II Przegląd Piosenki Biesiadnej w Porębie

W niedzielne popołudnie, 21 czerwca 2020r., po ostatniej Mszy świętej, przy Skansenie im. ks. Jerzego Dąbrowskiego w Porębie zgromadziły się grupy działające przy parafii i parafianie, aby wspólnie pobiesiadować. Niebo była łaskawe, deszcz tylko straszył, ale nikogo nie wystraszył. Uroczyście wydarzenie otworzył ks. proboszcz Andrzej Grzybowski wspólnie z Dyrektorem Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku, Krzysztofem Beredą. biesiada poreba 01Następnie na scenie prezentowały się grupy i indywidualni lokalni artyści zapowiadani przez ks. Marcina Kaczyńskiego i Andżelikę Zalewską. Zabawy i wspólnym śpiewom nie było końca, a miłym akcentem było dołączenie do występujących „basisty” grającego na łyżkach stołowych.biesiada poreba 10 Ponad godzinne występy były pierwszą częścią wspólnego biesiadowania, następnie Czesław Baliński wraz z Witoldem Pieńkosem zaprezentowali nowe eksponaty, które pojawiły się w ostatnim czasie w Skansenie Porębskim. Prezentacja była o tyle ciekawa bowiem, na żywo pokazano jak za pomocą kieratu napędzano sieczkarnię. Na koniec spotkania każdy mógł posilić się pyszną młoda kapustą serwowaną w Skansenie lub kiełbaską z grilla czy też słodkościami przygotowanymi przez grupy parafialne.

Tekst i fot. K. Bralewska

• Czytania na czwartek, 13 maja 2021

Czwartek szóstego tygodnia okresu Wielkanocnego

(Dz 18,1-8)

Paweł opuścił Ateny i przybył do Koryntu. Znalazł tam pewnego Żyda, imieniem Akwila, rodem z Pontu, który z żoną Pryscyllą przybył niedawno z Italii, ponieważ Klaudiusz wysiedlił z Rzymu wszystkich Żydów. Przyszedł do nich, a ponieważ znał to samo rzemiosło, zamieszkał u nich i pracował; zajmowali się wyrobem namiotów. A co szabat rozprawiał w synagodze i przekonywał tak Żydów, jak i Greków. Kiedy Sylas i Tymoteusz przyszli z Macedonii, Paweł oddał się wyłącznie nauczaniu i udowadniał Żydom, że Jezus jest Mesjaszem. A kiedy się sprzeciwiali i bluźnili, otrząsnął swe szaty i powiedział do nich: „Krew wasza na waszą głowę, jam nie winien. Od tej chwili pójdę do pogan”.Odszedł stamtąd i poszedł do domu pewnego „czciciela Boga”, imieniem Tycjusz Justus. Dom ten przylegał do synagogi. Przełożony synagogi, Kryspus, uwierzył w Pana z całym swym domem, wielu też słuchaczy korynckich uwierzyło i przyjmowało wiarę i chrzest.

(Dz 18,1-8)

• Rozważanie na czwartek, 13 maja 2021

Księga Dziejów Apostolskich w bardzo realistyczny sposób przedstawia działanie Ducha Świętego u początków Kościoła. Ukazuje moc działania Słowa Bożego i zarazem ogromną przestrzeń dla ludzkiej wolności, która może powiedzieć Bogu swoje "tak" lub "nie". Człowiek może ulec przewrotnej zatwardziałości serca, która nie chce przyjąć działania Bożego. Dotyczy to tego, kto zabrnął bardzo daleko w grzech i nie chcąc już zmienić swojej sytuacji chroni się w pancerz cynizmu, ale też może dotyczyć to osoby bardzo religijnej, która nie chce zobaczyć, że jej religijność ma niewiele wspólnego z prawdziwą wiarą.

Ks. Maciej Zachara MIC, "Oremus" Okres Wielkanocny 2004, s. 156

• Książka dnia, 13 maja 2021

Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca według wskazań Matki Bożej z Fatimy

Sobota jest tradycyjnie dniem poświęconym czci Maryi, gdyż w pierwszą Wielką Sobotę pomiędzy dniem ukrzyżowania Jezusa a dniem Jego zmartwychwstania Ona jedna trwała mocno w wierze, że Jezus powstanie z martwych, tak jak zapowiedział