"Sami nie wiecie co posiadacie" - nowa odsłona Skansenu w Porębie.

W Porębie poświecono i oddano do użytku nowe pomieszczenie Skansenu im. księdza Jerzego Dąbrowskiego. Uroczystość miała miejsce 16 czerwca 2019r. i połączona była z przeglądem pieśni biesiadnych.

Historia skansenu w Porębie sięga niemal 50 lat. Jak podaje kronika parafialna pisana przez śp. ks. Jerzego Dąbrowskiego: 30 kwietnia 1972r. nastąpiło otwarcie skansenu, a to jest duże osiągnięcie w skali naszego województwa i diecezji.
Skansen ten istniał i prężnie funkcjonował do śmierci jego założyciela w dzwonnicy przykościelnej. W 1982r. w czasopiśmie „Zorza” ukazał się artykuł „Ocalić od zapomnienia”, w którym autorka Irena Krawczykowska, działkowiczka z Udrzyna wspomina zmarłego ks. Dąbrowskiego część artykułu dotyczyła tegoż skansenu. „Pękający w szwach” podobnie jak pamiątkowa księga, skansen (strzeże go imponujący ul kłodowy) to owoc wieloletnich, pracowitych penetracji po wioskach i przysiółkach tego skrawka Mazowsza. Obejmuje eksponaty z lat 1831-1930 i stanowi nie lada frajdę zarówno dla koneserów ludowej sztuki i rzemiosła, jak i dla okolicznych mieszkańców, bowiem kustosz w sutannie znał swoje owieczki, umiał uderzyć w porę gromkim „Sami nie wiecie, co posiadacie" (...)Zdjęcia 

Poręba- świętowanie 75 rocznicy obrony radiostacji w gajówce Udrzyn

12 maja 2019 roku odbyły się uroczystości 75 rocznicy obrony radiostacji w gajówce Udrzyn (k. Poręby). Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski.O godzinie 14.00 odbyło się powitanie gości wśród nich przedstawiciele Starostwa Powiatu Ostrowskiego, Burmistrz Broku, Nadleśnictwo Wyszków i Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, przedstawiciele Związku Piłsudczyków okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie, przedstawiciele Związku Piłsudczyków w Ostrowi Mazowieckiej, przedstawiciele podlaskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Dyrektorzy Szkół ze sztandarami, Sołtysi, Sztandar Rycerzy Kolumba, mieszkańcy Udrzyna i okolic. Wśród zaproszonych gości w uroczystościach uczestniczyła Elżbieta Frankowska, córka postrzelonego w 1944 roku radiotelegrafisty mat. "Fali", który pomimo ciężkiej rany głowy zdołał uciec z oblężonej gajówki i zyskał schronienie w Bojanach u kolegi ze służby w marynarce wojennej Kazimierza Kumockiego. Na uroczystość 75 rocznicy obrony radiostacji przybyła rodzina plut. Jana Janickiego ps. „Leszko”, który ciężko ranny w obronie radiostacji poniósł śmierć w niemieckim obozie - bratanek Barbary Gołębiewskiej córki Hieronima Janickiego – brata Jana Janickiego.

DSC 0461Następnie zgromadzeni goście wysłuchali przygotowanego na tę okoliczność przemówienia Wójta Gminy Brańszczyk

Orszak Trzech Króli

DSC 5565ab

         Dnia 6 stycznia br. w parafii pw. Św. Barbary w Porębie już po raz szósty odbył się Orszak Trzech Króli. Parafianie z trzema Mędrcami za przewodem Gwiazdy Betlejemskiej wyruszyli, aby pokłonić się Dzieciątku Jezus. W tym roku Orszak odbywał się pod hasłem: „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązując do osoby św. Jana Pawła II i słów, które wypowiedział podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Te najpiękniejsze uliczne jasełka nawiązywały w swojej treści do chrześcijańskiej tradycji, takiej jak wspólne kolędowanie i do scen biblijnych związanych z Uroczystością Narodzenia Pańskiego.

100 Rocznica Odzyskania Niepodległości w Porębie

Już od rana 11 listopada wyczuwało się podniosłą atmosferę. W Porębie powiewały biało czerwone flagi, przy kościele rozbrzmiewały pieśni patriotyczne a lokalna społeczność licznie zgromadziła się pod muralem Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” aby wspólnie świętować to wyjątkowe wydarzenie. Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy od uroczystego wciągnięcia flagi na masz, którego dokonał poczet flagowy składający się ze strażaków OSP w Porębie. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe ze szkół znajdujących się na terenie naszej parafii tj. SP w Porębie oraz SP w Dybkach a także Rycerzy Kolumba.

Źródła nie znaleziono