Z różańcem do I komunii św.

img 20191006 113640 resized 20191023 070241023Różaniec w ręku kandydata do I Komunii św. to dobry znak. Ten znak, w pierwszą niedzielę października  otrzymało 21 osób z klas III z naszej parafii. Ksiądz proboszcz pobłogosławił różańce i wręczając je zachęcał żeby dzieci korzystały z nich codziennie. Różaniec to opowieść o miłości Boga do człowieka.Na zakończenie dzieci  podziękowały za  różańce rymowanką: ZA RÓŻANIEC DZIĘKUJEMY- ODMAWIAĆ GO OBIECUJEMY.

Więcej zdjęć Kliknij

Siostry Orionistki w Porębie

 

img 20191006 122436 resized 20191023 070239903Ojciec św. Franciszek miesiąc październik ogłosił Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Papież pragnie rozbudzić świadomość obowiązku misyjnego w katolikach. Zadanie ważne i bardzo trudne ale przy pomocy Sióstr  Orionistek ( Zgromadzenie Sióstr Małych Misjonarek Miłości) stało się trochę łatwiejsze. Dwie Orionistki, siostry Bożena i Urszula, przez całą niedzielę 6 pażdziernika opowiadały o misjach na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wszystkich poruszył los dzieci w tym kraju, dla których bardzo często wysypiska śmieci są miejscem gdzie można znaleźć coś do zjedzenia. A u nas tyle żywności się marnuje! Siostry modliły się z nami, zbierały ofiary na misje i wniosły dużo misyjnego zapału.

Bóg zapłać!

Więcej Zdjęć Kliknij

"Sami nie wiecie co posiadacie" - nowa odsłona Skansenu w Porębie.

W Porębie poświecono i oddano do użytku nowe pomieszczenie Skansenu im. księdza Jerzego Dąbrowskiego. Uroczystość miała miejsce 16 czerwca 2019r. i połączona była z przeglądem pieśni biesiadnych.

Historia skansenu w Porębie sięga niemal 50 lat. Jak podaje kronika parafialna pisana przez śp. ks. Jerzego Dąbrowskiego: 30 kwietnia 1972r. nastąpiło otwarcie skansenu, a to jest duże osiągnięcie w skali naszego województwa i diecezji.
Skansen ten istniał i prężnie funkcjonował do śmierci jego założyciela w dzwonnicy przykościelnej. W 1982r. w czasopiśmie „Zorza” ukazał się artykuł „Ocalić od zapomnienia”, w którym autorka Irena Krawczykowska, działkowiczka z Udrzyna wspomina zmarłego ks. Dąbrowskiego część artykułu dotyczyła tegoż skansenu. „Pękający w szwach” podobnie jak pamiątkowa księga, skansen (strzeże go imponujący ul kłodowy) to owoc wieloletnich, pracowitych penetracji po wioskach i przysiółkach tego skrawka Mazowsza. Obejmuje eksponaty z lat 1831-1930 i stanowi nie lada frajdę zarówno dla koneserów ludowej sztuki i rzemiosła, jak i dla okolicznych mieszkańców, bowiem kustosz w sutannie znał swoje owieczki, umiał uderzyć w porę gromkim „Sami nie wiecie, co posiadacie" (...)Zdjęcia 

Poręba- świętowanie 75 rocznicy obrony radiostacji w gajówce Udrzyn

12 maja 2019 roku odbyły się uroczystości 75 rocznicy obrony radiostacji w gajówce Udrzyn (k. Poręby). Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski.O godzinie 14.00 odbyło się powitanie gości wśród nich przedstawiciele Starostwa Powiatu Ostrowskiego, Burmistrz Broku, Nadleśnictwo Wyszków i Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, przedstawiciele Związku Piłsudczyków okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie, przedstawiciele Związku Piłsudczyków w Ostrowi Mazowieckiej, przedstawiciele podlaskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Dyrektorzy Szkół ze sztandarami, Sołtysi, Sztandar Rycerzy Kolumba, mieszkańcy Udrzyna i okolic. Wśród zaproszonych gości w uroczystościach uczestniczyła Elżbieta Frankowska, córka postrzelonego w 1944 roku radiotelegrafisty mat. "Fali", który pomimo ciężkiej rany głowy zdołał uciec z oblężonej gajówki i zyskał schronienie w Bojanach u kolegi ze służby w marynarce wojennej Kazimierza Kumockiego. Na uroczystość 75 rocznicy obrony radiostacji przybyła rodzina plut. Jana Janickiego ps. „Leszko”, który ciężko ranny w obronie radiostacji poniósł śmierć w niemieckim obozie - bratanek Barbary Gołębiewskiej córki Hieronima Janickiego – brata Jana Janickiego.

