"Sami nie wiecie co posiadacie" - nowa odsłona Skansenu w Porębie.

W Porębie poświecono i oddano do użytku nowe pomieszczenie Skansenu im. księdza Jerzego Dąbrowskiego. Uroczystość miała miejsce 16 czerwca 2019r. i połączona była z przeglądem pieśni biesiadnych.

Historia skansenu w Porębie sięga niemal 50 lat. Jak podaje kronika parafialna pisana przez śp. ks. Jerzego Dąbrowskiego: 30 kwietnia 1972r. nastąpiło otwarcie skansenu, a to jest duże osiągnięcie w skali naszego województwa i diecezji.
Skansen ten istniał i prężnie funkcjonował do śmierci jego założyciela w dzwonnicy przykościelnej. W 1982r. w czasopiśmie „Zorza” ukazał się artykuł „Ocalić od zapomnienia”, w którym autorka Irena Krawczykowska, działkowiczka z Udrzyna wspomina zmarłego ks. Dąbrowskiego część artykułu dotyczyła tegoż skansenu. „Pękający w szwach” podobnie jak pamiątkowa księga, skansen (strzeże go imponujący ul kłodowy) to owoc wieloletnich, pracowitych penetracji po wioskach i przysiółkach tego skrawka Mazowsza. Obejmuje eksponaty z lat 1831-1930 i stanowi nie lada frajdę zarówno dla koneserów ludowej sztuki i rzemiosła, jak i dla okolicznych mieszkańców, bowiem kustosz w sutannie znał swoje owieczki, umiał uderzyć w porę gromkim „Sami nie wiecie, co posiadacie" (...)Zdjęcia 

 

1Skansen po śmierci jego założyciela przestał funkcjonować, a przedmioty w nim zgromadzone zostały przekazane do Muzeum regionalnego w Ostrołęce oddział w Wyszkowie. Pomimo, że skansen fizycznie przestał istnieć był on obecny w opowieściach parafian, stąd pomysł i zaangażowanie, aby na nowo skansen zaistniał w życiu parafii....

Przez ostatnie 5 lat gromadzone były na nowo stare przedmioty w dzwonnicy na piętrze. Jednak szybko okazało się, że jest to zbyt małe pomieszczenie. Staraniem Ks. Proboszcza Andrzeja Grzybowskiego zaadoptowano na potrzeby skansenu stodołę parafialną mieszczącą się na podwórku nowej plebanii. Wspaniała uroczystość otwierająca oficjalnie Skansen im. ks. Jerzego Dąbrowskiego odbyła się 16 czerwca 2019r. w godzinach popołudniowych.  Przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciele wszystkich grup parafialnych zaangażowanych w życie parafii, a tym samym w odtworzenie na nowo Skansenu w Porębie. Aktu poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz, po czym zgromadzeni goście mogli zwiedzić na nowo zaprezentowane skarby z przeszłości. Nie lada  atrakcją jest pięknie prezentująca się funkcjonalna kuchnia kaflowa, bogaty zbiór świętych obrazów, krosna i wiele innych ciekawych eksponatów. 

Po części oficjalnej przed nowym budynkiem skansenu zaprezentowały się grupy parafialne w przeglądzie pieśni biesiadnej. I tej pięknej biesiady, zabawy nie było końca do późnych godzin wieczornych.

Pamiętajmy, że skansen jest naszym wspólnym dobrem i dzięki niemu możemy zachować pamiątki z przeszłości i pokazywać je następnym pokoleniom. Każdy, nawet najmniejszy dar jest dla nas cenny i zachęcamy do współtworzenia tego miejsca.

Zapraszamy do zwiedzania Skansenu w nowej odsłonie,  jak również zajrzenia do Izby Pamięci Hubala. Okazji do odwiedzenia Poręby w wakacje nie zabraknie.. Zapraszamy!

Katarzyna  Bralewska