
Boża Nuta w Porębie
W niedzielę 19 stycznia gościliśmy w naszym kościele Zespół Wokalno-Instrumentalny Boża Nuta z Brańszczyka. To była trochę inna niedziela ponieważ świątynia wypełniła się radosnym śpiewem kolęd i muzyka trochę inną niż zwykle. Ale to dobrze bo Pana Boga trzeba chwalić na różne sposoby. Pasterze przychodząc do Dzieciątka Jezus pewnie też z radości śpiewali i na czymś przygrywali.
Boża Nuta ma już 11 lat chwalenia śpiewem i muzyką Pana Boga. Śpiewali w sześciu diecezjach i sześćdziesięciu parafiach. Kierownik zespołu Zbigniew Drobot podczas Jubileuszowego Koncertu powiedział: „Dzisiejszy świat wydaje się atrakcyjny i zabawny, a konsumpcjonizm jest w nim na pierwszym miejscu, ale kiedy dopadnie kogoś nieszczęście - zaczyna zwracać się do Boga miłosiernego. On zawsze czeka na ludzi „.Święta racja. Czeka i przychodzi w śpiewie Bożej Nuty.
Ksiądz proboszcz A. Grzybowski dziękując całemu Zespołowi za niedzielny pobyt zaproponował utworzenie podobnego zespołu w porębskiej parafii o nazwie „Porębska Nuta”.
Boża Nuto dalej śpiewajcie bo jesteście potrzebni Jezusowi i nam konsumpcjonistom XXI wieku.
Orszak Trzech Króli
Dnia 6 stycznia br. w parafii pw. Św. Barbary w Porębie już po raz siódmy odbył się Orszak Trzech Króli. Parafianie z trzema Mędrcami za przewodem Gwiazdy Betlejemskiej wyruszyli, aby pokłonić się nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus. Orszak odbywał się pod hasłem: "Cuda, cuda ogłaszają!", nawiązując do słów staropolskiej kolędy "Dzisiaj w Betlejem". Wydarzenie to w swojej treści nawiązywało do tradycji chrześcijańskiej, takiej jak wspólne kolędowanie oraz do scen biblijnych związanych z Uroczystością Objawienia Pańskiego.
To było rok temu - Rocznica Intronizacji
W czwartek 17 października Porębska Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodziła I-ą rocznicę Intronizacji. Dużo było wspomnień i wzruszeń ale najważniejsze to potwierdzenie, że Jezus jest nadal naszym Królem i Panem w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym i społecznym.Czwartkowa adoracja eucharystyczna, mająca charakter wynagradzający ,Msza święta i nabożeństwo różańcowe to trwanie przy Chrystusie Panu i Królu i umacnianie więzi z Nim. Świętowanie zakończyło się przed figurą Chrystusa Króla , znajdującej przy bardzo ruchliwej szosie brokowskiej, pobłogosławionej rok temu przez ks. biskupa Stanisława Stefanka.Ks. proboszcz odmówił akt oddania Sercu Jezusowemu i odczytał słowa umieszczone na cokole : JEZU JESTEŚ KRÓLEM!JEZU JESTEŚ MOIM KRÓLEM.DAJ MI POZNAĆ TWOJĄ WOLĘ PANIE.OTO JESTEM. Tymi słowami trzeba żyć na co dzień.
Z różańcem do I komunii św.
Różaniec w ręku kandydata do I Komunii św. to dobry znak. Ten znak, w pierwszą niedzielę października otrzymało 21 osób z klas III z naszej parafii. Ksiądz proboszcz pobłogosławił różańce i wręczając je zachęcał żeby dzieci korzystały z nich codziennie. Różaniec to opowieść o miłości Boga do człowieka.Na zakończenie dzieci podziękowały za różańce rymowanką: ZA RÓŻANIEC DZIĘKUJEMY- ODMAWIAĆ GO OBIECUJEMY.
Siostry Orionistki w Porębie
Ojciec św. Franciszek miesiąc październik ogłosił Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Papież pragnie rozbudzić świadomość obowiązku misyjnego w katolikach. Zadanie ważne i bardzo trudne ale przy pomocy Sióstr Orionistek ( Zgromadzenie Sióstr Małych Misjonarek Miłości) stało się trochę łatwiejsze. Dwie Orionistki, siostry Bożena i Urszula, przez całą niedzielę 6 pażdziernika opowiadały o misjach na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wszystkich poruszył los dzieci w tym kraju, dla których bardzo często wysypiska śmieci są miejscem gdzie można znaleźć coś do zjedzenia. A u nas tyle żywności się marnuje! Siostry modliły się z nami, zbierały ofiary na misje i wniosły dużo misyjnego zapału.
Bóg zapłać!
Więcej artykułów…
Czytania na każdy dzień
Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: http://www.mateusz.pl/czytania/prenumerata/-
Czytania na niedzielę, 28 maja 2023
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
(Dz 2, 1-11)
Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też jakby języki ognia, które się rozdzielały, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić Przebywali wtedy w Jeruzalem pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem. Kiedy więc powstał ów szum, zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak tamci przemawiali w jego własnym języku. Pełni zdumienia i podziwu mówili: "Czyż ci wszyscy, którzy przemawiają, nie są Galilejczykami? Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty? – Partowie i Medowie, i Elamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei oraz Kapadocji, Pontu i Azji, Frygii oraz Pamfilii, Egiptu i tych części Libii, które leżą blisko Cyreny, i przybysze z Rzymu, Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy i Arabowie – słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże".
(Ps 104 (103), 1ab i 24ac. 29b-30. 31 i 34)
REFREN: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię
Błogosław, duszo moja, Pana,
Boże mój, Panie, Ty jesteś bardzo wielki!
Jak liczne są dzieła Twoje, Panie,
ziemia jest pełna Twoich stworzeń.Kiedy odbierasz im oddech, marnieją
...
i w proch się obracają.
Stwarzasz je, -
Rozważanie na niedzielę, 28 maja 2023
Ewangelia według św. Jana ściśle łączy wydarzenie zesłania Ducha Świętego ze śmiercią i zmartwychwstaniem Zbawiciela. W Wielki Piątek Jezus na krzyżu "oddał Ducha", a w niedzielę Zmartwychwstania wzywa do Jego przyjęcia: Weźmijcie Ducha Świętego! Otworzyć się na Ducha Świętego to poddać się Jego wyzwalającej mocy: uwierzyć w niestrudzoną Bożą miłość i zacząć nią żyć. To dać się ponieść, zamiast iść pod wiatr. Doświadczając działania Ducha Świętego, przestajemy narzekać na życie i męczyć się rytualną religijnością, a stajemy się tym, kim mamy być z natury: dziećmi Boga i braćmi dla siebie.
Ks. Jarosław Januszewski, "Oremus"; maj 2008, s. 55-56
-
Książka dnia, 28 maja 2023
Karl Keating
W co wierzą katolicy. 52 wyjaśnienia powszechnych nieporozumień na temat wiary katolickiej
https://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=59264
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego