Akcja „Krwi nie zastąpi żaden lek”

W piękne, jesienne, wtorkowe przedpołudnie, 27 października na parkingu przy kościele w Porębie ponownie zaparkował ambulans do poboru krwi. Tak jak w lipcu w akcje zaangażowało się szereg lokalnych grup, a była to tym razem pierwsza akcja pod logiem nowego Oddziału Klubu HDK Legion Porębska Kropelka Legionu. Akcja ta była objęta Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego i Wójta Gminy Brańszczyk. Z 27 osób które zgłosiły chęć oddania krwi udało

krew poreba02

się to 13 osobom z czego 4 osoby zrobiły to po raz pierwszy. Ogromne gratulacje i brawa za odwagę bowiem w czasach panującej pandemii liczba krwiodawców drastycznie spada. Daje to wynik 5850ml krwi, która może uratować życie. Cieszy fakt, że akcja spotkała się z zaangażowaniem szeregu instytucji którym serdecznie dziękujemy a byli to: Parafia pw. św. Barbary w Porębie, Ostrołęcki Legion, Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Gmina Brańszczyk, OSP Poręba, Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku, Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku, Koło Gospodyń Wiejskich Porębianki, Piekarnia S. i A. Ponichtera Białebłoto. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu ludzi z tych grup i instytucji na krwiodawców czekał poczęstunek oraz pamiątkowe gadżety z akcji w Porębie.

Ktoś może pomyśli, że liczby nie robią wrażenia, że to tylko 13 osób, ale dla nas to, AŻ  13 osób którzy z własnej woli postanowili podzielić się kroplą własnej krwi. Dziękujemy Wam za to i dla Was warto takie akcje przeprowadzać dalej. Już zapowiadamy, że kolejna akcja krwiodawstwa w tym roku za miesiąc - 28 listopada 2020r. w sobotę w Brańszczyku. Już serdecznie na nią zapraszamy krwiodawców którzy oddawali krew w sierpniu na akcji jak i tych którzy z różnych przyczyn nie mogli pojawić się na akcji w Porębie. Jednocześnie informujemy, że osocze od ozdrowieńców, którzy przeszli zachorowanie na COVID-19 można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Warszawie przy ul. Saskiej, nie ma takiej możliwości na akcjach mobilnych.

Galeria

Zapraszamy krwiodawców do pobrania i zainstalowania na smartfonie aplikacji Legion HDK po założeniu konta można już odnaleźć z zakładce moje kluby – Klub HDK Legion i oddział Porębska Kropelka Legionu –  tam również będą pojawiać się informacje dotyczące naszej działalności.

Tekst i fot. K. Bralewska

• Czytania na czwartek, 18 sierpnia 2022

Czwartek XX tydzień zwykły

(Ez 36, 23-28)

Tak mówi Pan: "Chcę uświęcić wielkie imię moje, które zbezczeszczone jest pośród ludów, zbezczeszczone przez was pośród nich, i poznają ludy, że Ja jestem Pan, gdy okażę się Świętym względem was przed ich oczami. Zabiorę was spośród ludów, zbiorę was ze wszystkich krajów i przyprowadzę was z powrotem do waszego kraju, pokropię was czystą wodą, abyście się stali czystymi, i oczyszczę was od wszelkiej zmazy i od wszystkich waszych bożków. I dam wam serca nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, zabiorę wam serca kamienne, a dam wam serca z ciała. Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali. Wtedy będziecie mieszkać w kraju, który dałem waszym przodkom, i będziecie moim ludem, a Ja będę waszym Bogiem".

(Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19)

REFREN: Gdy was pokropię, staniecie się czyści

Stwórz, Boże, we mnie serce czyste
    i odnów we mnie moc ducha.
    Nie odrzucaj mnie od swego oblicza
    i nie odbieraj mi świętego ducha swego.

Przywróć mi radość Twojego zbawienia
    i wzmocnij mnie duchem ofiarnym.
    Będę nieprawych nauczał dróg Twoich
    i wrócą do Ciebie grzesznicy.

Ofiarą bowiem Ty się nie radujesz,
    a całopalenia, choćbym dał, nie przyjmiesz.
    Boże, moją ofiarą jest duch skruszony,
    pokornym i skruszonym sercem Ty, Boże, nie gardzisz.

Aklamacja (Ps 95 (94), 8a....

• Rozważanie na czwartek, 18 sierpnia 2022

Bóg posłał Syna swego, abyśmy przez wiarę w Niego, otrzymali nowego ducha i nowe serce, i ubrani w szatę Jego sprawiedliwości mogli wejść na ucztę weselną Baranka. Bóg otworzył przed nami całe swoje serce, dał całego siebie, woła nas po imieniu i zaprasza usilnie i nieustannie. Bóg mówi: Zaproście na ucztę wszystkich, których spotkacie. Do Królestwa Niebieskiego można wejść tylko na Bożych zasadach i warunkach. I tak oto, wielu jest powołanych, lecz mało wybranych.

• Książka dnia, 18 sierpnia 2022
    Adam Szustak OP

Rozplątani. Jak naprawiać trudne relacje?

Jak radzić sobie z trudnymi relacjami?
    Jak je naprawiać i uzdrawiać?
    Jeśli można się tego od kogoś nauczyć, to tylko od prawdziwego Geniusza, który najlepiej na świecie potrafił funkcjonować w relacjach.