
30 kwietnia, jak co roku, pamiętano o Hubalu.
W 77 rocznicę śmierci mjr Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal po mszy św. odbył się koncert oktetu męskiego "Oktawian" w kościele w Porębie przy współorganizacji Gminnego Domu Kultury w Brańszczyku.
Warto wspomnieć, że w kazaniu uczestnicy liturgii zostali zapytani o to, co w życiu jest najgorsze? Zapewne dla niektórych fakt zimnego długiego majowego weekendu, dla innych choroba, jeszcze innych śmierć. Ale w trakcie wywodu ks. proboszcz uświadomił obecnym, że najgorsza jest – obojętność. Po czym nastąpiły argumentacje, mocno przemawiające do słuchaczy.
Zapewne, m.in. dlatego publiczność obecna na koncercie szczególnie mocno oklaskała wykonanie pieśni poświęconych Majorowi Hubalowi.
Tekst i fot. Maryla Puścian
Niedziela Palmowa
Niedziela Palmowa, obrzęd poświęcenia palm i Ewangelia opisująca wjazd Jezusa do Jerozolimy rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Na Mszy św. o godz. 12 Męka Pańska została uroczyście odśpiewana przez chór parafialny, w rolę Ewangelisty wcielił się Pan Sylwester Rozumek a Chrystusa Ks. Marcin Kaczyński. Kościół został przyozdobiony wielobarwnymi palmami z PSP w Dybkach. Palmy te zostały przygotowane przez uczniów i ich rodziny na konkurs na najpiękniejszą wielkanocną palmę.
Opr. Katarzyna Bralewska
Droga Krzyżowa przez Porębę
W piątek poprzedzający rekolekcje parafialne wspólnota parafialna bierze krzyż na swoje ramiona i podąża przez Porębę, aby rozważać poszczególne stacje drogi krzyżowej - tak już kolejny rok z rzędu parafianie przygotowują swoje serca na święta wielkanocne. Ciężki krzyż jest niesiony przez wspólny istniejące w parafii jak i stany (kobiety, młodzież.) Stacje drogi krzyżowej wiodły na cmentarz gdzie droga krzyżowa zakończyła się adoracją krzyża i błogosławieństwem wiernych. Rozważania drogi krzyżowej przygotował ksiądz wikariusz Marcin Kaczyński, a chór z organistą Michałem Sitkiem zapewnił oprawę w pieśni pasyjne. Nad bezpieczeństwem zgromadzenia czuwała Policja z Wyszkowa oraz Ochotnicy z OSP Poręba.
Opr. Katarzyna Bralewska
Galeria zdjęć z drogi krzyżowej Kliknij
Peregrynacja relikwii św. Brata Alberta w Porębie.
W dniach 26-29 marca 2017 r. odbyła się uroczystość peregrynacji relikwii Świętego Brata Alberta oraz jego dwóch obrazów: "Ecce Homo" i obrazu z jego podobizną. Wydarzenie to stanowiło element obchodów Roku św. Brata Alberta i organizowane jest przez Rycerzy Kolumba oraz siostry albertynki. Społeczność lokalna z naszej parafii, a w szczególności inicjatorzy wydarzenia; Rycerze Kolumba wzięli udział w tak doniosłej uroczystości poprzez uroczyste wniesienie Znaków Peregrynacji do Kościoła podczas niedzielnej Mszy św., odczytanie biografii brata Alberta, udział we Mszach Świętych z kazaniem w kolejnych dniach peregrynacji. Po każdej niedzielnej Mszy świętej była możliwość ucałowania relikwii brata Alberta. Owocem materialnym tego wydarzenia była również zbiórka kocy, pościeli na potrzeby ubogich i domów starców prowadzonych przez Siostry Albertynki. W środę Obrazy i Relikwie zostały przekazane do Parafii pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Białymbłocie.
Opr. Katarzyna Bralewska
Niedziela z Rozalią Celakówną
19 marca w III Niedzielę Wielkiego Postu po sumie, grupa aktorów zaprezentowała przedstawienie obrazujące życie Rozalii Celakówny, propagatorski nabożeństwa do Serca Pana Jezusa, służebnicy bożej, która miała duchowe wizje, dzięki którym powstała idea poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Wyjątkowym akcentem w prezentowanym przedstawieniu było aktywne włączenie w role aktorskie kapłanów z Naszej Parafii - ks. Marcin odczytywał słowa Pana Jezusa, które Rozalia Celakówna miała łaskę słyszeć podczas wizji duchowych, a ksiądz proboszcz wcielił się w rolę spowiednika Rozalii Celakówny.
