
Wielki Tydzień i Wielkanoc 2020
Modlitwa przed Uroczystym Posiłkiem
Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy czynią znak krzyża
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan: "Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was." (1 Tes 5, 16-18)
Albo:
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza: "Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane." (Mt 6, 31 ab.32b-33)
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
Módlmy się tak, jak nas nauczył Zmartwychwstały Pan: Ojcze nasz, któryś jest w niebie…. (wszyscy wspólnie odmawiają modlitwę Pańską).
Ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Pomódlmy się za zmarłych: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...
Wszyscy: a światłość wiekuista niech im świeci, niech odpoczywają w pokoju
wiecznym. Amen.
Ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością będziemy spożywać te dary; obdarz naszą rodzinę i wszystkich ludzi swoim błogosławieństwem i przyjmij nas kiedyś jako
biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Treść modlitwy do pobrania TUTAJ
Modlitwa podczas Komunii świętej Duchowej KLIK
Transmisja Mszy świętej
Zapraszamy na Mszę św. Transmisja Facebook Parafia pw. św. Barbary w Porębie
Poświęcenie obrazu św. Józefa - Idźcie do Józefa
19 marca 2020 r. w Uroczystość św. Józefa ks. proboszcz Andrzej Grzybowski pobłogosławił obraz św. Józefa Kaliskiego zwany też obrazem Św. Rodziny .Wszyscy jednak podkreślają, że to św. Józef szczególnie jest w nim szczególnie czczony . Modlitwy zanoszone do Jezusa przed tym cudownym obrazem za Jego przyczyną nie pozostają bez odpowiedzi.
„Kaliski obraz Świętego Józefa namalowany jest na płótnie, posiada duże rozmiary (1,5m x 2,5m) i z uwagi na swoją treść z pewnością już od chwili swego powstania budził głębokie refleksje i przeżycia religijne. Przedstawia on bowiem Świętą Rodzinę, której harmonijnie ustawione postacie umieszczone są na tle panoramy typowego polskiego miasta - z licznymi wieżami kościelnymi, murem obronnym, rzeką i bogatą roślinnością. Nad postaciami unosi się gołębica symbolizująca Ducha Świętego i Bóg Ojciec z szeroko rozpostartymi ramionami oraz napis: „Idźcie do Józefa”. Jak należy się domyślać, na obrazie tym umieszczono scenę powrotu dwunastoletniego Jezusa z Matką Boską i Świętym Józefem z Jerozolimy do Nazaretu, wkrótce po Jego odnalezieniu w świątyni.” /źródło Kalisia nowa nr 5/96/.
Św. Józef, jak powiedział św. Jan Paweł II, jest Patronem na trudne czasy a my, broniący się przed koronawirusem chcemy dodać, że na nasze trudne czasy, bo rzeczywiście one takie są. Do św. Józefa chcemy się uciekać codziennie ale szczególnie w sobotę po 19 -tym każdego miesiąca na Mszy św. wieczorowej. Wówczas sprawowana będzie Eucharystia z udziałem czcicieli św. Józefa , pieśniami o Nim i litanią. Niech Opiekun Św. Rodziny stanie się naszym Opiekunem i Patronem na nasze trudne czasy. Idźmy do Józefa.
Więcej artykułów…
Czytania na każdy dzień
Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: http://www.mateusz.pl/czytania/prenumerata/-
Czytania na niedzielę, 29 maja 2022
Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
(Dz 1,1-11)
Pierwszą książkę napisałem, Teofilu, o wszystkim, co Jezus czynił i nauczał od początku aż do dnia, w którym udzielił przez Ducha Świętego poleceń Apostołom, których sobie wybrał, a potem został wzięty do nieba. Im też po swojej męce dał wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym. A podczas wspólnego posiłku kazał im nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca. Mówił: ”Słyszeliście o niej ode Mnie: Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym”. Zapytywali Go zebrani: ”Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela?”. Odpowiedział im: ”Nie wasza to rzecz znać czas i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi”. Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ”Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba”.
(Ps 47,2-3.6-9)
REFREN: Pan wśród radości wstępuje do nieba
Wszystkie narody klaskajcie w dłonie,
...
radosnym głosem wykrzykujcie Bogu,
bo Pan Najwyższy -
Rozważanie na niedzielę, 29 maja 2022
Zmartwychwstanie Jezusa było Jego wejściem do chwały Ojca, a nie powrotem do ziemskiego życia. Wydarzenie Wniebowstąpienia było zakończeniem okresu ukazywania się zmartwychwstałego Pana uczniom. Dla nas jest ono rękojmią i obietnicą naszego wzięcia do nieba. Dzisiejsza uroczystość jest też dla nas przypomnieniem, że będąc mieszkańcami ziemi, jesteśmy obywatelami nieba.
Ks. Maciej Zachara MIC, "Oremus" Okres Wielkanocny 2004, s. 170
-
Książka dnia, 29 maja 2022
Agenda Liturgiczna Maryi Niepokalanej 2022 tom II
http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=57704
Agenda Liturgiczna Maryi Niepokalanej zawiera szczegółowe, zawsze aktualne kalendarium dla diecezji polskich, kompletne czytania mszalne wraz z oracjami na każdy dzień roku, życiorysy świętych i błogosławionych oraz niezbędne wprowadzenia