Tags: EDK

Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz pierwszy w Porębie 2018

Co piątek w czasie Wielkiego Postu, o godzinie 15 wierni gromadzili się w świątyni parafialnej w Porębie, aby rozważać mękę Pana Jezusa w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, w piątek 16 marca parafianie wyszli we wspólnocie na ulice Poręby, aby również podążać za krzyżem Chrystusa, a w ostatni piątek przed Wielkim Tygodniem 23 marca, w czasie trwania rekolekcji parafialnych ponad 140 osób po mszy świętej o 18 wyruszyło w indywidualną Ekstremalną Drogę Krzyżową... Czemu ekstremalną? Bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie, w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, by opuścić swoją strefę komfortu i powiedzieć Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, ale dlatego, bo chcę się z Tobą spotkać. To droga do nowego życia.

edk 2018 013Oczywiście idea EDK to inicjatywa Stowarzyszenia Wiosna zapoczątkowana przez ks. Jacka Stryczka, z każdym rokiem przybywa nowych tras już nie tylko w Polsce, ale na świecie. Każdy nowy rejon i trasa musi spełniać odpowiednie standardy, aby mogła być nazwana Ekstremalną Drogą Krzyżową. W Parafii Poręba po raz pierwszy podjęliśmy się próby stworzenia rejonu i trasy EDK. Mieliśmy nadzieję, że znajdzie się choć 40 odważnych. Odkąd ruszyła rejestracja, każdego dnia przybywało osób zarejestrowanych. Tydzień przed EDK zorganizowaliśmy spotkanie informacyjne, aby przedstawić główne założenia EDK, uczulić na zasady (milczenie, pokonywanie trasy indywidualnie itp.) Ilość osób na spotkaniu przerosło nasze oczekiwania. A w dniu wyjścia? Ludzi znacznie więcej niż rejestracja na stronie wskazywała. Po mszy świętej o 18 ks. proboszcz odczytał specjalny list adresowany do uczestników EDK od Papieża Franciszka nastąpiło błogosławieństwo, poświęcenie krzyży i pątników. I w drogę.

Wyznaczona trasa liczyła 41 km. i zataczała koło po terenie gminy Brańszczyk. Głównie przez okoliczne wsie, pola i lasy, był też odcinek szczególnie trudny od Mękalin do cmentarza.  Tak opisują go nasi uczestnicy EDK Najcięższy odcinek Mękaliny - cmentarz - Najcięższy fizycznie-najbardziej owocny duchowo, inna osoba wspomina ten odcinek w ten sposób Na odcinku od Mękalin do cmentarza zaczęły pojawiać się myśli, że to pierwszy i ostatni raz. W kaplicy na cmentarzu, leżąc na ołtarzu, bo inaczej już nie mogłem, czytałem rozważanie do ostatniej stacji. Jezus leżał w grobie a ja na ołtarzu. Po dotarciu do kościoła wiedziałem  jednak, że to pierwsza EDK w moim życiu, ale nie ostatnia.

Wyruszeniem w trasę organizacja EDK się kończy, a zaczyna działać łaska Boża. Dla każdego zaczyna się indywidualna, nocna podróż. Podróż w głąb siebie i indywidualne spotkanie z Bogiem... Wyjątkowa noc, każdy uczestnik przeżył te kilometry inaczej... Nie potrafimy określić ile osób przeszło całą trasę. Każdy walczył sam ze sobą, z własnymi słabościami fizycznymi. Tak wspominają drogę inni uczestnicy EDK Poręba: "EDK coś wspaniałego, nie do opisania! Niesamowita lekcja pokory, współpracy, pomocy...Lekcja poznania swojej duszy i ciała a przede wszystkim przybliżenie do Boga"!, "Byłem, przeżyłem. Z bólem obu nóg i cierpieniem udało mi się dojść do samego końca EDK. Miałem chwile, kiedy już chciałem zrezygnować z dalszej drogi ale pomimo bólu i z Bożą pomocą udało się wytrwać do samego końca."

Ekstremalna Droga Krzyżowa

edk awatar 500 500Droga Pięknego Życia - pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna. Po raz pierwszy rejon EDK został utworzony równiez u nas, w Porębie.

23 marca 2018r. rozpoczynamy Mszą świętą o godz. 18.00 następnie będzie możliwość wyruszenia na trasę drogi krzyżowej z Poręby. Aby to uczynić prosimy o rejestrację, klikając na poniższy odnośnik. Każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma pakiet startowy tj. (rozważania Drogi Krzyżowej, opaskę odblaskową, przypinkę, szczegółowy opis i mapę trasy).

rejestracja

Idea EDK jest taka iż ma to być 40 km przebytych nocą w całkowitym milczeniu - wyjatkiem od tej reguły jest czytanie rozważań stacji Drogi Krzyżowej. Każdy na trasie jest odpowiedzialny sam za siebie, poruszamy się maksymalnie w grupach 10 osobowych, ale w całkowitym milczeniu.

Zachęcamy do pobrania aplikacji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej na smarfony, to ułatwi nawigację względem wyrysowanej ścieżki.

Wszelkich informacji szczegółowych udzieli lider rejonu Paweł Bralewski pod nr telefonu 660 684 861

Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie.

Podejmij wyzwanie, wstań z wygodnej kanapy i wyrusz w nocną drogę, która może odmienić Twoje życie.

Zapraszamy do polubienia Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Poręba Średnia na Facebooku, EDK.Poręba tam będą pojawiać się szczegóły związane z naszą trasą.