Orszak Trzech Króli

DSC 5565ab

Dnia 6 stycznia br. w parafii pw. Św. Barbary w Porębie już po raz szósty odbył się Orszak Trzech Króli. Parafianie z trzema Mędrcami za przewodem Gwiazdy Betlejemskiej wyruszyli, aby pokłonić się Dzieciątku Jezus. W tym roku Orszak odbywał się pod hasłem: „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązując do osoby św. Jana Pawła II i słów, które wypowiedział podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Te najpiękniejsze uliczne jasełka nawiązywały w swojej treści do chrześcijańskiej tradycji, takiej jak wspólne kolędowanie i do scen biblijnych związanych z Uroczystością Narodzenia Pańskiego.

100 Rocznica Odzyskania Niepodległości w Porębie

Już od rana 11 listopada wyczuwało się podniosłą atmosferę. W Porębie powiewały biało czerwone flagi, przy kościele rozbrzmiewały pieśni patriotyczne a lokalna społeczność licznie zgromadziła się pod muralem Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” aby wspólnie świętować to wyjątkowe wydarzenie. Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy od uroczystego wciągnięcia flagi na masz, którego dokonał poczet flagowy składający się ze strażaków OSP w Porębie. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe ze szkół znajdujących się na terenie naszej parafii tj. SP w Porębie oraz SP w Dybkach a także Rycerzy Kolumba. Punktualnie o godzinie 12-ej wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego. Następnie udaliśmy się do kościoła aby wziąć udział w uroczystej Mszy św. której przewodniczył ks. Prałat Andrzej Grzybowski. Po zakończeniu Eucharystii odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu chóru parafialnego pod dyrekcją organisty - Michała Sitka. Licznie zgromadzona publiczność, w pierwszej części koncertu mogła wysłuchać utworów a cappella takich jak: ”Przybyli ułani” czy „Ostatni Mazur”. W drugiej części koncertu, rozbrzmiewały pieśni z akompaniamentem. Tu między innymi utworami nie mogło zabraknąć chyba jednej z najbardziej znanych pieśni pt: "Legiony" którą wykonał chór wraz z udziałem publiczności. Jako ostatni utwór „Uwierz Polsko” wykonała solistka Monika Andrzejewska wraz z chórem. Po koncercie udaliśmy się za kościół aby dokonać symbolicznego posadzenia dębu, który będzie przypominał przyszłym pokoleniom o tej ważnej rocznicy dla wszystkich Polaków. Po ostatniej Mszy Św. tego dnia odbył się jeszcze jeden koncert w wykonaniu "Porębianek" z Koła Gospodyń Wiejskich, pod kierunkiem p. Ewy Rytelewskiej. Cieszymy się że mogliśmy być świadkami tak wspaniałego wydarzenia gdyż kolejna taka okrągła rocznica będzie dopiero za 100 lat!

Tekst: M.S

11.11.2018.jpg

foto celebrans.jpg

koncert.jpg

koncert 1.jpg

Zasadzenie dębu.jpg

Foto. P. Majkowski

Uroczystość Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa

Foto 30a

W dniu 17. 10. 2018 r. w parafii św. Barbary w Porębie odbyła się Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla Królów i Pana Panów. Do uroczystości tej, nasza parafia przygotowywała się od ponad dwóch lat. Wspólnota dla Intronizacji wraz z księdzem prałatem Andrzejem Grzybowskim – proboszczem naszej parafii, przy częstym udziale pozostałych księży i wiernych, w każdy czwartek adorowała Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Galeria Zdjęć

Pielgrzymko-wycieczka do Karpacza

DSC 5071a

W dniach 16 - 18 sierpnia br. w parafii pw. Św. Barbary w Porębie odbyła się trzydniowa pielgrzymko-wycieczka w górskie tereny malowniczego Podkarpacia. W wyjeździe zorganizowanym przez panią Małgorzatę Puścian i chór parafialny uczestniczyło 50 osób z terenu parafii oraz gminy Brańszczyk. Wyjazd został dofinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dzięki pomocy Urzędu Gminy Brańszczyk.