Poręba- świętowanie 75 rocznicy obrony radiostacji w gajówce Udrzyn

12 maja 2019 roku odbyły się uroczystości 75 rocznicy obrony radiostacji w gajówce Udrzyn (k. Poręby). Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski.O godzinie 14.00 odbyło się powitanie gości wśród nich przedstawiciele Starostwa Powiatu Ostrowskiego, Burmistrz Broku, Nadleśnictwo Wyszków i Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, przedstawiciele Związku Piłsudczyków okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie, przedstawiciele Związku Piłsudczyków w Ostrowi Mazowieckiej, przedstawiciele podlaskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Dyrektorzy Szkół ze sztandarami, Sołtysi, Sztandar Rycerzy Kolumba, mieszkańcy Udrzyna i okolic. Wśród zaproszonych gości w uroczystościach uczestniczyła Elżbieta Frankowska, córka postrzelonego w 1944 roku radiotelegrafisty mat. "Fali", który pomimo ciężkiej rany głowy zdołał uciec z oblężonej gajówki i zyskał schronienie w Bojanach u kolegi ze służby w marynarce wojennej Kazimierza Kumockiego. Na uroczystość 75 rocznicy obrony radiostacji przybyła rodzina plut. Jana Janickiego ps. „Leszko”, który ciężko ranny w obronie radiostacji poniósł śmierć w niemieckim obozie - bratanek Barbary Gołębiewskiej córki Hieronima Janickiego – brata Jana Janickiego.

DSC 0461Następnie zgromadzeni goście wysłuchali przygotowanego na tę okoliczność przemówienia Wójta Gminy Brańszczyk. Jacek Frankowski przedstawił opis wydarzeń związanych z atakiem niemieckim na radiostację AK. Hymn Polski poprzedził polową mszę świętą, koncelebrowaną przez ks. prałata Andrzeja Grzybowskiego. Po mszy św. odbyło się składanie kwiatów przy pomniku poległych w obronie radiostacji oraz koncert Orkiestry "Darmanista". W dalszej kolejności po oficjalnych obchodach mogliśmy zobaczyć pokaz odsłaniający tajniki radiowej łączności krótkofalowej przygotowany przez Pawła Różańskiego i Andrzeja Serokę, jak również mogliśmy podziwiać prywatną kolekcję odznaczeń Polaków „ Chwała i Męstwo” udostępnioną przez Pawła Różańskiego. Ciekowość gości wzbudziła także mała wystawa prywatnych zdjęć związanych z mat. "Falą" udostępnionych przez jego córkę Elżbietę Frankowską, m.in. kadr ze zrealizowanego w 1973 roku telewizyjnego filmu dokumentalnego „Kula” Krzysztofa Wojciechowskiego, poświęconego obronie radiostacji AK w Udrzynie, jak również zdjęcia z obchodów uroczystości 45 rocznicy obrony radiostacji z 1989 roku. Na koniec wydarzenia sołtys Udrzyna Barbara Makowska zaprosiła gości na tradycyjną wojskową grochówkę przygotowaną przez OSP Białebłoto i smakowite wypieki gospodyń z Udrzyna.

Monika Andrzejewska

Zachwycający koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Porębie

W niedzielne popołudnie 7 października 2018 r. tuż po głównej mszy świętej w kościele św. Barbary w Porębie odbył się zachwycający koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, będącego instytucją o charakterze teatru muzycznego, która popularyzuje tradycje narodowe i chwałę oręża polskiego. Parafianie i goście tłumie wypełniający całą przestrzeń kościoła, dzięki Proboszczowi ks. prał. Andrzejowi Grzybowskiemu i współorganizatorowi koncertu Wójtowi Gminy Brańszczyk Mieczysławowi Pękulowi, mieli możliwość uczestniczenia w niezwykle widowiskowym wydarzeniu kulturalnym, a z racji repertuaru przede wszystkim patriotycznym. 
Pod kierunkiem dyrygentów: Marcina Ślązaka i kierownika orkiestry Grzegorza Mielimąki Orkiestra Koncertowa Wojska Polskiego im. Stanisława Moniuszki i soliści: Anna Grabowska-Nadworna i Krzysztof Ciupiński-Świątek wykonali szereg pieśni żołnierskich, które z uwagi na swą melodyjność i wzruszające patriotyczne treści do głębi poruszyły serca publiczności. Dodatkowego kolorytu występom dodawały stroje solistów z różnych epok, np. mundur ułański, powstańczy czy żołnierski stosownie do wykonywanego utworu. Wśród bogatego repertuaru znalazły się pieśni bardzo znane i lubiane, choćby: „Przybyli ułani pod okienko”, „Serce w plecaku” czy „Marsz Pierwszej Brygady” uznaną za pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego, aż po utwór „Róża i bez” rozpoznawalny z polskiej filmowej komedii, czy też niezwykle przejmującą piosenkę pt. „Tango na głos i orkiestrę”. 
Wójt Gminy Mieczysław Pękul właśnie do jej treści nawiązując, parafrazował: „my mamy szczęście, żyjąc w wolnej i niepodległej Polsce. Pamiętajmy o tych, którzy w poprzednich pokoleniach oddając życie za wolną Ojczyznę, takiego szczęścia nie mieli. Mamy też szczęście wysłuchać tak zachwycającego koncertu w rocznicę 100-lecia Niepodległej Polski i za tę piękną lekcję historii i muzyki bardzo dziękujemy” za co bardzo serdecznie dziękujemy”. Ks. Proboszcz Andrzej Grzybowski pośród wielkich owacji dla orkiestry i solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w imieniu parafian i swoim własnym również podziękował wykonawcom i wyraził radość, że właśnie w taki uroczysty sposób Parafia świętuje 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

