Krwi nie zastąpi żaden lek - akcja krwiodawstwa

Akcja Krwiodawstwa „Krwi nie zastąpi żaden lek” przy parafii pw. św. Barbary w  Porębie zorganizowana po raz pierwszy na placu przykościelnym w Porębie Średniej w dniu 24 lipca br. cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, bowiem 41 osób zostało zarejestrowanych,  z czego 24 osobom udało się oddać krew, a największym sukcesem i dumą akcji jest to, że po raz pierwszy oddało krew 18 osób .akcja poreba58

Warto zaznaczyć, że chętnych do oddania krwi było znacznie więcej, jednak czas trwania akcji na to nie pozwolił.  Takie ogromne zainteresowanie daje nam motywacje do włożenia jeszcze większego wysiłku w  działaniu dla potrzebujących i  dalej organizowania kolejnych akcji w naszej parafii jak i na terenie powiatu. Paweł Bralewski, który oddaje krew od 2009 roku (z przerwami) zawsze marzył o tym, aby zorganizować taką akcję w swojej okolicy, determinacja i zaangażowanie doprowadziły, że w tym roku udało się.  Koszt jaki niesie taka akcja to promocja wydarzenia  i dodatkowe lecz nieobowiązkowe pozyskanie współorganizatorów lub sponsorów którzy zechcą wspomóc to działanie.  Akcji w Porębie przyświecał cel, aby jak najwięcej osób o akcji wiedziało oraz aby jak najwięcej przedsiębiorstw, instytucji zaprosić do wspólnego działania.

Galeria

W tym miejscu odnieśliśmy również sukces bowiem dzięki nawiązaniu współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi Legion Oddział Ostrołęcki Legion, Gminą Brańszczyk i Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku dla Krwiodawców czekały okolicznościowe kubeczki, dużo różnorodnych gadżetów przekazało również Starostwo Powiatowe z Wyszkowa a także Ostrołęcki Legion, OSP Tuchlin  miało przygotowane okolicznościowe pamiątkowe magnesy z logiem parafii Poręba i hasłem akcji, jak i gadżety promujące ich jednostkę OSP; były też oryginalne zakładki do książek od Gminnej Biblioteki Publicznej w Brańszczyku, a w ramach dodatkowego  posiłku regeneracyjnego suto zastawiony stół obsługiwany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Porębianki”, moc słodkości na akcję również przekazała Piekarnia Agnieszki i Stanisława Ponichterów z Białebłota. Wszystkim wymienionym organizacjom składamy serdeczne podziękowania i chylimy czoła, bowiem dzięki Wam ze skromnej akcji oddania krwi zrodził się wspaniały piknik towarzyszący akcji krwiodawstwa. Miła, rodzinna atmosfera sprawiła, że czekanie w ponad godzinnej kolejce nie było takie straszne i nudne. Świetnym akcentem edukacyjnym była wycieczka dzieci biorących udział w „Wakacjach z plecakiem” organizowanym przez miejscową filię biblioteczną; grupa dzieci przyszła na miejsce wydarzenia, otrzymali pamiątkowe gadżety i wykonali sobie wspólnie fotografie przy ogromnej kropelce krwi i przy ambulansie. Ale to nie wszystko - następnie już po powrocie do sali, gdzie odbywały się zajęcia wakacyjne poruszyli temat krwiodawstwa oraz jego znaczenia dla każdego człowieka. Dzieci odpowiedziały  na parę pytań m.in.: z czym Ci się kojarzy krew, kto może być dawcą krwi oraz dlaczego warto oddawać krew? Dzięki tej spontanicznej akcji edukacyjnej najmłodsi wiedzą, że „krwi nie zastąpi żaden lek”, bo jest najcenniejsza!

Chylimy również czoła przed każdym kto przekroczył drzwi ambulansu, to ogromny akt odwagi, a dla tych którym podczas tek akcji nie udało się z różnych przyczyn oddać krwi lub po prostu nie zdążyli (tak jak inicjator akcji), już zapowiadamy, że to była pierwsza akcja w Porębie, ale nie ostatnia! Szczegóły kolejnych wydarzeń związanych z krwiodawstwem będą ukazywały się odpowiednio wcześnie m.in. na naszym fan page’u jak i na stronie internetowej.

Katarzyna Bralewska / Media Parafialne - Parafia pw. św. Barbary w Porębie.

Fot. Katarzyna  Bralewska, Paweł Stawicki

Tags: krwiodawstwo, krew, honorowy dawca krwi,

• Czytania na wtorek, 21 września 2021

Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty

(Ef 4, 1-7. 11-13)

Bracia: Zachęcam was ja, więzień w Panu, abyście postępowali w sposób godny powołania, jakim zostaliście wezwani, z całą pokorą i cichością, z cierpliwością, znosząc siebie nawzajem w miłości. Usiłujcie zachować jedność Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój. Jedno jest Ciało i jeden Duch, bo też zostaliście wezwani w jednej nadziei, jaką daje wasze powołanie. Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest. Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który jest i działa ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich. Każdemu z nas została dana łaska według miary daru Chrystusowego. I On ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, innych ewangelistami, innych pasterzami i nauczycielami dla przysposobienia świętych do wykonywania posługi, celem budowania Ciała Chrystusowego, aż dojdziemy wszyscy razem do jedności wiary i pełnego poznania Syna Bożego, do człowieka doskonałego, do miary wielkości według Pełni Chrystusa.

(Ef 4, 1-7. 11-13)

• Rozważanie na wtorek, 21 września 2021

Pan Jezus powołuje nas nie w nagrodę za nasze zasługi, ale pomimo naszej słabości. Doświadczył tego św. Mateusz. Celnik, grzesznik; nie spotkał się z potępieniem ze strony Jezusa, lecz doznając Jego miłosierdzia, został wezwany, by Go naśladować, i stał się Jego Apostołem. Spisał Ewangelię adresowaną do Żydów, w której ukazał Jezusa jako wypełnienie proroctw Starego Przymierza. Głosił Dobrą Nowinę na Wschodzie, gdzie przypieczętował swoje świadectwo męczeńską krwią.

Ks. Jarosław Januszewski, "Oremus" wrzesień 2007, s. 89

• Książka dnia, 21 września 2021
    Wojciech Jaroń

Miej w opiece naród cały. Różaniec z kardynałem Stefanem Wyszyńskim