
"Miłość nie jest kochana"na Drodze Krzyżowej przez Porębę.
W bardzo zimny, wietrzny piątek w godzinach wieczornych, 16 marca 2018r. bardzo liczna grupa parafian wraz ze swoim pasterzem ks. Andrzejem Grzybowskim wyruszyła w drogę krzyżową przez Porębę. Nie straszny był zimny, silny wiatr ponieważ najważniejsza była potrzeba serca, aby świadczyć swoim życiem miłość do Jezusa, który ukochał nas tak, że oddał za nas swoje życie. Niewątpliwie wyjście na zewnątrz w taką pogodę wymagało od każdego, kto dokonał takiego wyboru, zaparcia się siebie, odstawiania na bok wygody i ciepła rodzinnego domu.
Duży drewniany krzyż niesiony był przez poszczególne grupy parafialne, a nad bezpieczeństwem uczestników drogi krzyżowej czuwała Policja, która kierowała ruchem i pilotowała przemarsz grupy. Głębokie rozważania, które nawiązywały do słów św. Franciszka "Miłość nie jest kochana " przybliżyły uczestników jeszcze bardziej do Jezusa i udział w tej drodze pomógł wyciszyć serca i duszę na zbliżające sie rekolekcje wielkopostne i wydarzenia Wielkiego Tygodnia.Droga Krzyżowa zakończyła się adoracją krzyża na cmentarzu parafialnym, modlitwą za zmarłych, szczególnie za tych dzięki którym w tym roku możemy świętować 100-lecie odzyskania niepodległosci i błogosławieństwem udzielonym przez ks. proboszcza.
Galeria Zdjęć
Tekst i fot. K. Bralewska
Obłóczyny ministranckie
Dnia 11 lutego br. (Niedziela) na mszy świętej o godz. 1030 czterech nowych kandydatów a klasy VI a uczęszczających do Publicznej Szkoły Podstawowej w Porębie, tj. Bartosz Komuda, Jakub Kulesza, Cezary Lis i Piotr Wilczek, zostało przyjętych do Służby Liturgicznej Ołtarza, jako ministranci. W tym ważnym dniu kandydatom towarzyszyli rodzice i rodzina.
Figura św. Cecylii w Porębie
Dnia 22 listopada br. po mszy świętej wieczorowej została odsłonięta i poświęcona przez ks. proboszcza Andrzeja Grzybowskiego figura św. Cecylii - patronki śpiewu kościelnego.
Św. Cecylia jest jedną z najsłynniejszych męczennic Kościoła Rzymskiego. Niestety, o tej świętej tak bardzo popularnej i tak czczonej w Kościele mamy niezbyt dużo informacji historycznych. Cecylia była dobrze urodzoną Rzymianką. Przyszła na świat na początku III w. Była prawdopodobnie olśniewająco piękna. Według starej tradycji z miłości do Chrystusa złożyła ślub czystości, chociaż rodzice obiecali jej rękę dobrze urodzonemu poganinowi Walerianowi.
Koncert Papieski przeżyjmy to jeszcze raz
Koncert Papieski w Porębie
W ramach projektu – „Jan Paweł II – pamięć dostępna”, realizowanego w mniejszych miejscowościach ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniu 12.11.2017 w Parafii św. Barbary w Porębie odbył się koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Misją chóru jest rozpowszechnianie nauczania Jana Pawła II, który bardzo mocno podkreślał rolę kultury w życiu człowieka.
Koncert podzielony był na dwie części. W pierwszej z nich rozbrzmiewały utwory a cappella takich kompozytorów, jak: Henryk Mikołaj Górecki, Mikołaj Zieliński, Marek Raczyński i o. Dawid Kusz.
Później usłyszeliśmy między innymi hymny Światowych Dni Młodzieży w aranżacjach Maxa Fedorova. Oprócz chóru wystąpili artyści The Consonance Trio oraz soliści: Paulina Malinowska – mezzosopran i Maciej Bogumił Nerkowski – baryton. Nad całością czuwał dyrygent i kompozytor Jan Krutul. Po pięknym koncercie, licznie zgromadzona publiczność nagrodziła artystów gromkimi owacjami.
Spotkanie zakończono wspólnym posiłkiem w Starej Plebanii, przygotowanym przez Chór Parafii Poręba. Był to czas wspólnych rozmów, śpiewów oraz wymiany doświadczeń.
Michał Sitek
Foto: Archiwum Chóru
Więcej artykułów…
Czytania na każdy dzień
Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: http://www.mateusz.pl/czytania/prenumerata/-
Czytania na niedzielę, 28 maja 2023
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
(Dz 2, 1-11)
Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też jakby języki ognia, które się rozdzielały, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić Przebywali wtedy w Jeruzalem pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem. Kiedy więc powstał ów szum, zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak tamci przemawiali w jego własnym języku. Pełni zdumienia i podziwu mówili: "Czyż ci wszyscy, którzy przemawiają, nie są Galilejczykami? Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty? – Partowie i Medowie, i Elamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei oraz Kapadocji, Pontu i Azji, Frygii oraz Pamfilii, Egiptu i tych części Libii, które leżą blisko Cyreny, i przybysze z Rzymu, Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy i Arabowie – słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże".
(Ps 104 (103), 1ab i 24ac. 29b-30. 31 i 34)
REFREN: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię
Błogosław, duszo moja, Pana,
Boże mój, Panie, Ty jesteś bardzo wielki!
Jak liczne są dzieła Twoje, Panie,
ziemia jest pełna Twoich stworzeń.Kiedy odbierasz im oddech, marnieją
...
i w proch się obracają.
Stwarzasz je, -
Rozważanie na niedzielę, 28 maja 2023
Ewangelia według św. Jana ściśle łączy wydarzenie zesłania Ducha Świętego ze śmiercią i zmartwychwstaniem Zbawiciela. W Wielki Piątek Jezus na krzyżu "oddał Ducha", a w niedzielę Zmartwychwstania wzywa do Jego przyjęcia: Weźmijcie Ducha Świętego! Otworzyć się na Ducha Świętego to poddać się Jego wyzwalającej mocy: uwierzyć w niestrudzoną Bożą miłość i zacząć nią żyć. To dać się ponieść, zamiast iść pod wiatr. Doświadczając działania Ducha Świętego, przestajemy narzekać na życie i męczyć się rytualną religijnością, a stajemy się tym, kim mamy być z natury: dziećmi Boga i braćmi dla siebie.
Ks. Jarosław Januszewski, "Oremus"; maj 2008, s. 55-56
-
Książka dnia, 28 maja 2023
Karl Keating
W co wierzą katolicy. 52 wyjaśnienia powszechnych nieporozumień na temat wiary katolickiej
https://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=59264
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego