Zimowe szaleństwo - Kulig 2021

Kulig

W tym roku w lutym przypada koniec karnawału, jest to okazja do wspólnego świętowania i zabawy. W naszej parafii dnia 15 lutego br. zostało zorganizowane „zimowe szaleństwo” dla dzieci i młodzieży należących do Scholii i Służby Liturgicznej Ołtarza. W kuligu wzięło udział 12 osób pod opieką ks. Marcina – opiekuna ministrantów i Klaudii Przybyłowskiej – prowadzącej Scholę. Trasa przebiegała od  Dudowizny w kierunku  Dybek. W trakcie przejazdu miała miejsce przerwa na posiłek przy płomieniach ogniska. Kulig odbył się dzięki pomocy i życzliwości pana Grzegorza Sitka i Kazimierza Puściana – należący do Zakonu Rycerzy Kolumba.

Uczestnicy wspaniale bawili się podczas „zimowego szaleństwa”. Mamy nadzieję, że takie inicjatywy są radością dla ciała, ale również i dla ducha. W przyszłości na pewno będzie okazja do tego, aby powtórzyć taką zabawę.

Tekst: ks. Marcin

Kulig 1

Kulig 2Kulig 3

Kulig 4

Kulig 5

Kulig 7

Foto: Klaudia Przybyłowska

• Czytania na niedzielę, 29 maja 2022

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

(Dz 1,1-11)

Pierwszą książkę napisałem, Teofilu, o wszystkim, co Jezus czynił i nauczał od początku aż do dnia, w którym udzielił przez Ducha Świętego poleceń Apostołom, których sobie wybrał, a potem został wzięty do nieba. Im też po swojej męce dał wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym. A podczas wspólnego posiłku kazał im nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca. Mówił: ”Słyszeliście o niej ode Mnie: Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym”. Zapytywali Go zebrani: ”Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela?”. Odpowiedział im: ”Nie wasza to rzecz znać czas i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi”. Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ”Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba”.

(Ps 47,2-3.6-9)

REFREN: Pan wśród radości wstępuje do nieba

Wszystkie narody klaskajcie w dłonie,
    radosnym głosem wykrzykujcie Bogu,
    bo Pan Najwyższy

• Rozważanie na niedzielę, 29 maja 2022

Zmartwychwstanie Jezusa było Jego wejściem do chwały Ojca, a nie powrotem do ziemskiego życia. Wydarzenie Wniebowstąpienia było zakończeniem okresu ukazywania się zmartwychwstałego Pana uczniom. Dla nas jest ono rękojmią i obietnicą naszego wzięcia do nieba. Dzisiejsza uroczystość jest też dla nas przypomnieniem, że będąc mieszkańcami ziemi, jesteśmy obywatelami nieba.

Ks. Maciej Zachara MIC, "Oremus" Okres Wielkanocny 2004, s. 170

• Książka dnia, 29 maja 2022

Agenda Liturgiczna Maryi Niepokalanej 2022 tom II

Agenda Liturgiczna Maryi Niepokalanej zawiera szczegółowe, zawsze aktualne kalendarium dla diecezji polskich, kompletne czytania mszalne wraz z oracjami na każdy dzień roku, życiorysy świętych i błogosławionych oraz niezbędne wprowadzenia