Pierwszy rok Działalności Porębskiej Kropelki 2020r.

Na 5 akcjach krwiodawstwa zorganizowanych przez Porębską Kropelkę w pierwszym roku działalności czyli w 2020r. w Porębie  (lipiec, październik) w Brańszczyku (sierpień, listopad) oraz jednej akcji w Zabrodziu (grudzień) w sumie krew oddało: 114 osób. co daje 51,3 litrów krwi. Statystyka wygląda wspaniale i mamy się z czego cieszyć, serdeczne gratulacje dla wszystkich krwiodawców.

Wszystkie akcje były objęte honorowym patronatem starosty powiatu wyszkowskiego. Za każdym razem obok ambulansu był ustawiony namiot pod którym czekał obfity „poczęstunek dla krwiodawców”.  Były książki, kubeczki, odblaski, pamiątkowe magnesy, pen drive’y, koszulki, kalendarze, kolorowanki, albumy, publikacje lokalne, czasopisma, maseczki, pyszne pączki, owoce, ciasto, kropelki pierniczki różnej wielkości, ale też z różnym oznaczeniem grupy krwi, ozdoby choinkowe wykonane na szydełku za każdym razem nie brakowało też wody i ciepłych napoi. Dzięki temu, że w akcje udało się zaangażować  tak wiele firm i instytucji akcje były bogate i były miłym zaskoczeniem dla honorowych krwiodawców, którzy często podkreślali, że są pod ogromnym, pozytywnym wrażeniem gościnności i szczodrości jaka na nich czekała po opuszczeniu ambulansu. Nas cieszy fakt, że aż 191 osób odpowiedziało aktywnie na apel i ogłoszenie o akcjach; stawili się przed ambulansem i chcieli podzielić się cząstką siebie. Z różnych przyczyn nie każdy mógł to zrobić. Udało się to 59% osób zgłoszonych do ambulansu. Wierzymy, że świadomość społeczeństwa będzie rosła wśród osób zgłaszających się do oddania krwi i ten odsetek będzie coraz większy. Organizacja akcji w tych samych miejscach w odstępie 3 miesięcy daje szanse ponownego oddania krwi przez osoby, które zrobiły to na wcześniejszej akcji.

1kolaz2020 mniejszyPorębska Kropelka – oddział Klubu HDK Legion serdecznie dziękuje za włączenie się w przygotowanie akcji krwiodawstwa w 2020r. w Porębie, Brańszczyku oraz Zabrodziu:

 • Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku,
 • Parafii pw. św. Barbary w Porębie,
 • Parafii pw. Świętej Trójcy w Niegowie,
 • Parafii pw. NMP Królowej Pokoju w Kicinach,
 • Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Mostówce
 • Parafii pw. św. Stanisława Biskupa w 
 • Starostwu Powiatowemu w Wyszkowie,
 • Gminie Brańszczyk,
 • Gminie Zabrodzie
 • OSP w Brańszczyku,
 • OSP w Porębie,
 • OSP w Tuchlinie,
 • OSP w Zabrodziu
 • Ostrołęckiemu Legionowi Oddziałowi Klubu HDK Legion
 • Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.
 • Agnieszce Ołdak-Prokop - radnej Rady Powiatu Wyszkowskiego
 • Piekarni Wawie z Brańszczyka,
 • Piekarni S. i A. Ponichtera Białebłoto
 • Kołu Gospodyń Wiejskich w Brańszczyku,
 • Kołu Gospodyń Wiejskich w Knurowcu,
 • Kołu Gospodyń Wiejskich Porębianki w Porębie,
 • Gminnemu Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku
 • Gminnej Bibliotece Publicznej w Brańszczyku
 • Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Zabrodziu
 • Annie Nasiadka – Zakład Fryzjerski w Brańszczyku.
 • Sławomirowi Kraszewskiemu Sklep Spożywczy LOBO w Brańszczyku,
 • Stowarzyszeniu Bocian KRiS w Brańszczyku
 • Sołectwu Choszczowe
 • Spółdzielni Socjalnej "Integracja" w Adelinie

Dziękujemy za promocję wydarzenia Redakcjom Tygodników: Wyszkowiak, Nowy Wyszkowiak i Kurier „W”.

