Krwi nie zastąpi żaden lek - akcja krwiodawstwa

Akcja Krwiodawstwa „Krwi nie zastąpi żaden lek” przy parafii pw. św. Barbary w  Porębie zorganizowana po raz pierwszy na placu przykościelnym w Porębie Średniej w dniu 24 lipca br. cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, bowiem 41 osób zostało zarejestrowanych,  z czego 24 osobom udało się oddać krew, a największym sukcesem i dumą akcji jest to, że po raz pierwszy oddało krew 18 osób .akcja poreba58

Warto zaznaczyć, że chętnych do oddania krwi było znacznie więcej, jednak czas trwania akcji na to nie pozwolił.  Takie ogromne zainteresowanie daje nam motywacje do włożenia jeszcze większego wysiłku w  działaniu dla potrzebujących i  dalej organizowania kolejnych akcji w naszej parafii jak i na terenie powiatu. Paweł Bralewski, który oddaje krew od 2009 roku (z przerwami) zawsze marzył o tym, aby zorganizować taką akcję w swojej okolicy, determinacja i zaangażowanie doprowadziły, że w tym roku udało się.  Koszt jaki niesie taka akcja to promocja wydarzenia  i dodatkowe lecz nieobowiązkowe pozyskanie współorganizatorów lub sponsorów którzy zechcą wspomóc to działanie.  Akcji w Porębie przyświecał cel, aby jak najwięcej osób o akcji wiedziało oraz aby jak najwięcej przedsiębiorstw, instytucji zaprosić do wspólnego działania.

Galeria

W tym miejscu odnieśliśmy również sukces bowiem dzięki nawiązaniu współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi Legion Oddział Ostrołęcki Legion, Gminą Brańszczyk i Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku dla Krwiodawców czekały okolicznościowe kubeczki, dużo różnorodnych gadżetów przekazało również Starostwo Powiatowe z Wyszkowa a także Ostrołęcki Legion, OSP Tuchlin  miało przygotowane okolicznościowe pamiątkowe magnesy z logiem parafii Poręba i hasłem akcji, jak i gadżety promujące ich jednostkę OSP; były też oryginalne zakładki do książek od Gminnej Biblioteki Publicznej w Brańszczyku, a w ramach dodatkowego  posiłku regeneracyjnego suto zastawiony stół obsługiwany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Porębianki”, moc słodkości na akcję również przekazała Piekarnia Agnieszki i Stanisława Ponichterów z Białebłota. Wszystkim wymienionym organizacjom składamy serdeczne podziękowania i chylimy czoła, bowiem dzięki Wam ze skromnej akcji oddania krwi zrodził się wspaniały piknik towarzyszący akcji krwiodawstwa. Miła, rodzinna atmosfera sprawiła, że czekanie w ponad godzinnej kolejce nie było takie straszne i nudne. Świetnym akcentem edukacyjnym była wycieczka dzieci biorących udział w „Wakacjach z plecakiem” organizowanym przez miejscową filię biblioteczną; grupa dzieci przyszła na miejsce wydarzenia, otrzymali pamiątkowe gadżety i wykonali sobie wspólnie fotografie przy ogromnej kropelce krwi i przy ambulansie. Ale to nie wszystko - następnie już po powrocie do sali, gdzie odbywały się zajęcia wakacyjne poruszyli temat krwiodawstwa oraz jego znaczenia dla każdego człowieka. Dzieci odpowiedziały  na parę pytań m.in.: z czym Ci się kojarzy krew, kto może być dawcą krwi oraz dlaczego warto oddawać krew? Dzięki tej spontanicznej akcji edukacyjnej najmłodsi wiedzą, że „krwi nie zastąpi żaden lek”, bo jest najcenniejsza!

Chylimy również czoła przed każdym kto przekroczył drzwi ambulansu, to ogromny akt odwagi, a dla tych którym podczas tek akcji nie udało się z różnych przyczyn oddać krwi lub po prostu nie zdążyli (tak jak inicjator akcji), już zapowiadamy, że to była pierwsza akcja w Porębie, ale nie ostatnia! Szczegóły kolejnych wydarzeń związanych z krwiodawstwem będą ukazywały się odpowiednio wcześnie m.in. na naszym fan page’u jak i na stronie internetowej.

Katarzyna Bralewska / Media Parafialne - Parafia pw. św. Barbary w Porębie.

Fot. Katarzyna  Bralewska, Paweł Stawicki

Tags: krwiodawstwo, krew, honorowy dawca krwi,

• Czytania na środę, 25 listopada 2020

Środa XXXIV tygodnia zwykłego

(Ap 15,1-4)

Ja, Jan, ujrzałem na niebie znak inny, wielki i godzien podziwu: siedmiu aniołów trzymających siedem plag ostatecznych, bo w nich się dopełnił gniew Boga. I ujrzałem jakby morze szklane, pomieszane z ogniem, i tych, co zwyciężają Bestię i obraz jej, i liczbę jej imienia, stojących nad morzem szklanym, mających harfy Boże. A śpiewają pieśń Mojżesza, sługi Bożego, i pieśń Baranka w słowach: „Dzieła Twoje są wielkie i godne podziwu, Panie, Boże wszechwładny. Sprawiedliwe i wierne są Twoje drogi, o Królu narodów. Któż by się nie bał, o Panie, i Twego imienia nie uczcił? Bo Ty sam jesteś Święty, bo przyjdą wszystkie narody i padną na twarz przed Tobą, bo słuszne Twoje wyroki stały się jawne”.

(Ap 15,1-4)

(Ap

• Rozważanie na środę, 25 listopada 2020

Ostatnie dni roku kościelnego przypominają nam, że ziemia nie jest naszą prawdziwą ojczyzną, a obecny świat przeminie, gdy dopełni się czas wyznaczony przez Boga. Nie jesteśmy zamknięci w granicach tego życia. Wszelkie zło, które nas dotyka, znajdzie swój ostateczny kres, kiedy Jezus powróci w chwale. Oby ten czas mobilizował nas do zdecydowanego opowiedzenia się za Panem. Obyśmy uczestnicząc w Eucharystii, która daje nam zadatek życia wiecznego, okazywali się Go godni w codziennym życiu.

Mira Majdan, "Oremus" listopad 2006, s. 126

• Książka dnia, 25 listopada 2020
    Gabriel od św. Magdaleny OCD

Żyć Bogiem. Adwent, Boże Narodzenie