Tekst p. Maria Puścian - GDK

 

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba

Foto. Maria Puścian

20181007_140739_001.jpg

Foto - Michał Sitek

Uroczystości patriotyczne w rocznicę pobytu mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Porębie

30 kwietnia [1973r.] w rocznicę żołnierskiej śmierci bohaterskiego Majora, który tu w Porębie na skraju lasu obozował i zaprowiantował się przed przeprawą przez Bug; odkryto tablicę ufundowaną przez miejscowego proboszcza. Na uroczystości byli obecni podkomendny Hubali i autor książki o nim: Marek Szymański i kapelan i dowódca w jednej osobie oddziału partyzanckiego na Kielecczyźnie ks. Dr Kowalik, prócz nich ks. mgr Ksawery Ziemiecki. Nabożeństwo żałobne za poległych za Ojczyznę wraz z apelem poległych odprawili 3 wymienionych księży. To cytat z kroniki parafialnej zatytułowany Tablica ku czci Hubala + 30 IV 1940.

2010r.

Apel poległych odczytany na tej uroczystości napisany był przez ks. Proboszcza parafii Poręba Jerzego Dąbrowskiego fragment apelu mówi również o Hubalczykach: „Wejrzyj miłościwym okiem Boże na tych szaleńczo odważnych Hubalczyków i ich dowódcę, którzy byli wierni mundurowi i przysiędze aż po bezimienny grób”.

 30 kwietnia 1974r. na uroczystej mszy św. i apelu poległych był obecny porucznik Józef Alicki a straż pożarna pełniła honorową wartę przy katafalku pokrytym narodowym sztandarem /to również zapis pochodzący z kroniki parafialnej/

photo2

W kolejnych latach 30 kwietnia odbywały się Msze święte i nabożeństwa za poległych w obronie ojczyzny - informacje te zawarte są w kronice parafialnej prowadzonej przez ks. Jerzego Dąbrowskiego.

Od 2010r. w ostatnią niedzielę września obchodzone są uroczystości patriotyczne związane z rocznicą pobytu mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Porębie. Msza święta za Ojczyznę na której obecne są liczne poczty sztandarowe oraz grupy rekonstrukcyjne które przedstawiają wjazd Hubala i jego oddziału do Poręby.

Klikając w poszczególne zdjęcia przeniesiemy się do galerii zdjęć z każdego roku uroczystości poczynając od 2010r. 

Opracowanie: Katarzyna Bralewska

dsc 0495

2014

2015

 20162017

 

 

 

Rytuały na udane życie. Jak inaczej rozpocząć dzień?

   

Każdy z nas ma ogrom obowiązków i zadań do wykonania. Bywa, że dni przeciekają nam przez palce. Budzimy się  w pośpiechu wpadając w nowy poranek i wieczorem padamy ze zmęczenia na łóżko. Rytuały mogą zmienić ten stan.

Dobrze jest w tym poczuciu “czasu jest tak mało” znaleźć przestrzeń na rzeczy ważne. Znaleźć czas by choć na chwilę w ciągu dnia zatrzymać się, zastygnąć w ciszy, a może o krok zbliżyć się do nieba.

"Miłość nie jest kochana"na Drodze Krzyżowej przez Porębę.

W bardzo zimny, wietrzny piątek w godzinach wieczornych, 16 marca 2018r. bardzo liczna grupa parafian wraz ze swoim pasterzem ks. Andrzejem Grzybowskim wyruszyła w drogę krzyżową przez Porębę. DSC 1052Nie straszny był zimny, silny wiatr ponieważ najważniejsza była potrzeba serca, aby świadczyć swoim życiem miłość do Jezusa, który ukochał nas tak, że oddał za nas swoje życie. Niewątpliwie wyjście na zewnątrz w taką pogodę wymagało od każdego, kto dokonał takiego wyboru, zaparcia się siebie, odstawiania na bok wygody i ciepła rodzinnego domu.

Duży drewniany krzyż niesiony był przez poszczególne grupy parafialne, a nad bezpieczeństwem uczestników drogi krzyżowej czuwała Policja, która kierowała ruchem i pilotowała przemarsz grupy. Głębokie rozważania, które nawiązywały do słów św. Franciszka "Miłość nie jest kochana " przybliżyły uczestników jeszcze bardziej do Jezusa i udział w tej drodze pomógł wyciszyć serca i duszę na zbliżające sie rekolekcje wielkopostne i wydarzenia Wielkiego Tygodnia.Droga Krzyżowa zakończyła się adoracją krzyża na cmentarzu parafialnym, modlitwą za zmarłych, szczególnie za tych dzięki którym w tym roku możemy świętować 100-lecie odzyskania niepodległosci i błogosławieństwem udzielonym przez ks. proboszcza.

Galeria Zdjęć

Tekst i fot. K. Bralewska