DSC 0461Następnie zgromadzeni goście wysłuchali przygotowanego na tę okoliczność przemówienia Wójta Gminy Brańszczyk

Czytania na każdy dzień

Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: https://mateusz.pl/czytania/prenumerata/
  • Czytania na środę, 19 marca 2025

    Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

    (2 Sm 7, 4-5a. 12-14a. 16)

    Pan skierował do Natana następujące słowa: „Idź i powiedz mojemu słudze Dawidowi: To mówi Pan: "Kiedy wypełnią się twoje dni i spoczniesz obok swych przodków, wtedy wzbudzę po tobie potomka twojego, który wyjdzie z twoich wnętrzności, i utwierdzę jego królestwo. On zbuduje dom imieniu memu, a Ja utwierdzę tron jego królestwa na wieki. Ja będę mu ojcem, a on będzie Mi synem. Przede Mną dom twój i twoje królestwo będzie trwać na wieki. Twój tron będzie utwierdzony na wieki”.

    (Ps 89, 2-3. 4-5. 27 i 29)

    REFREN: Jego potomstwo będzie trwało wiecznie

    Będę na wieki śpiewał o łasce Pana,
    moimi ustami Twą wierność będę głosił
    przez wszystkie pokolenia.
    Albowiem powiedziałeś:
    "Na wieki ugruntowana jest łaska",
    utrwaliłeś swoją wierność w niebiosach.

    "Zawarłem przymierze z moim wybrańcem,
    przysiągłem mojemu słudze, Dawidowi:
    Utrwalę twoje potomstwo na wieki
    i tron twój umocnię na wszystkie pokolenia".

    "On będzie wołał do Mnie: „Tyś jest Ojcem moim,
    moim Bogiem, Opoką mego zbawienia”.
    Na wieki zachowam dla niego łaskę
    i trwałe z nim będzie moje przymierze".

    (Rz 4, 13. 16-18. 22)

    Bracia: Nie od wypełnienia Prawa została uzależniona obietnica dana Abrahamowi i jego potomstwu, że będzie dziedzicem świata, ale od usprawiedliwienia z wiary. I stąd to dziedzictwo zależy od wiary, by było z łaski i...

  • Rozważanie na środę, 19 marca 2025

    Nie znamy ani jednego słowa wypowiedzianego przez Józefa. W żadnym miejscu nie zostało zapisane i przekazane nawet jedno. Kompletna cisza…
    Jednak Józef nie mówiąc nic powiedział tak wiele. Bo my nie mówimy tylko kiedy wypowiadamy słowa. Mówimy nieustannie. Tak naprawdę słowami potrafimy wyrazić niewiele z tego wszystkiego co rzeczywiście komunikujemy. Każdy człowiek jest nieustającą mową. Każdy człowiek jest opowieścią. Jest nieustannym świadectwem.
    Ty… jaką opowieścią jesteś? O czym, czy też o kim opowiadasz? Twoim życiem, postawami, reakcjami, sposobem patrzenia… na czym skupiasz uwagę innych? Twoja opowieść, świadectwo twojego życia buduje, dodaje otuchy, siły, niesie radość, umocnienie… czy może wręcz przeciwnie…?
    Jak to z tobą jest…?
    o. Maciej Sierzputowski

  • Książka dnia, 19 marca 2025
    Kazimierz Fryzeł CSsR

    O spowiedzi z pasją

    https://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=62008&tytul=o-spowiedzi-z-pasja

    Ojciec Kazimierz Fryzeł CSsR przez ponad 40 lat był wykładowcą teologii pastoralnej w WSD redemptorystów w Tuchowie i niemal równie długo służył swą wiedzą i doświadczeniem studentom teologii u franciszkanów i salezjanów. Prowadził prelekcje, wykłady i ćwiczenia z sakramentu pokuty i pojednania w Szkole Spowiedników braci kapucynów