
Zawiadomienie o śmierci Kapłana Diecezji Łomżyńskiej Księdza Kanonika Czesława Śmiecińskiego
Ś P.
Ksiądz Kanonik Czesław Śmieciński
Odszedł do Pana w dniu 21 maja 2021 r.
w wieku 81 lat, w kapłaństwie 55 lat
emerytowany kapłan Diecezji Łomżyńskiej
proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Płoniawach (1979-1982)
proboszcz parafii pw. św. Barbary w Porębie (1982-2007)
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w następującym porządku:
Dnia 24 maja br. (poniedziałek) od godz. 19.00 Msza św. żałobna w kościele parafialnym pw. św. Barbary w Porębie.
Dnia 25 maja br. (wtorek) o godz. 13.00 wystawienie ciała zmarłego kapłana w kościele parafialnym w Porębie i modlitwa różańcowa. O godz. 14.00 Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego,
Po Mszy św. pogrzebowej trumna z ciałem śp. Ks. kan. Czesława Śmiecińskiego zostanie złożona do grobu na cmentarzu parafialnym w Porębie.
Przypominamy, że zgodnie z tradycją, każdy kapłan Diecezji Łomżyńskiej jest zobowiązany odprawić Mszę Świętą za zmarłego duchownego.
Z racji panującej pandemii nie jest przewidziana konsolacja.
Śp. Księdza Kanonika Czesława Śmiecińskiego polecamy Miłosierdziu Bożemu i prosimy kapłanów oraz wiernych o modlitwę w Jego intencji.
„Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...”
Ks. Artur Szurawski
Kanclerz Kurii
Zimowe szaleństwo - Kulig 2021
W tym roku w lutym przypada koniec karnawału, jest to okazja do wspólnego świętowania i zabawy. W naszej parafii dnia 15 lutego br. zostało zorganizowane „zimowe szaleństwo” dla dzieci i młodzieży należących do Scholii i Służby Liturgicznej Ołtarza. W kuligu wzięło udział 12 osób pod opieką ks. Marcina – opiekuna ministrantów i Klaudii Przybyłowskiej – prowadzącej Scholę. Trasa przebiegała od Dudowizny w kierunku Dybek. W trakcie przejazdu miała miejsce przerwa na posiłek przy płomieniach ogniska. Kulig odbył się dzięki pomocy i życzliwości pana Grzegorza Sitka i Kazimierza Puściana – należący do Zakonu Rycerzy Kolumba.
Uczestnicy wspaniale bawili się podczas „zimowego szaleństwa”. Mamy nadzieję, że takie inicjatywy są radością dla ciała, ale również i dla ducha. W przyszłości na pewno będzie okazja do tego, aby powtórzyć taką zabawę.
Tekst: ks. Marcin
Kolęda 2021rok
Orszak Trzech Króli 2021
Krzyż morowy w Porębie

Krzyż drewniany z 1901r. pierwotnie usytuowany był w Dudowiźnie.
Uroczyste poświęcenie krzyża nastąpi w dniu Wszystkich Świętych po mszy świętej na cmentarzu.
/Tradycja stawiania krzyża morowego sięga wczesnego średniowiecza. Karawaka ma formę krzyża o dwóch belkach poziomych (tzw. krzyża patriarchalnego), z których górna jest zwykle krótsza od dolnej. Do Polski krzyż ten przywędrował w XIII wieku z Rusi i Węgier. W czasie pandemii koronawirusa COVID-19 w Polsce krzyże morowe najczęściej stawiają parafie i gminy. Wierni mogą przed nimi zanosić modlitwy do Boga o zakończenie współczesnej „zarazy”. źródło: aleteia.pl/

Przypominamy że msza święta na cmentarzu w dniu 1 listopada o godz. 12:00
Więcej artykułów…
Czytania na każdy dzień
Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: http://www.mateusz.pl/czytania/prenumerata/-
Czytania na niedzielę, 29 maja 2022
Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
(Dz 1,1-11)
Pierwszą książkę napisałem, Teofilu, o wszystkim, co Jezus czynił i nauczał od początku aż do dnia, w którym udzielił przez Ducha Świętego poleceń Apostołom, których sobie wybrał, a potem został wzięty do nieba. Im też po swojej męce dał wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym. A podczas wspólnego posiłku kazał im nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca. Mówił: ”Słyszeliście o niej ode Mnie: Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym”. Zapytywali Go zebrani: ”Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela?”. Odpowiedział im: ”Nie wasza to rzecz znać czas i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi”. Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ”Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba”.
(Ps 47,2-3.6-9)
REFREN: Pan wśród radości wstępuje do nieba
Wszystkie narody klaskajcie w dłonie,
...
radosnym głosem wykrzykujcie Bogu,
bo Pan Najwyższy -
Rozważanie na niedzielę, 29 maja 2022
Zmartwychwstanie Jezusa było Jego wejściem do chwały Ojca, a nie powrotem do ziemskiego życia. Wydarzenie Wniebowstąpienia było zakończeniem okresu ukazywania się zmartwychwstałego Pana uczniom. Dla nas jest ono rękojmią i obietnicą naszego wzięcia do nieba. Dzisiejsza uroczystość jest też dla nas przypomnieniem, że będąc mieszkańcami ziemi, jesteśmy obywatelami nieba.
Ks. Maciej Zachara MIC, "Oremus" Okres Wielkanocny 2004, s. 170
-
Książka dnia, 29 maja 2022
Agenda Liturgiczna Maryi Niepokalanej 2022 tom II
http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=57704
Agenda Liturgiczna Maryi Niepokalanej zawiera szczegółowe, zawsze aktualne kalendarium dla diecezji polskich, kompletne czytania mszalne wraz z oracjami na każdy dzień roku, życiorysy świętych i błogosławionych oraz niezbędne wprowadzenia