VI Parafialny Przegląd Kolęd i Pastorałek.

W niedzielny, styczniowy wieczór (26 stycznia 2020r.) w kościele w Porębie rozbrzmiały melodie i śpiewy pięknych tradycyjnych kolęd i pastorałek w wykonaniu parafian solistów, grup i wspólnot działających  w parafii w Porębie.

01 koledy poreba 2020 01 26 19 40 42Licznie zgromadzeni parafianie i goście na czele z księdzem proboszczem Andrzejem Grzybowkim oraz Dyrektorem Gminnego Domu Kultury z Brańszczyka  Krzysztofem Beredą zgromadzili się po mszy świętej wieczorowej w kościele, aby jeszcze w okresie świąt Bożego Narodzenia wsłuchać się w piękne aranżacje kolęd i pastorałek w wykonaniu parafian. Szósty już przegląd otworzył Ksiądz Proboszcz zapraszając na ucztę muzyczną. Przed publicznością zaprezentowało się 19 wykonawców byli to soliści, osoby grające na instrumentach (skrzypce, organy), grupy parafialne i wspólnoty działające przy Parafii.

Każdy występ był inny i miał niepowtarzalny charakter, bowiem każdy uczestnik musiał poświęcić swój wolny czas, aby przygotować się do tegoż występu w który włożył swe serce i modlitwę. Dzięki dużej rozbieżności wiekowej uczestników, jak również ciekawego doboru repertuaru ponad 1,5 godzinny przegląd nikogo ze słuchaczy nie znudził a wręcz mocno zaciekawił. Na koniec każdy uczestnik i grupa otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczył ks. proboszcz wraz z księdzem Marcinem, po czym wszyscy uczestnicy wspólnie zaśpiewali kolędę "Bóg się rodzi" i udali się na słodki poczęstunek.

Tekst i fot. Katarzyna Bralewska

• Czytania na piątek, 25 czerwca 2021

Piątek XII tydzień zwykły

(Rdz 17, 1. 9-10. 15-22)

Gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, ukazał mu się Pan i rzekł do niego: "Ja jestem Bogiem Wszechmogącym. Służ Mi i bądź nieskazitelny". Potem rzekł Bóg do Abrahama: "Ty zaś, a po tobie twoje potomstwo przez wszystkie pokolenia zachowujcie przymierze ze Mną. Przymierze, które będziecie zachowywali między Mną a wami, czyli twoim przyszłym potomstwem, polega na tym: wszyscy wasi mężczyźni mają być obrzezani". I mówił Bóg do Abrahama: "Żony twej nie będziesz nazywał imieniem Saraj, lecz imię jej będzie Sara. Błogosławiąc jej, dam ci i z niej syna, i będę jej nadal błogosławił, tak że stanie się ona matką ludów i królowie będą jej potomkami". Abraham, upadłszy na twarz, roześmiał się; pomyślał sobie bowiem: "Czyż człowiekowi stuletniemu może się urodzić syn? Albo czy dziewięćdziesięcioletnia Sara może zostać matką?" Rzekł zatem do Boga: "Oby przynajmniej Izmael żył pod Twą opieką!» A Bóg mu na to: "Ależ nie! Żona twoja, Sara, urodzi ci syna, któremu dasz imię Izaak. Z nim też zawrę przymierze, przymierze wieczne z jego potomstwem, które po nim przyjdzie. Co do Izmaela, wysłucham cię: Oto pobłogosławię mu, żeby był płodny, i dam mu niezmiernie liczne potomstwo; on będzie ojcem dwunastu książąt, narodem wielkim go uczynię. Moje zaś przymierze zawrę z Izaakiem, którego urodzi ci Sara za rok o tej porze". Wypowiedziawszy te słowa, Bóg oddalił się od Abrahama.

(Ps 128 (127), 1b-2. 3.

• Rozważanie na piątek, 25 czerwca 2021

Wierzymy w Tego, który umarł i wstał z martwych i żyje na wieki. Dzięki wierze w Niego zostaliśmy zbawieni raz na zawsze i weselimy się radością niewysłowioną i chwalebną w Duchu Świętym, który jest nam dany. Radujemy się radością nie z tego świata, ponieważ osiągnęliśmy cel naszej wiary - zbawienie dusz. Cóż bowiem pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a nie został zbawiony? Bez zbawiającej wiary nasze życie jest pozbawione sensu i ciąży na nim gniew Boży.
    Marek Ristau

• Książka dnia, 25 czerwca 2021
    Alain Durel

Mądrość mnichów z góry Athos

W swoich wcześniejszych publikacjach Alain Durel opisywał życie codzienne mnichów i piękno góry Athos. Próbował wydobywać tajniki modlitwy serca. W książce Mądrość mnichów z góry Athos (tytuł oryginalny: Prier avec les Moines du Mont Athos) wprowadza te nauki w życie, zaczynając od zamilknięcia i oddania głosu gigantom kontemplacji.