VI Parafialny Przegląd Kolęd i Pastorałek.

W niedzielny, styczniowy wieczór (26 stycznia 2020r.) w kościele w Porębie rozbrzmiały melodie i śpiewy pięknych tradycyjnych kolęd i pastorałek w wykonaniu parafian solistów, grup i wspólnot działających  w parafii w Porębie.

01 koledy poreba 2020 01 26 19 40 42Licznie zgromadzeni parafianie i goście na czele z księdzem proboszczem Andrzejem Grzybowkim oraz Dyrektorem Gminnego Domu Kultury z Brańszczyka  Krzysztofem Beredą zgromadzili się po mszy świętej wieczorowej w kościele, aby jeszcze w okresie świąt Bożego Narodzenia wsłuchać się w piękne aranżacje kolęd i pastorałek w wykonaniu parafian. Szósty już przegląd otworzył Ksiądz Proboszcz zapraszając na ucztę muzyczną. Przed publicznością zaprezentowało się 19 wykonawców byli to soliści, osoby grające na instrumentach (skrzypce, organy), grupy parafialne i wspólnoty działające przy Parafii.

Każdy występ był inny i miał niepowtarzalny charakter, bowiem każdy uczestnik musiał poświęcić swój wolny czas, aby przygotować się do tegoż występu w który włożył swe serce i modlitwę. Dzięki dużej rozbieżności wiekowej uczestników, jak również ciekawego doboru repertuaru ponad 1,5 godzinny przegląd nikogo ze słuchaczy nie znudził a wręcz mocno zaciekawił. Na koniec każdy uczestnik i grupa otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczył ks. proboszcz wraz z księdzem Marcinem, po czym wszyscy uczestnicy wspólnie zaśpiewali kolędę "Bóg się rodzi" i udali się na słodki poczęstunek.

Tekst i fot. Katarzyna Bralewska

• Czytania na środę, 8 grudnia 2021

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

(Rdz 3,9-15.20)

Gdy Adam zjadł owoc z drzewa zakazanego, Pan Bóg zawołał na niego i zapytał go: „Gdzie jesteś?” On odpowiedział: „Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się”. Rzekł Bóg: „Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?” Mężczyzna odpowiedział: „Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem”. Wtedy Pan Bóg rzekł do niewiasty: „Dlaczego to uczyniłaś?” Niewiasta odpowiedziała: „Wąż mnie zwiódł i zjadłam”. Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: „Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia. Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę”.

(Rdz 3,9-15.20)

• Rozważanie na środę, 8 grudnia 2021

W scenie Zwiastowania archanioł Gabriel nazywa Maryję pełną łaski izapowiada, że osłoni ją Duch Święty. Kościół rozumie te słowa jako objawienie tajemnicy dotyczącej całego życia Maryi od samego początku, czyli od poczęcia. Była ona pełna łaski, bo tylko ktoś całkowicie wolny od grzechu mógł dać życie wcielonemu Słowu Boga, Jezusowi. Wielbiąc Boga za wielkie rzeczy, które uczynił Maryi, żyjemy nadzieją, że spełniając nasze powołanie do świętości, my również zostaniemy napełnieni Bożą łaską i miłosierdziem.

Ks. Jan Konarski, "Oremus" grudzień 2006, s. 25

• Książka dnia, 8 grudnia 2021
    Aleksandra Murzańska, ks. Leszek Smoliński

Narodził się nam Zbawiciel