Uroczystości patriotyczne w rocznicę pobytu mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Porębie

30 kwietnia [1973r.] w rocznicę żołnierskiej śmierci bohaterskiego Majora, który tu w Porębie na skraju lasu obozował i zaprowiantował się przed przeprawą przez Bug; odkryto tablicę ufundowaną przez miejscowego proboszcza. Na uroczystości byli obecni podkomendny Hubali i autor książki o nim: Marek Szymański i kapelan i dowódca w jednej osobie oddziału partyzanckiego na Kielecczyźnie ks. Dr Kowalik, prócz nich ks. mgr Ksawery Ziemiecki. Nabożeństwo żałobne za poległych za Ojczyznę wraz z apelem poległych odprawili 3 wymienionych księży. To cytat z kroniki parafialnej zatytułowany Tablica ku czci Hubala + 30 IV 1940.

2010r.

Apel poległych odczytany na tej uroczystości napisany był przez ks. Proboszcza parafii Poręba Jerzego Dąbrowskiego fragment apelu mówi również o Hubalczykach: „Wejrzyj miłościwym okiem Boże na tych szaleńczo odważnych Hubalczyków i ich dowódcę, którzy byli wierni mundurowi i przysiędze aż po bezimienny grób”.

 30 kwietnia 1974r. na uroczystej mszy św. i apelu poległych był obecny porucznik Józef Alicki a straż pożarna pełniła honorową wartę przy katafalku pokrytym narodowym sztandarem /to również zapis pochodzący z kroniki parafialnej/

photo2

W kolejnych latach 30 kwietnia odbywały się Msze święte i nabożeństwa za poległych w obronie ojczyzny - informacje te zawarte są w kronice parafialnej prowadzonej przez ks. Jerzego Dąbrowskiego.

Od 2010r. w ostatnią niedzielę września obchodzone są uroczystości patriotyczne związane z rocznicą pobytu mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Porębie. Msza święta za Ojczyznę na której obecne są liczne poczty sztandarowe oraz grupy rekonstrukcyjne które przedstawiają wjazd Hubala i jego oddziału do Poręby.

Klikając w poszczególne zdjęcia przeniesiemy się do galerii zdjęć z każdego roku uroczystości poczynając od 2010r. 

Opracowanie: Katarzyna Bralewska

dsc 0495

2014

2015

 20162017

 

 

 

Tags: hubal