Tekst. Katarzyna Bralewska
Galeria zdjęć KLIKNIJ
Więcej artykułów…
Czytania na każdy dzień
Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: https://mateusz.pl/czytania/prenumerata/-
Czytania na piątek, 18 kwietnia 2025
Wielki Piątek
(Iz 52,13-53,12)
Oto się powiedzie mojemu Słudze, wybije się, wywyższy i wyrośnie bardzo. Jak wielu osłupiało na Jego widok - tak nieludzko został oszpecony Jego wygląd i postać Jego była niepodobna do ludzi - tak mnogie narody się zdumieją, królowie zamkną przed Nim usta, bo ujrzą coś, czego im nigdy nie opowiadano, i pojmą coś niesłychanego. Któż uwierzy temu, cośmy usłyszeli? na kimże się ramię Pańskie objawiło? On wyrósł przed nami jak młode drzewo i jakby korzeń z wyschniętej ziemi. Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby na Niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał. Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi, Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic. Lecz On się obarczył naszym cierpieniem, On dźwigał nasze boleści, a myśmy Go za skazańca uznali, chłostanego przez Boga i zdeptanego. Lecz On był przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy. Spadła Nań chłosta zbawienna dla nas, a w Jego ranach jest nasze zdrowie. Wszyscyśmy pobłądzili jak owce, każdy z nas się obrócił ku własnej drodze, a Pan zwalił na Niego winy nas wszystkich. Dręczono Go, lecz sam się dał gnębić, nawet nie otworzył ust swoich. Jak baranek na rzeź prowadzony, jak owca niema wobec strzygących ją, tak On nie otworzył ust swoich. Po udręce i sądzie został usunięty; a kto się przejmuje Jego losem? Tak! Zgładzono Go z krainy żyjących; za grzechy mego ludu został zbity na śmierć. Grób Mu
... -
Rozważanie na piątek, 18 kwietnia 2025
Odkąd jestem księdzem, mam takie marzenie, żeby podczas adoracji „przy Grobie Pańskim” wziąć na kolana dzisiejszą Ewangelię i ją po prostu w medytacyjnej ciszy przeczytać… Nigdy mi się jeszcze nie udało… Kilkakrotne próby zakończyły się… zaśnięciem nad księgą. Po całym dniu w konfesjonale, przygotowaniach i samej liturgii…
...
Niczym uczniowie w Ogrójcu – jednej godziny nie zdołałem czuwać. „Mocny w gębie”, „gotów dla Jezusa na wszystko” – może nie powinienem wychodzić poza to jedno pytanie Jezusa – śpisz i odpoczywasz? Jednej godziny nie miałeś dla mnie?
Kiedy On tak bardzo nie chce być sam… Kiedy On potrzebuje ucznia, człowieka, przyjaciela… Ty spokojnie śpisz?
W tym roku znów spróbuję z Nim pobyć… Nie tracę nadziei, że przyjdzie taki Wielki Piątek, kiedy już nie zasnę…
A z Wami chcę się dziś podzielić modlitwą św. Karola de Foucauld:
O, Serce Jezusa, spraw, błagam Cię, bym nigdy nie usłyszał tego zarzutu, jaki uczyniłeś swoim Apostołom, a na który, niestety, tak często zasługiwałem. Spraw, bym czuwał z Tobą tak często i tak długo, jak mi tylko na to pozwolisz. Spraw, bym nie uronił żadnej z tych błogosławionych chwil twarzą w twarz z Tobą! Spraw, by mi się nigdy nie przydarzyło (nie mam nawet odwagi tego powiedzieć, tak to jest ohydne) przedłożyć snu nad Twoje towarzystwo, żebym nigdy nie wolał spać niż trwać u Twoich stóp, patrzeć na Ciebie i mówić Ci, że Cię kocham...! Racz mi wyświadczyć łaskę częstego i długiego czuwania u Twoich stóp... Oby moje -
Książka dnia, 18 kwietnia 2025
Różaniec, droga krzyżowa i droga światła z bł.Anną K. Emmerich
https://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=62180&tytul=rozaniec-droga-krzyzowa-i-droga-swiatla-z-bl.anna-k.-emmerich
Modlitewnik obejmuje rozważania różańcowe, drogi krzyżowej i drogi światła ułożone na podstawie objawień bł. Anny K. Emmerich. W książeczce znajdują się również litanie pasyjne, takie jak "Litania na Wielki Post", "Litania do Krzyża Świętego" czy "Litania o Męce Pańskiej", tekst gorzkich żali, a także życiorys Błogosławionej.