Serdecznie zapraszamy krwiodawców do brania udziału w akcjach, zapraszamy również do współpracy wszystkich tych którzy chcą się aktywnie włączyć w organizację wydarzenia jakim może być akcja krwiodawstwa w Twojej gminnej miejscowości. Razem możemy więcej!

Porębska Kropelka Legionu w 2022r.

 
Podsumowanie Działań w 2022r. 
 
porebska kropelka logo www legionhdkPodczas 8 akcji krwiodawstwa w 2022 roku, zorganizowanych w Porębie, Brańszczyku, Zabrodziu, Somiance, Długosiodle i Rząśniku krew oddało 151 osób, co daje 67,95 litrów krwi. Podczas tego roku udało się zrealizować 2 zadania publiczne a za pozyskane środki zakupić m.in. strój czerwonej kropelki, który jest nie lada atrakcją dla najmłodszych, kolorowanki i gadżety (breloczki) dla krwiodawców. Byliśmy też obecni na imprezach takich jak dożynki, odpust, grzybobranie a także przeprowadziliśmy pogadankę o krwiodawstwie w Samorządowym Przedszkolu w Brańszczyku. Na imprezach plenerowych a także na spotkaniach informacyjnych po Mszach św. w Porębie i Brańszczyku można było się z nami spotkać dowiedzieć o planowanych akcjach jak i poszerzyć swoją wiedzę z zakresu honorowego krwiodawstwa.
Podczas akcji krwiodawstwa za każdym razem obok ambulansu był ustawiony namiot pod którym czekał obfity „poczęstunek dla krwiodawców”. Dzięki temu, że w akcje udało się zaangażować tak wiele podmiotów (w minionym roku było ich w sumie aż 45), akcje były bogate i były miłym zaskoczeniem dla honorowych dawców krwi. Nas cieszy fakt, że aż 214 osób odpowiedziało aktywnie na apel i ogłoszenie o akcjach; stawili się przed ambulansem i chcieli podzielić się cząstką siebie. Z różnych przyczyn nie każdy mógł to zrobić. Udało się to 71% (w porównaniu do akcji przeprowadzonych w 2021r. mamy tutaj wzrost o 5 %) osób zgłoszonych do ambulansu. Wierzymy, że świadomość społeczeństwa będzie rosła wśród osób zgłaszających się do oddania krwi i ten odsetek będzie w tym roku jeszcze większy.
 Statystyki 22 poreba
W mobilne akcje krwiodawstwa w 2022r. zaangażowały się następujące podmioty:
Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku
Parafia pw. św. Stanisława w Barcicach (siedziba w Somiance)
Gmina Rząśnik
Piekarnia Wawie z Brańszczyka
Piekarnia S. i A. Ponichtera Białebłoto
Koło Gospodyń Wiejskich w Brańszczyku
Koło Gospodyń Wiejskich w Knurowcu
Koło Gospodyń Wiejskich „Kolorowe Babeczki”
Koło Gospodyń Wiejskich Ochudnianki
Gminny Ośrodek Kultury w Zabrodziu
Sołectwo Łączka
Lasy Państwowe Nadleśnictwo Wyszków
 
Wszystkim i każdemu z osoba serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w promocję Honorowego Krwiodawstwa w powiecie wyszkowskim. Mamy nadzieję że w rozpoczętym 2023r. uda nam się wspólnie jeszcze więcej.
 
Paweł Bralewski
Koordynator Oddziału Klubu HDK Legion
Porębska Kropelka Legionu

Porębska Kropelka Oddział Klubu HDK Legion

 porebska kropelka logo www legionhdk

Oddział „Porębska Kropelka” Klubu HDK Legion formalnie istnieje od września 2020r. jednak już w lipcu i sierpniu 2020r. zostały zorganizowane pierwsze akcje krwiodawstwa, które zapoczątkowały powołanie oddziału.

