Koncert Papieski w Porębie

23550308 1600592833336439 8858211967839879255 o

 

W ramach projektu – „Jan Paweł II – pamięć dostępna”, realizowanego w mniejszych miejscowościach ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniu 12.11.2017 w Parafii św. Barbary w Porębie odbył się koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.  Misją chóru jest rozpowszechnianie nauczania Jana Pawła II, który bardzo mocno podkreślał rolę kultury w życiu człowieka.

Koncert podzielony był na dwie części. W pierwszej z nich rozbrzmiewały utwory a cappella takich kompozytorów, jak: Henryk Mikołaj Górecki, Mikołaj Zieliński, Marek Raczyński i o. Dawid Kusz.

Później usłyszeliśmy między innymi hymny Światowych Dni Młodzieży w aranżacjach Maxa Fedorova. Oprócz chóru wystąpili artyści The Consonance Trio oraz soliści: Paulina Malinowska – mezzosopran i Maciej Bogumił Nerkowski – baryton. Nad całością czuwał dyrygent i kompozytor Jan Krutul. Po pięknym koncercie, licznie zgromadzona publiczność nagrodziła artystów gromkimi owacjami.

Spotkanie zakończono wspólnym posiłkiem w Starej Plebanii, przygotowanym przez Chór Parafii Poręba. Był to czas wspólnych rozmów, śpiewów oraz wymiany doświadczeń.

Michał Sitek

Foto: Archiwum Chóru

Bal Wszystkich Świętych w Porębie

Obserwując to co się działo w Porębie,  w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych, można by powiedzieć, że święci wybrali sobie to miejsce. W kościele pojawili się Matka Boża, św. Józef, św. Faustyna, św. Franciszek, św. Michał Archanioł, św. Weronika, betlejemscy pastuszkowie i dużo, bardzo dużo Aniołów. Za takich świętych przebrały się dzieci na Pierwszy Bal Wszystkich Świętych. Rozpoczął się on od różańca, który poprowadzili „wszyscy święci”. Dobrze się czuli w obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Było jak w niebie. Druga część balu to korowód świętych i aniołów po nowych dróżkach różańcowych z piosenką „Święty uśmiechnięty”(taki duży , taki mały).Korowód nie był łatwym zadaniem bo trzeba było pokonać około pół kilometra  w wietrznych i zimnych warunkach żeby dotrzeć do budynku zabytkowej starej plebanii. Tutaj zaczął się bal. Święci pokazali ,że „nic co ludzkie nie jest im obce”.

dsc 9435
Tańczyli, brali udział w konkursach, prezentowali swoje stroje i objadali się słodyczami. Pod koniec balu ks. proboszcz Andrzej Grzybowski ogłosił wyniki konkursu na najbardziej pomysłowy różaniec wykonany z owoców jesieni. Pierwsze miejsce zajął różaniec wykonany przez Michała Bobowskiego z Poręby Kocęby, drugie wykonany przez Natalię Gorczyca z  Udrzynka i trzecie przez Julię Perzyna z Poręby Średniej.

Dzieci z III kl. Szkoły Podstawowej w Porębie, które zajęły pierwsze trzy miejsca otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy konkursu wizerunek Matki Bożej z Fatimy. „Wszyscy  Święci” dziękują małżeństwom ze wspólnoty „Equipes Notre-Dame” za poprowadzenie zabawy i przygotowanie poczęstunku i za rok, tak zapowiedzieli, znowu pojawią się w Porębie z innymi mieszkańcami nieba bo było niebiańsko i anielsko.

(Galeria zdjęć - kliknij na zdjęcie)

Uczestnicy Balu

Narodowe czytanie "Wesela" w PSP w Dybkach

IMG 3035

 

W dniu 10.10.2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dybkach odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W klimat epoki opisanej w dramacie wprowadzili bohaterowie utworu, w których role wcielili się uczniowie i ich  rodzice. Czytanie z podziałem na role zaprezentowali:

Porębskie dróżki różańcowe

13 października br. w dniu zakończenia obchodów 100-lecia objawień fatimskich w naszej parafii miało miejsce niecodzienne wydarzenie, które parafianie spontanicznie nazwali porębskimi dróżkami różańcowymi. Prowadzą one do 20 kaplic  i figury Matki Bożej Fatimskiej. Po Mszy świętej wieczorowej zgromadzeni wierni oraz goście wraz ze swoimi kapłanami i dwoma pocztami sztandarowymi Szwadronu Kawalerii im. Dywizji Kawalerii „Zaza” z Białegostoku i Rady Rycerzy Kolumba z Poręby przeszli w uroczystej procesji z lampionami na plac za kościołem, gdzie kaplice zostały poświęcone i odmówiono różaniec. Stacje różańcowe zostały ufundowane przez wioski, grupy parafialne, rodziny i osoby indywidualne. Obrazy przedstawiające tajemnice różańcowe zostały umieszczone na  drewnianych pniach podarowanych przez parafian. Pełna wymowy i zadumy jest kaplica „Smierć Pana Jezusa na krzyżu”. To tutaj umieszczono krzyże z miejsc tragicznych wypadków na trasie Wyszków – Ostrów Maz. przekazanych parafii przez budowniczych nowej trasy S 8 . Jest ich bardzo dużo. Miejscem centralnym jest kaplica-grota z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

