go imponujący ul kłodowy) to owoc wieloletnich, pracowitych penetracji po wioskach i przysiółkach tego skrawka Mazowsza. Obejmuje eksponaty z lat 1831-1930 i stanowi nie lada frajdę zarówno dla koneserów ludowej sztuki i rzemiosła, jak i dla okolicznych mieszkańców, bowiem kustosz w sutannie znał swoje owieczki, umiał uderzyć w porę gromkim „Sami nie wiecie, co posiadacie" (...)Zdjęcia
Poręba- świętowanie 75 rocznicy obrony radiostacji w gajówce Udrzyn
12 maja 2019 roku odbyły się uroczystości 75 rocznicy obrony radiostacji w gajówce Udrzyn (k. Poręby). Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski.O godzinie 14.00 odbyło się powitanie gości wśród nich przedstawiciele Starostwa Powiatu Ostrowskiego, Burmistrz Broku, Nadleśnictwo Wyszków i Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, przedstawiciele Związku Piłsudczyków okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie, przedstawiciele Związku Piłsudczyków w Ostrowi Mazowieckiej, przedstawiciele podlaskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Dyrektorzy Szkół ze sztandarami, Sołtysi, Sztandar Rycerzy Kolumba, mieszkańcy Udrzyna i okolic. Wśród zaproszonych gości w uroczystościach uczestniczyła Elżbieta Frankowska, córka postrzelonego w 1944 roku radiotelegrafisty mat. "Fali", który pomimo ciężkiej rany głowy zdołał uciec z oblężonej gajówki i zyskał schronienie w Bojanach u kolegi ze służby w marynarce wojennej Kazimierza Kumockiego. Na uroczystość 75 rocznicy obrony radiostacji przybyła rodzina plut. Jana Janickiego ps. „Leszko”, który ciężko ranny w obronie radiostacji poniósł śmierć w niemieckim obozie - bratanek Barbary Gołębiewskiej córki Hieronima Janickiego – brata Jana Janickiego.
Następnie zgromadzeni goście wysłuchali przygotowanego na tę okoliczność przemówienia Wójta Gminy Brańszczyk
Więcej artykułów…
Źródła nie znaleziono