Porębska Kropelka w 2020r.

 

Oddział „Porębska Kropelka” Klubu HDK Legion formalnie istnieje od września 2020r. jednak już w lipcu i sierpniu zostały zorganizowane pierwsze akcje krwiodawstwa, które zapoczątkowały powołanie oddziału.

Oddział powstał przy parafii św. Barbary w Porębie, w swoich założeniach mamy działania na rzecz honorowego krwiodawstwa w szczególności na terenie całego powiatu wyszkowskiego,

Na 5 akcjach krwiodawstwa zorganizowanych w Porębie (lipiec, październik), w Brańszczyku (sierpień, listopad) oraz jednej akcji w Zabrodziu (grudzień) w sumie krew oddało: 114 osób. co daje 51,3 litrów krwi. Statystyka wygląda wspaniale i mamy się z czego cieszyć, serdeczne gratulacje dla wszystkich krwiodawców.

Wszystkie akcje były objęte honorowym patronatem starosty powiatu wyszkowskiego. Za każdym razem obok ambulansu był ustawiony namiot pod którym czekał obfity „poczęstunek dla krwiodawców”.  Były książki, kubeczki, odblaski, pamiątkowe magnesy, pen drive’y, koszulki, kalendarze, kolorowanki, albumy, publikacje lokalne, czasopisma, maseczki, pyszne pączki, owoce, ciasto, kropelki pierniczki różnej wielkości, ale też z różnym oznaczeniem grupy krwi, ozdoby choinkowe wykonane na szydełku za każdym razem nie brakowało też wody i ciepłych napoi. Dzięki temu, że w akcje udało się zaangażować  tak wiele firm i instytucji akcje były bogate i były miłym zaskoczeniem dla honorowych krwiodawców, którzy często podkreślali, że są pod ogromnym, pozytywnym wrażeniem gościnności i szczodrości jaka na nich czekała po opuszczeniu ambulansu. Nas cieszy fakt, że aż 191 osób odpowiedziało aktywnie na apel i ogłoszenie o akcjach; stawili się przed ambulansem i chcieli podzielić się cząstką siebie. Z różnych przyczyn nie każdy mógł to zrobić. Udało się to 59% osób zgłoszonych do ambulansu. Wierzymy, że świadomość społeczeństwa będzie rosła wśród osób zgłaszających się do oddania krwi i ten odsetek będzie coraz większy. Organizacja akcji w tych samych miejscach w odstępie 3 miesięcy daje szanse ponownego oddania krwi przez osoby, które zrobiły to na wcześniejszej akcji.

1kolaz2020 mniejszy

Porębska Kropelka – oddział Klubu HDK Legion serdecznie dziękuje za włączenie się w przygotowanie akcji krwiodawstwa w 2020r. w Porębie, Brańszczyku oraz Zabrodziu:

 • Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku,
 • Parafii pw. św. Barbary w Porębie,
 • Parafii pw. Świętej Trójcy w Niegowie,
 • Parafii pw. NMP Królowej Pokoju w Kicinach,
 • Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Mostówce
 • Parafii pw. św. Stanisława Biskupa w 
 • Starostwu Powiatowemu w Wyszkowie,
 • Gminie Brańszczyk,
 • Gminie Zabrodzie
 • OSP w Brańszczyku,
 • OSP w Porębie,
 • OSP w Tuchlinie,
 • OSP w Zabrodziu
 • Ostrołęckiemu Legionowi Oddziałowi Klubu HDK Legion
 • Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.
 • Agnieszce Ołdak-Prokop - radnej Rady Powiatu Wyszkowskiego
 • Piekarni Wawie z Brańszczyka,
 • Piekarni S. i A. Ponichtera Białebłoto
 • Kołu Gospodyń Wiejskich w Brańszczyku,
 • Kołu Gospodyń Wiejskich w Knurowcu,
 • Kołu Gospodyń Wiejskich Porębianki w Porębie,
 • Gminnemu Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku
 • Gminnej Bibliotece Publicznej w Brańszczyku
 • Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Zabrodziu
 • Annie Nasiadka – Zakład Fryzjerski w Brańszczyku.
 • Sławomirowi Kraszewskiemu Sklep Spożywczy LOBO w Brańszczyku,
 • Stowarzyszeniu Bocian KRiS w Brańszczyku
 • Sołectwu Choszczowe
 • Spółdzielni Socjalnej "Integracja" w Adelinie

Dziękujemy za promocję wydarzenia Redakcjom Tygodników: Wyszkowiak, Nowy Wyszkowiak i Kurier „W”.

W 2021r. nie zwalniamy tempa i już planujemy ponownie akcje w Porębie, Brańszczyku i Zabrodziu, a także pierwszą akcję w Somiance. Szczegóły i terminy niebawem, jednak już serdecznie zapraszamy krwiodawców do brania udziału w akcjach, zapraszamy również do współpracy wszystkich tych którzy chcą się aktywnie włączyć w organizację wydarzenia jakim może być akcja krwiodawstwa w Twojej gminnej miejscowości. Razem możemy więcej!

