Krwi nie zastąpi żaden lek - akcja krwiodawstwa

Akcja Krwiodawstwa „Krwi nie zastąpi żaden lek” przy parafii pw. św. Barbary w  Porębie zorganizowana po raz pierwszy na placu przykościelnym w Porębie Średniej w dniu 24 lipca br. cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, bowiem 41 osób zostało zarejestrowanych,  z czego 24 osobom udało się oddać krew, a największym sukcesem i dumą akcji jest to, że po raz pierwszy oddało krew 18 osób .akcja poreba58

Warto zaznaczyć, że chętnych do oddania krwi było znacznie więcej, jednak czas trwania akcji na to nie pozwolił.  Takie ogromne zainteresowanie daje nam motywacje do włożenia jeszcze większego wysiłku w  działaniu dla potrzebujących i  dalej organizowania kolejnych akcji w naszej parafii jak i na terenie powiatu. Paweł Bralewski, który oddaje krew od 2009 roku (z przerwami) zawsze marzył o tym, aby zorganizować taką akcję w swojej okolicy, determinacja i zaangażowanie doprowadziły, że w tym roku udało się.  Koszt jaki niesie taka akcja to promocja wydarzenia  i dodatkowe lecz nieobowiązkowe pozyskanie współorganizatorów lub sponsorów którzy zechcą wspomóc to działanie.  Akcji w Porębie przyświecał cel, aby jak najwięcej osób o akcji wiedziało oraz aby jak najwięcej przedsiębiorstw, instytucji zaprosić do wspólnego działania.

Galeria

W tym miejscu odnieśliśmy również sukces bowiem dzięki nawiązaniu współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi Legion Oddział Ostrołęcki Legion, Gminą Brańszczyk i Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku dla Krwiodawców czekały okolicznościowe kubeczki, dużo różnorodnych gadżetów przekazało również Starostwo Powiatowe z Wyszkowa a także Ostrołęcki Legion, OSP Tuchlin  miało przygotowane okolicznościowe pamiątkowe magnesy z logiem parafii Poręba i hasłem akcji, jak i gadżety promujące ich jednostkę OSP; były też oryginalne zakładki do książek od Gminnej Biblioteki Publicznej w Brańszczyku, a w ramach dodatkowego  posiłku regeneracyjnego suto zastawiony stół obsługiwany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Porębianki”, moc słodkości na akcję również przekazała Piekarnia Agnieszki i Stanisława Ponichterów z Białebłota. Wszystkim wymienionym organizacjom składamy serdeczne podziękowania i chylimy czoła, bowiem dzięki Wam ze skromnej akcji oddania krwi zrodził się wspaniały piknik towarzyszący akcji krwiodawstwa. Miła, rodzinna atmosfera sprawiła, że czekanie w ponad godzinnej kolejce nie było takie straszne i nudne. Świetnym akcentem edukacyjnym była wycieczka dzieci biorących udział w „Wakacjach z plecakiem” organizowanym przez miejscową filię biblioteczną; grupa dzieci przyszła na miejsce wydarzenia, otrzymali pamiątkowe gadżety i wykonali sobie wspólnie fotografie przy ogromnej kropelce krwi i przy ambulansie. Ale to nie wszystko - następnie już po powrocie do sali, gdzie odbywały się zajęcia wakacyjne poruszyli temat krwiodawstwa oraz jego znaczenia dla każdego człowieka. Dzieci odpowiedziały  na parę pytań m.in.: z czym Ci się kojarzy krew, kto może być dawcą krwi oraz dlaczego warto oddawać krew? Dzięki tej spontanicznej akcji edukacyjnej najmłodsi wiedzą, że „krwi nie zastąpi żaden lek”, bo jest najcenniejsza!

Chylimy również czoła przed każdym kto przekroczył drzwi ambulansu, to ogromny akt odwagi, a dla tych którym podczas tek akcji nie udało się z różnych przyczyn oddać krwi lub po prostu nie zdążyli (tak jak inicjator akcji), już zapowiadamy, że to była pierwsza akcja w Porębie, ale nie ostatnia! Szczegóły kolejnych wydarzeń związanych z krwiodawstwem będą ukazywały się odpowiednio wcześnie m.in. na naszym fan page’u jak i na stronie internetowej.

Katarzyna Bralewska / Media Parafialne - Parafia pw. św. Barbary w Porębie.

Fot. Katarzyna  Bralewska, Paweł Stawicki

Tags: krwiodawstwo, krew, honorowy dawca krwi,

• Czytania na czwartek, 13 maja 2021

Czwartek szóstego tygodnia okresu Wielkanocnego

(Dz 18,1-8)

Paweł opuścił Ateny i przybył do Koryntu. Znalazł tam pewnego Żyda, imieniem Akwila, rodem z Pontu, który z żoną Pryscyllą przybył niedawno z Italii, ponieważ Klaudiusz wysiedlił z Rzymu wszystkich Żydów. Przyszedł do nich, a ponieważ znał to samo rzemiosło, zamieszkał u nich i pracował; zajmowali się wyrobem namiotów. A co szabat rozprawiał w synagodze i przekonywał tak Żydów, jak i Greków. Kiedy Sylas i Tymoteusz przyszli z Macedonii, Paweł oddał się wyłącznie nauczaniu i udowadniał Żydom, że Jezus jest Mesjaszem. A kiedy się sprzeciwiali i bluźnili, otrząsnął swe szaty i powiedział do nich: „Krew wasza na waszą głowę, jam nie winien. Od tej chwili pójdę do pogan”.Odszedł stamtąd i poszedł do domu pewnego „czciciela Boga”, imieniem Tycjusz Justus. Dom ten przylegał do synagogi. Przełożony synagogi, Kryspus, uwierzył w Pana z całym swym domem, wielu też słuchaczy korynckich uwierzyło i przyjmowało wiarę i chrzest.

(Dz 18,1-8)

• Rozważanie na czwartek, 13 maja 2021

Księga Dziejów Apostolskich w bardzo realistyczny sposób przedstawia działanie Ducha Świętego u początków Kościoła. Ukazuje moc działania Słowa Bożego i zarazem ogromną przestrzeń dla ludzkiej wolności, która może powiedzieć Bogu swoje "tak" lub "nie". Człowiek może ulec przewrotnej zatwardziałości serca, która nie chce przyjąć działania Bożego. Dotyczy to tego, kto zabrnął bardzo daleko w grzech i nie chcąc już zmienić swojej sytuacji chroni się w pancerz cynizmu, ale też może dotyczyć to osoby bardzo religijnej, która nie chce zobaczyć, że jej religijność ma niewiele wspólnego z prawdziwą wiarą.

Ks. Maciej Zachara MIC, "Oremus" Okres Wielkanocny 2004, s. 156

• Książka dnia, 13 maja 2021

Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca według wskazań Matki Bożej z Fatimy

Sobota jest tradycyjnie dniem poświęconym czci Maryi, gdyż w pierwszą Wielką Sobotę pomiędzy dniem ukrzyżowania Jezusa a dniem Jego zmartwychwstania Ona jedna trwała mocno w wierze, że Jezus powstanie z martwych, tak jak zapowiedział