Orszak Trzech Króli

DSC 5565ab

         Dnia 6 stycznia br. w parafii pw. Św. Barbary w Porębie już po raz szósty odbył się Orszak Trzech Króli. Parafianie z trzema Mędrcami za przewodem Gwiazdy Betlejemskiej wyruszyli, aby pokłonić się Dzieciątku Jezus. W tym roku Orszak odbywał się pod hasłem: „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązując do osoby św. Jana Pawła II i słów, które wypowiedział podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Te najpiękniejsze uliczne jasełka nawiązywały w swojej treści do chrześcijańskiej tradycji, takiej jak wspólne kolędowanie i do scen biblijnych związanych z Uroczystością Narodzenia Pańskiego.

 

        Na początku po odczytaniu tekstu o narodzeniu Jezusa wyruszyli Maryja i Józef do świątyni parafialnej, gdzie przy żłóbku oczekiwali na przybycie mędrców ze Wschodu. Główną atrakcją podczas całego orszaku były żywe zwierzęta - kucyki.  W kościele królowie Panu Jezusowi ofiarowali swoje dary: złoto, kadzidło i mirrę.

           Orszak, co roku gromadzi coraz większą liczbę parafian, a także gości z innych miejscowości. Uczestniczą w nim całe rodziny, w szczególności dzieci, jak i młodzież. Duże zaangażowanie przejawiają również grupy parafialne, jak Rycerze Kolumba czy chór oraz schola. Atmosfera towarzysząca całemu wydarzeniu wprowadza wiele pozytywnych przeżyć, które pozostają na długo w pamięci, ale i w sercu człowieka wierzącego. Rozbudza pragnienie podążania, tak jak Mędrcy ze Wschodu, do Jezusa Chrystusa, który czeka na nas w świątyni, jako małe niewinne dzieciątko.

        Mamy nadzieję, że kolejny orszak w przyszłym roku zgromadzi jeszcze liczniejsze rzesze wiernych, którzy pragną przybyć i oddać pokłon Jezusowi.

Tekst: Ks. Marcin

Foto: Paweł Majkowski