dsc 9213Od teraz plac za kościołem to pięknie zagospodarowany i oświetlony teren na którym porębscy parafianie i goście, mimo zakończenia jubileuszu, nadal będą żyć orędziem Matki Bożej z Fatimy, która powiedziała: ”Przyszłam upomnieć ludzkość, by grzechami nie obrażała Boga, by się nawróciła, by odmawiała różaniec”. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez ofiarodawców kapliczek.

 

Zdjęcia

Czytania na każdy dzień

Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: https://mateusz.pl/czytania/prenumerata/
  • Czytania na środę, 22 stycznia 2025

    Środa II tygodnia okresu zwykłego

    (Hbr 7, 1-3. 15-17)

    Bracia: Melchizedek, król Szalemu, kapłan Boga Najwyższego, wyszedł na spotkanie Abrahama, wracającego po rozgromieniu królów, i udzielił mu błogosławieństwa. Jemu Abraham także wydzielił dziesięcinę z całego łupu. Imię jego najpierw oznacza króla sprawiedliwości, a następnie także króla Szalemu, to jest króla pokoju. Bez ojca, bez matki, bez rodowodu, nie ma ani początku swych dni, ani też końca życia, upodobniony zaś do Syna Bożego, pozostaje kapłanem na zawsze. Jest to jeszcze bardziej oczywiste, skoro na podobieństwo Melchizedeka jest ustanowiony inny kapłan, który stał się takim nie według cielesnego przepisu Prawa, ale według mocy niezniszczalnego życia. Dane Mu jest bowiem takie świadectwo: "Ty jesteś kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka".

    (Ps 110 (109), 1b-2. 3-4)

    REFREN: Jesteś kapłanem, tak jak Melchizedek

    Rzekł Pan do Pana mego: "Siądź po mojej prawicy,
    aż uczynię Twych wrogów podnóżkiem stóp Twoich".
    Pan rozciągnie moc Twego berła z Syjonu:
    "Panuj wśród swych nieprzyjaciół!

    Przy Tobie panowanie w dniu Twego triumfu,
    w blasku świętości,
    z łona jutrzenki zrodziłem Cię jak rosę".
    Pan przysiągł i tego nie odwoła:
    "Ty jesteś kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka".

    Aklamacja (Mt 4, 23)

    Jezus głosił Ewangelię o królestwie i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

    (Mk 3, 1-6)

    W dzień szabatu Jezus wszedł do synagogi....

  • Rozważanie na środę, 22 stycznia 2025

    Myślę o wszystkich moich wyschnięciach: oschłościach, zniechęceniach, zamknięciach, wewnętrznych emigracjach… o moim egoizmie, zamyśleniu nad sobą, obronie własnej wygody… o niechęci do opuszczania strefy komfortu… Ta uschła ręka, która nie potrafi się wyciągnąć, nie potrafi niczego podarować, nie umie i nie chce zbliżenia, dotyku, bliskości. Smutna niechęć do okazania czułości. Uschła ręka przyciśnięta do ciała, która chroni i broni tylko mnie, zagarnia i zdobywa jedynie dla mnie, nie daje… wciąż bierze… Tym wszystkim chce się zająć Jezus! On stawia mnie na środku, w centrum. Tym dla Niego jestem! Nie problemem do rozwiązania, ale CUDEM do zauważenia. On się mną zachwyca i tego zachwytu mnie uczy.
    Jedynie w tym doświadczeniu uleczenia doznają wszystkie moje oschłości.
    Kiedy w spotkaniu z tym Zakochanym wyciągam moją uschłą rękę, ona staje się znów zdrowa.

    o. Maciej Sierzputowski CSSp

  • Książka dnia, 22 stycznia 2025
    kard. Charles Journet

    Rozmowy o modlitwie

    https://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=61817&tytul=rozmowy-o-modlitwie

    Książka kard. Charles’a Journeta jest szkołą modlitwy chrześcijańskiej. Powołując się na św. Tomasza z Akwinu, autor przedstawia „mały katechizm modlitwy” i w oryginalny sposób odpowiada na szereg pytań, np.: Czy modlitwa jest aktem rozumu? Czy trzeba się modlić, a jeśli tak, to czy należy się modlić tylko do Boga? Czy święci w niebie modlą się za nas? Czy modlitwa zawsze jest wysłuchana? Odkrywa tajemnicę modlitwy Jezusa i naszych próśb skierowanych do Niego. Przez Ojcze nasz i modlitwę liturgiczną prowadzi nas w stronę kontemplacji, która jest szczytem i pełnią modlitwy.