Ekstremalna Droga Krzyżowa 2021

plakat poreba malyfb

Zapisz się na jedną z naszych 4 tras:

Czerwona

 św. Barbary (40km) - trasa z 2018 roku bez zmian 

Zapisz się na trasę Czerwoną 

Niebieska

 • (41km) - trasa opiera się na miejscowościach takich jak  trasa czerwona jednak wiedzie terenami nieoświetlonymi i niezamieszkałymi - dominuje teren leśny i polny. 
 • Zapisz się na trasę Niebieską

Zielona

Matki Bożej Osuchowskiej (32 km) - trasa najkrótsza jednak wymaga dobrej orientacji w terenie bo dużo w niej terenów polnych i leśnych. 

Zapisz się na Trasę Zieloną

Fioletowa

Nowa trasa (45km)  przygotowana w 2020r. jednak z racji pandemii oficjalnie EDK w naszym rejonie nie odbyło się w minionym roku. Jest to trasa najdłuższa – 45 km. i jej celem jest Zuzela.   Jedno jest pewne jest ona EKSTREMALNA. 

Zapisz się na trasę Fioletową

Każda z tras ma wyznaczone stacje drogi krzyżowej, ślad GPS i szczegółowy opis dostępny pod każdym linkiem. Ślad GPS i Opis dostępny w pliku pdf będzie również w formie broszury wydrukowany jest on wykonany bardzo szczegółowo i to jedyne oznaczenie naszej trasy. My jako organizatorzy Rejonu EDK nie oznaczamy tras w terenie, nie ma drogowskazów ani numeracji stacji w terenie. To jest zgodne ze standardami EDK dostępnymi pod tym linkiem. Czym jest EDK?

 • EDK nie jest pielgrzymką. Nie ma zabezpieczeń. Każdy walczy sam o wytrwanie na trasie. Ryzykuje. Nie chodzi też o wyjście w jakieś intencji. Chodzi o przemianę swojego życia. Jeśli pątnik stanie się lepszy, wszyscy na tym zyskają.

To Ty decydujesz, którą trasę podejmujesz, my ze swojej strony zapewniamy dla osób zarejestrowanych pakiet w skład którego wchodzi wydrukowany szczegółowy opis trasy (dostępny również na stronie trasy), mapa ogólna trasy, i rozważania 2020 i 2021, smycz oraz zakładka magnetyczna. Pakiety będą do nabycia w Starej Plebani w dniu EDK czyli 26 marca 2021r. przed Mszą świętą rzpoczynającą w naszej w parafii tegoroczną edycję EDK. Ofiara za pakiet 15 zł.

Zapoznaj się z opisem i przebiegiem trasy na która się decydujesz.

Zimowe szaleństwo - Kulig 2021

Kulig

W tym roku w lutym przypada koniec karnawału, jest to okazja do wspólnego świętowania i zabawy. W naszej parafii dnia 15 lutego br. zostało zorganizowane „zimowe szaleństwo” dla dzieci i młodzieży należących do Scholii i Służby Liturgicznej Ołtarza. W kuligu wzięło udział 12 osób pod opieką ks. Marcina – opiekuna ministrantów i Klaudii Przybyłowskiej – prowadzącej Scholę. Trasa przebiegała od  Dudowizny w kierunku  Dybek. W trakcie przejazdu miała miejsce przerwa na posiłek przy płomieniach ogniska. Kulig odbył się dzięki pomocy i życzliwości pana Grzegorza Sitka i Kazimierza Puściana – należący do Zakonu Rycerzy Kolumba.

Uczestnicy wspaniale bawili się podczas „zimowego szaleństwa”. Mamy nadzieję, że takie inicjatywy są radością dla ciała, ale również i dla ducha. W przyszłości na pewno będzie okazja do tego, aby powtórzyć taką zabawę.

 Tekst: ks. Marcin

Czytania na każdy dzień

Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: http://www.mateusz.pl/czytania/prenumerata/
 • Czytania na czwartek, 13 maja 2021

  Czwartek szóstego tygodnia okresu Wielkanocnego

  (Dz 18,1-8)

  Paweł opuścił Ateny i przybył do Koryntu. Znalazł tam pewnego Żyda, imieniem Akwila, rodem z Pontu, który z żoną Pryscyllą przybył niedawno z Italii, ponieważ Klaudiusz wysiedlił z Rzymu wszystkich Żydów. Przyszedł do nich, a ponieważ znał to samo rzemiosło, zamieszkał u nich i pracował; zajmowali się wyrobem namiotów. A co szabat rozprawiał w synagodze i przekonywał tak Żydów, jak i Greków. Kiedy Sylas i Tymoteusz przyszli z Macedonii, Paweł oddał się wyłącznie nauczaniu i udowadniał Żydom, że Jezus jest Mesjaszem. A kiedy się sprzeciwiali i bluźnili, otrząsnął swe szaty i powiedział do nich: „Krew wasza na waszą głowę, jam nie winien. Od tej chwili pójdę do pogan”.Odszedł stamtąd i poszedł do domu pewnego „czciciela Boga”, imieniem Tycjusz Justus. Dom ten przylegał do synagogi. Przełożony synagogi, Kryspus, uwierzył w Pana z całym swym domem, wielu też słuchaczy korynckich uwierzyło i przyjmowało wiarę i chrzest.

  (Dz 18,1-8)

  Paweł opuścił Ateny i przybył do Koryntu. Znalazł tam pewnego Żyda, imieniem Akwila, rodem z Pontu, który z żoną Pryscyllą przybył niedawno z Italii, ponieważ Klaudiusz wysiedlił z Rzymu wszystkich Żydów. Przyszedł do nich, a ponieważ znał to samo rzemiosło, zamieszkał u nich i pracował; zajmowali się wyrobem namiotów. A co szabat rozprawiał w synagodze i przekonywał tak Żydów, jak i Greków. Kiedy Sylas i Tymoteusz przyszli z Macedonii, Paweł oddał się wyłącznie

  ...
 • Rozważanie na czwartek, 13 maja 2021

  Księga Dziejów Apostolskich w bardzo realistyczny sposób przedstawia działanie Ducha Świętego u początków Kościoła. Ukazuje moc działania Słowa Bożego i zarazem ogromną przestrzeń dla ludzkiej wolności, która może powiedzieć Bogu swoje "tak" lub "nie". Człowiek może ulec przewrotnej zatwardziałości serca, która nie chce przyjąć działania Bożego. Dotyczy to tego, kto zabrnął bardzo daleko w grzech i nie chcąc już zmienić swojej sytuacji chroni się w pancerz cynizmu, ale też może dotyczyć to osoby bardzo religijnej, która nie chce zobaczyć, że jej religijność ma niewiele wspólnego z prawdziwą wiarą.

  Ks. Maciej Zachara MIC, "Oremus" Okres Wielkanocny 2004, s. 156

 • Książka dnia, 13 maja 2021

  Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca według wskazań Matki Bożej z Fatimy

  http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=55515

  Sobota jest tradycyjnie dniem poświęconym czci Maryi, gdyż w pierwszą Wielką Sobotę pomiędzy dniem ukrzyżowania Jezusa a dniem Jego zmartwychwstania Ona jedna trwała mocno w wierze, że Jezus powstanie z martwych, tak jak zapowiedział