Oddział powstał przy parafii św. Barbary w Porębie, w swoich założeniach mamy działania na rzecz honorowego krwiodawstwa w szczególności na terenie całego powiatu wyszkowskiego,

 

Porębska Kropelka Legionu

Oddział Klubu HDK Legion

 

Więcej o naszych akcjach przeczytacie tu:

Harmonogram Akcji Krwiodawstwa w 2023r.

Podsumowanie Działań Porębskiej Kropelki w 2022r.

Podsumowanie Działań Porębskiej Kropelki w 2020r.

Akcja Październik 2020

Akcja Lipiec 2020

Porębska Kropelka Legion HDK Portal www

 

 

"Sami nie wiecie co posiadacie" - nowa odsłona Skansenu w Porębie.

W Porębie poświecono i oddano do użytku nowe pomieszczenie Skansenu im. księdza Jerzego Dąbrowskiego. Uroczystość miała miejsce 16 czerwca 2019r. i połączona była z przeglądem pieśni biesiadnych.

Historia skansenu w Porębie sięga niemal 50 lat. Jak podaje kronika parafialna pisana przez śp. ks. Jerzego Dąbrowskiego: 30 kwietnia 1972r. nastąpiło otwarcie skansenu, a to jest duże osiągnięcie w skali naszego województwa i diecezji.
Skansen ten istniał i prężnie funkcjonował do śmierci jego założyciela w dzwonnicy przykościelnej. W 1982r. w czasopiśmie „Zorza” ukazał się artykuł „Ocalić od zapomnienia”, w którym autorka Irena Krawczykowska, działkowiczka z Udrzyna wspomina zmarłego ks. Dąbrowskiego część artykułu dotyczyła tegoż skansenu. „Pękający w szwach” podobnie jak pamiątkowa księga, skansen (strzeże go imponujący ul kłodowy) to owoc wieloletnich, pracowitych penetracji po wioskach i przysiółkach tego skrawka Mazowsza. Obejmuje eksponaty z lat 1831-1930 i stanowi nie lada frajdę zarówno dla koneserów ludowej sztuki i rzemiosła, jak i dla okolicznych mieszkańców, bowiem kustosz w sutannie znał swoje owieczki, umiał uderzyć w porę gromkim „Sami nie wiecie, co posiadacie" (...)Zdjęcia 

Poręba- świętowanie 75 rocznicy obrony radiostacji w gajówce Udrzyn

12 maja 2019 roku odbyły się uroczystości 75 rocznicy obrony radiostacji w gajówce Udrzyn (k. Poręby). Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski.O godzinie 14.00 odbyło się powitanie gości wśród nich przedstawiciele Starostwa Powiatu Ostrowskiego, Burmistrz Broku, Nadleśnictwo Wyszków i Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, przedstawiciele Związku Piłsudczyków okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie, przedstawiciele Związku Piłsudczyków w Ostrowi Mazowieckiej, przedstawiciele podlaskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Dyrektorzy Szkół ze sztandarami, Sołtysi, Sztandar Rycerzy Kolumba, mieszkańcy Udrzyna i okolic. Wśród zaproszonych gości w uroczystościach uczestniczyła Elżbieta Frankowska, córka postrzelonego w 1944 roku radiotelegrafisty mat. "Fali", który pomimo ciężkiej rany głowy zdołał uciec z oblężonej gajówki i zyskał schronienie w Bojanach u kolegi ze służby w marynarce wojennej Kazimierza Kumockiego. Na uroczystość 75 rocznicy obrony radiostacji przybyła rodzina plut. Jana Janickiego ps. „Leszko”, który ciężko ranny w obronie radiostacji poniósł śmierć w niemieckim obozie - bratanek Barbary Gołębiewskiej córki Hieronima Janickiego – brata Jana Janickiego.

DSC 0461Następnie zgromadzeni goście wysłuchali przygotowanego na tę okoliczność przemówienia Wójta Gminy Brańszczyk