„Balladyna” Narodowe Czytanie 2020

narodowe czytanie2020 min 15Dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna” zagościł w niedzielne późne popołudnie, 20 września w Starej Plebanii w Porębie w ramach akcji Narodowe Czytanie 2020r., którą w tym roku przeprowadziła Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku również w Porębie. (przypomnijmy, że Narodowe Czytanie odbyło się w Brańszczyku 6 września).

W bohaterów dramatu w Porębie wcielili się: Balladyna - Karolina Dobosz - Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Porębie Średniej, Alina - Renata Kulesza, Kirkor - Michał Sitek, Wdowa - Elżbieta Sitek, Grabiec - Wiesław Przybylski - Wójt Gminy Brańszczyk, Goplana - Beata Runo, Skierka - ks. Marcin Kaczyński, Filon - Małgorzata Puścian, Chochlik - Marta Gołębiewska. Miłym akcentem były słodkości, które przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Porębianki, a także słodkie upominki i okolicznościowe zakładki do książek przygotowane i ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brańszczyku. Dla czytających były również okolicznościowe dyplomy i pamiątkowe egzemplarze Balladyny. Narodowe Czytanie poprowadziła Dyrektor Biblioteki Marta Gołębiewska.

W minioną niedzielę w rodzinnej, miłej atmosferze, przy lekturze dramatu z herbatą i słodkościami czas upłynął bardzo szybko zarówno czytającym jak i słuchającym, wierzymy, że narodowe czytanie stanie się zaczątkiem systematycznych  spotkań czytelniczych w długie nadchodzące wieczory, kto wie może w podobnym lub jeszcze szerszym gronie?

Więcej Zdjęć Kliknij

  1. K. Bralewska

Tags: narodowe czytanie,

Czytania na każdy dzień

Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: http://www.mateusz.pl/czytania/prenumerata/
  • Czytania na niedzielę, 28 maja 2023

    Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

    (Dz 2, 1-11)

    Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też jakby języki ognia, które się rozdzielały, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić Przebywali wtedy w Jeruzalem pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem. Kiedy więc powstał ów szum, zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak tamci przemawiali w jego własnym języku. Pełni zdumienia i podziwu mówili: "Czyż ci wszyscy, którzy przemawiają, nie są Galilejczykami? Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty? – Partowie i Medowie, i Elamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei oraz Kapadocji, Pontu i Azji, Frygii oraz Pamfilii, Egiptu i tych części Libii, które leżą blisko Cyreny, i przybysze z Rzymu, Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy i Arabowie – słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże".

    (Ps 104 (103), 1ab i 24ac. 29b-30. 31 i 34)

    REFREN: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię

    Błogosław, duszo moja, Pana,
    Boże mój, Panie, Ty jesteś bardzo wielki!
    Jak liczne są dzieła Twoje, Panie,
    ziemia jest pełna Twoich stworzeń.

    Kiedy odbierasz im oddech, marnieją
    i w proch się obracają.
    Stwarzasz je,

    ...
  • Rozważanie na niedzielę, 28 maja 2023

    Ewangelia według św. Jana ściśle łączy wydarzenie zesłania Ducha Świętego ze śmiercią i zmartwychwstaniem Zbawiciela. W Wielki Piątek Jezus na krzyżu "oddał Ducha", a w niedzielę Zmartwychwstania wzywa do Jego przyjęcia: Weźmijcie Ducha Świętego! Otworzyć się na Ducha Świętego to poddać się Jego wyzwalającej mocy: uwierzyć w niestrudzoną Bożą miłość i zacząć nią żyć. To dać się ponieść, zamiast iść pod wiatr. Doświadczając działania Ducha Świętego, przestajemy narzekać na życie i męczyć się rytualną religijnością, a stajemy się tym, kim mamy być z natury: dziećmi Boga i braćmi dla siebie.

    Ks. Jarosław Januszewski, "Oremus"; maj 2008, s. 55-56

  • Książka dnia, 28 maja 2023
    Karl Keating

    W co wierzą katolicy. 52 wyjaśnienia powszechnych nieporozumień na temat wiary katolickiej

    https://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=59264

    Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego