Góry cudów na rowerze w pielgrzymce rowerowej do Świętej Lipki 2014r.

Pielgrzymka to czas łaski dany od Maryi dla tych, którzy mogą wybrać się na pątniczy szlak. Możliwość wyruszenia w trasę, której celem jest nawiedzenie miejsc świętych to otrzymanie czystej, białej niezapisanej karty. To, jak nasza karta – dusza będzie wyglądała na koniec pielgrzymkowego szlaku zależy tylko od nas indywidualnie. Czy będzie zabrudzona czy zapisana wielkimi – małymi cudami w duszy zależy od każdego z osobna. I tak, 44 osoby podjęło trud pielgrzymowania rowerowego w dniach 21-26 lipca 2014 z parafii pw. św. Barbary w Porębie, którego celem było nawiedzenie Świętej Lipki.

5dzien 002W tym roku zaplanowaliśmy trasę wiodącą przez Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, Sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Stoczku Klasztornym, aby w czwartek dotrzeć do celu pielgrzymowania czyli Sanktuarium w Świętej Lipce. Gdy w godzinach popołudniowych pokłoniliśmy się Pani Święto Lipskiej to również nie był koniec pielgrzymki ponieważ do domu również wróciliśmy na rowerach. W przeciągu 6 dni pokonaliśmy niemal 500 kilometrów, niezliczoną ilość górek, podjazdów i zjazdów, które były niezwykłą próbą charakteru, ale też satysfakcji i radości. Przejeżdżaliśmy przez duże miasta jak Olsztyn, Mrągowo, Ostrołęka, małe miasteczka m.in. Reszel, Jeziorany, Olsztynek i piękne polskie warmińskie i mazurskie wioski. A w sobotę w godzinach popołudniowych w Porębie czekali na nas parafianie przygotowując miłe powitanie ze śpiewem i słodkimi Porębskimi jagodziankami i rogalikami, za które serdecznie dziękujemy.

1 dzień Poręba - Chorzele

2 dzień Chorzele - Gierzwałd

3 dzień Gietrzwałd - Stoczek

4 dzień Stoczek - Święta Lipka

5 dzień Święta Lipka - Kadzidło

5 dzień Kadzidło - Poręba

Przez 6 dni pielgrzymowania wytworzyła się prawdziwa, rodzinna atmosfera, mimo iż pielgrzymka zakończyła się fizycznie  26 lipca to wierzymy, że duchowe jej owoce będą trwały dłużej, a czyste karty w duszy każdego pielgrzyma rowerzysty zostały wyraźnie zapisane słowami Bożymi.

Naszymi duszami podczas tygodnia na rowerze opiekowali się dwaj kapłani Proboszcz parafii Poręba ks. Prałat Andrzej Grzybowski, oraz ks. Eugeniusz Kałwa Proboszcz Parafii Sant Anton w Austrii, którzy prowadzili modlitwy, służyli indywidulną rozmową, Sakramentem Pokuty i prowadzili Apele Jasnogórskie i odprawiali Msze święte każdego dnia, które dawały Pielgrzymom siły duchowe na dalsze pielgrzymowanie.

To już 3 rok, gdy z Poręby wyruszyła tygodniowa pielgrzymka rowerowa jednak  po raz pierwszy została objęta patronatem Wójta Gminy Brańszczyk. Dzięki temu promowaliśmy naszą gminę na Warmii i Mazurach, byliśmy widoczni dzięki reklamom na samochodach pilotujących, a okoliczni mieszkańcy patrzyli z zainteresowaniem i ciekawością pytając, gdzie leży gmina Brańszczyk i która to Poręba. Dzięki patronatowi Wójta Gminy Brańszczyk otrzymaliśmy wielkie wsparcie żywnościowe z firmy LIDL dzięki czemu dieta pielgrzyma była bardzo urozmaicona, a niemal 100 zgrzewek wody nie było problemem dla budżetu pielgrzymki. Bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie gminie Brańszczyk, Mleczarni w Kosowie Lackim, Piekarni w Białymbłocie, Hurtowni Danuty Plewy z Wyszkowa, Hurtowni Damian z Mińska Mazowieckiego, Firmie Quercus,  oraz Firmie Mechanika Samochodowa Robert Szymański z Dybek, którzy zechcieli wesprzeć tegoroczną pielgrzymkę.

Katarzyna Gomoliszek