Poświęcenie obrazu św. Józefa - Idźcie do Józefa

19 marca 2020 r. w Uroczystość św. Józefa ks. proboszcz Andrzej Grzybowski pobłogosławił obraz św. Józefa Kaliskiego zwany też obrazem Św. Rodziny .Wszyscy jednak podkreślają, że to św. Józef szczególnie jest w nim szczególnie  czczony . Modlitwy zanoszone do Jezusa przed tym cudownym obrazem za Jego przyczyną  nie pozostają bez odpowiedzi.

img 20200319 170931 resized 20200322 065633601  „Kaliski obraz Świętego Józefa namalowany jest na płótnie, posiada duże rozmiary (1,5m x 2,5m) i z uwagi na swoją treść z pewnością już od chwili swego powstania budził głębokie refleksje i przeżycia religijne. Przedstawia on bowiem Świętą Rodzinę, której harmonijnie ustawione postacie umieszczone są na tle panoramy typowego polskiego miasta - z licznymi wieżami kościelnymi, murem obronnym, rzeką i bogatą roślinnością. Nad postaciami unosi się gołębica symbolizująca Ducha Świętego i Bóg Ojciec z szeroko rozpostartymi ramionami oraz napis: „Idźcie do Józefa”. Jak należy się domyślać, na obrazie tym umieszczono scenę powrotu dwunastoletniego Jezusa z Matką Boską i Świętym Józefem z Jerozolimy do Nazaretu, wkrótce po Jego odnalezieniu w świątyni.” /źródło Kalisia nowa nr 5/96/.

Św. Józef, jak powiedział św. Jan Paweł II, jest Patronem na trudne czasy a my, broniący się przed koronawirusem chcemy dodać, że na nasze trudne czasy, bo rzeczywiście one takie są. Do św. Józefa chcemy się uciekać codziennie ale szczególnie w sobotę po 19 -tym każdego miesiąca na Mszy św. wieczorowej. Wówczas sprawowana będzie Eucharystia z udziałem czcicieli św. Józefa   , pieśniami o Nim i litanią. Niech Opiekun Św. Rodziny stanie się naszym Opiekunem i Patronem na nasze trudne czasy. Idźmy do Józefa.

Więcej zdjęć

• Czytania na piątek, 25 czerwca 2021

Piątek XII tydzień zwykły

(Rdz 17, 1. 9-10. 15-22)

Gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, ukazał mu się Pan i rzekł do niego: "Ja jestem Bogiem Wszechmogącym. Służ Mi i bądź nieskazitelny". Potem rzekł Bóg do Abrahama: "Ty zaś, a po tobie twoje potomstwo przez wszystkie pokolenia zachowujcie przymierze ze Mną. Przymierze, które będziecie zachowywali między Mną a wami, czyli twoim przyszłym potomstwem, polega na tym: wszyscy wasi mężczyźni mają być obrzezani". I mówił Bóg do Abrahama: "Żony twej nie będziesz nazywał imieniem Saraj, lecz imię jej będzie Sara. Błogosławiąc jej, dam ci i z niej syna, i będę jej nadal błogosławił, tak że stanie się ona matką ludów i królowie będą jej potomkami". Abraham, upadłszy na twarz, roześmiał się; pomyślał sobie bowiem: "Czyż człowiekowi stuletniemu może się urodzić syn? Albo czy dziewięćdziesięcioletnia Sara może zostać matką?" Rzekł zatem do Boga: "Oby przynajmniej Izmael żył pod Twą opieką!» A Bóg mu na to: "Ależ nie! Żona twoja, Sara, urodzi ci syna, któremu dasz imię Izaak. Z nim też zawrę przymierze, przymierze wieczne z jego potomstwem, które po nim przyjdzie. Co do Izmaela, wysłucham cię: Oto pobłogosławię mu, żeby był płodny, i dam mu niezmiernie liczne potomstwo; on będzie ojcem dwunastu książąt, narodem wielkim go uczynię. Moje zaś przymierze zawrę z Izaakiem, którego urodzi ci Sara za rok o tej porze". Wypowiedziawszy te słowa, Bóg oddalił się od Abrahama.

(Ps 128 (127), 1b-2. 3.

• Rozważanie na piątek, 25 czerwca 2021

Wierzymy w Tego, który umarł i wstał z martwych i żyje na wieki. Dzięki wierze w Niego zostaliśmy zbawieni raz na zawsze i weselimy się radością niewysłowioną i chwalebną w Duchu Świętym, który jest nam dany. Radujemy się radością nie z tego świata, ponieważ osiągnęliśmy cel naszej wiary - zbawienie dusz. Cóż bowiem pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a nie został zbawiony? Bez zbawiającej wiary nasze życie jest pozbawione sensu i ciąży na nim gniew Boży.
    Marek Ristau

• Książka dnia, 25 czerwca 2021
    Alain Durel

Mądrość mnichów z góry Athos

W swoich wcześniejszych publikacjach Alain Durel opisywał życie codzienne mnichów i piękno góry Athos. Próbował wydobywać tajniki modlitwy serca. W książce Mądrość mnichów z góry Athos (tytuł oryginalny: Prier avec les Moines du Mont Athos) wprowadza te nauki w życie, zaczynając od zamilknięcia i oddania głosu gigantom kontemplacji.