Poświęcenie obrazu św. Józefa - Idźcie do Józefa

19 marca 2020 r. w Uroczystość św. Józefa ks. proboszcz Andrzej Grzybowski pobłogosławił obraz św. Józefa Kaliskiego zwany też obrazem Św. Rodziny .Wszyscy jednak podkreślają, że to św. Józef szczególnie jest w nim szczególnie  czczony . Modlitwy zanoszone do Jezusa przed tym cudownym obrazem za Jego przyczyną  nie pozostają bez odpowiedzi.

img 20200319 170931 resized 20200322 065633601  „Kaliski obraz Świętego Józefa namalowany jest na płótnie, posiada duże rozmiary (1,5m x 2,5m) i z uwagi na swoją treść z pewnością już od chwili swego powstania budził głębokie refleksje i przeżycia religijne. Przedstawia on bowiem Świętą Rodzinę, której harmonijnie ustawione postacie umieszczone są na tle panoramy typowego polskiego miasta - z licznymi wieżami kościelnymi, murem obronnym, rzeką i bogatą roślinnością. Nad postaciami unosi się gołębica symbolizująca Ducha Świętego i Bóg Ojciec z szeroko rozpostartymi ramionami oraz napis: „Idźcie do Józefa”. Jak należy się domyślać, na obrazie tym umieszczono scenę powrotu dwunastoletniego Jezusa z Matką Boską i Świętym Józefem z Jerozolimy do Nazaretu, wkrótce po Jego odnalezieniu w świątyni.” /źródło Kalisia nowa nr 5/96/.

Św. Józef, jak powiedział św. Jan Paweł II, jest Patronem na trudne czasy a my, broniący się przed koronawirusem chcemy dodać, że na nasze trudne czasy, bo rzeczywiście one takie są. Do św. Józefa chcemy się uciekać codziennie ale szczególnie w sobotę po 19 -tym każdego miesiąca na Mszy św. wieczorowej. Wówczas sprawowana będzie Eucharystia z udziałem czcicieli św. Józefa   , pieśniami o Nim i litanią. Niech Opiekun Św. Rodziny stanie się naszym Opiekunem i Patronem na nasze trudne czasy. Idźmy do Józefa.

Więcej zdjęć

• Czytania na piątek, 29 maja 2020

Piątek siódmego tygodnia okresu Wielkanocnego

(Dz 25,13-21)

Król Agryppa i Berenike przybyli do Cezarei powitać Festusa. Gdy przebywali tam dłuższy czas, Festus przedstawił królowi sprawę Pawła. Powiedział: „Feliks pozostawił w więzieniu pewnego człowieka. Gdy byłem w Jerozolimie, arcykapłani i starsi żydowscy wnieśli przeciw niemu skargę, żądając dla niego wyroku skazującego. Odpowiedziałem im: "Rzymianie nie mają zwyczaju skazywania kogokolwiek na śmierć, zanim oskarżony nie stanie wobec oskarżycieli i nie będzie miał możności bronienia się przed zarzutami". A kiedy przybyli tutaj bez żadnej zwłoki, sprawując następnego dnia sądy, kazałem przyprowadzić tego człowieka. Oskarżyciele nie wnieśli przeciwko niemu żadnej skargi o przestępstwa, które podejrzewałem. Mieli z nim tylko spory o ich wierzenia i o jakiegoś zmarłego Jezusa, o którym Paweł twierdzi, że żyje. Nie znając się na tych rzeczach, zapytałem, czy nie zechciałby udać się do Jerozolimy i tam odpowiadać przed sądem w tych sprawach. Ponieważ Paweł zażądał, aby go zatrzymać do wyroku Cezara, kazałem go strzec, dopóki go nie odeślę do Najdostojniejszego”

(Ps 103,1-2.11-12.19-20)

REFREN: Pan Bóg utwierdził tron swój na niebiosach

Błogosław, duszo moja, Pana
    i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.
    Błogosław, duszo moja, Pana
    i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

Bo jak wysoko niebo wznosi się nad ziemią,
    tak wielka jest łaska Pana

• Rozważanie na piątek, 29 maja 2020

Czy mnie miłujesz?, jest to pytanie płynące z samej głębi Chrystusowego serca, z tego miejsca, gdzie każdy człowiek chce być kochany i pragnie kochać. Pan pyta o miłość nie tylko Piotra, ale także każdego z nas. Trzykrotne powtórzenie pytania nawiązuje do wcześniejszego trzykrotnego zaparcia się Apostoła. Przypominając sobie nasze wcześniejsze, nie tylko trzykrotne, ale wielokrotne wypieranie się Jezusa, pozwólmy, by On, przychodząc do nas w Eucharystii, czuł się czczony i kochany tak, jakby tego sobie życzył.

ks. Adam Rybicki, "Oremus" czerwiec 2006, s. 9-10

• Książka dnia, 29 maja 2020
    Milena Kindziuk

Emilia i Karol Wojtyłowie