Porębska Kropelka Legionu

Oddział Klubu HDK Legion

 

Więcej o naszych akcjach przeczytacie tu:

Akcja Październik 2020

Akcja Lipiec 2020

Porębska Kropelka Legion HDK Portal www

"Sami nie wiecie co posiadacie" - nowa odsłona Skansenu w Porębie.

W Porębie poświecono i oddano do użytku nowe pomieszczenie Skansenu im. księdza Jerzego Dąbrowskiego. Uroczystość miała miejsce 16 czerwca 2019r. i połączona była z przeglądem pieśni biesiadnych.

Historia skansenu w Porębie sięga niemal 50 lat. Jak podaje kronika parafialna pisana przez śp. ks. Jerzego Dąbrowskiego: 30 kwietnia 1972r. nastąpiło otwarcie skansenu, a to jest duże osiągnięcie w skali naszego województwa i diecezji.
Skansen ten istniał i prężnie funkcjonował do śmierci jego założyciela w dzwonnicy przykościelnej. W 1982r. w czasopiśmie „Zorza” ukazał się artykuł „Ocalić od zapomnienia”, w którym autorka Irena Krawczykowska, działkowiczka z Udrzyna wspomina zmarłego ks. Dąbrowskiego część artykułu dotyczyła tegoż skansenu. „Pękający w szwach” podobnie jak pamiątkowa księga, skansen (strzeże go imponujący ul kłodowy) to owoc wieloletnich, pracowitych penetracji po wioskach i przysiółkach tego skrawka Mazowsza. Obejmuje eksponaty z lat 1831-1930 i stanowi nie lada frajdę zarówno dla koneserów ludowej sztuki i rzemiosła, jak i dla okolicznych mieszkańców, bowiem kustosz w sutannie znał swoje owieczki, umiał uderzyć w porę gromkim „Sami nie wiecie, co posiadacie" (...)Zdjęcia 

Poręba- świętowanie 75 rocznicy obrony radiostacji w gajówce Udrzyn

12 maja 2019 roku odbyły się uroczystości 75 rocznicy obrony radiostacji w gajówce Udrzyn (k. Poręby). Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski.O godzinie 14.00 odbyło się powitanie gości wśród nich przedstawiciele Starostwa Powiatu Ostrowskiego, Burmistrz Broku, Nadleśnictwo Wyszków i Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, przedstawiciele Związku Piłsudczyków okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie, przedstawiciele Związku Piłsudczyków w Ostrowi Mazowieckiej, przedstawiciele podlaskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Dyrektorzy Szkół ze sztandarami, Sołtysi, Sztandar Rycerzy Kolumba, mieszkańcy Udrzyna i okolic. Wśród zaproszonych gości w uroczystościach uczestniczyła Elżbieta Frankowska, córka postrzelonego w 1944 roku radiotelegrafisty mat. "Fali", który pomimo ciężkiej rany głowy zdołał uciec z oblężonej gajówki i zyskał schronienie w Bojanach u kolegi ze służby w marynarce wojennej Kazimierza Kumockiego. Na uroczystość 75 rocznicy obrony radiostacji przybyła rodzina plut. Jana Janickiego ps. „Leszko”, który ciężko ranny w obronie radiostacji poniósł śmierć w niemieckim obozie - bratanek Barbary Gołębiewskiej córki Hieronima Janickiego – brata Jana Janickiego.

DSC 0461Następnie zgromadzeni goście wysłuchali przygotowanego na tę okoliczność przemówienia Wójta Gminy Brańszczyk

Orszak Trzech Króli

DSC 5565ab

         Dnia 6 stycznia br. w parafii pw. Św. Barbary w Porębie już po raz szósty odbył się Orszak Trzech Króli. Parafianie z trzema Mędrcami za przewodem Gwiazdy Betlejemskiej wyruszyli, aby pokłonić się Dzieciątku Jezus. W tym roku Orszak odbywał się pod hasłem: „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązując do osoby św. Jana Pawła II i słów, które wypowiedział podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Te najpiękniejsze uliczne jasełka nawiązywały w swojej treści do chrześcijańskiej tradycji, takiej jak wspólne kolędowanie i do scen biblijnych związanych z Uroczystością Narodzenia Pańskiego.

100 Rocznica Odzyskania Niepodległości w Porębie

Już od rana 11 listopada wyczuwało się podniosłą atmosferę. W Porębie powiewały biało czerwone flagi, przy kościele rozbrzmiewały pieśni patriotyczne a lokalna społeczność licznie zgromadziła się pod muralem Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” aby wspólnie świętować to wyjątkowe wydarzenie. Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy od uroczystego wciągnięcia flagi na masz, którego dokonał poczet flagowy składający się ze strażaków OSP w Porębie. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe ze szkół znajdujących się na terenie naszej parafii tj. SP w Porębie oraz SP w Dybkach a także Rycerzy Kolumba.