Krzyż morowy w Porębie

Krzyz127 października na wysokości cmentarza, wzdłuż drogi brokowskiej, został ustawiony przez Rycerzy Kolumba krzyż morowy (epidemiczny, zwany również karawaką).
Krzyż drewniany z 1901r. pierwotnie usytuowany był w Dudowiźnie.
Uroczyste poświęcenie krzyża nastąpi w dniu Wszystkich Świętych po mszy świętej na cmentarzu.
/Tradycja stawiania krzyża morowego sięga wczesnego średniowiecza. Karawaka ma formę krzyża o dwóch belkach poziomych (tzw. krzyża patriarchalnego), z których górna jest zwykle krótsza od dolnej. Do Polski krzyż ten przywędrował w XIII wieku z Rusi i Węgier. W czasie pandemii koronawirusa COVID-19 w Polsce krzyże morowe najczęściej stawiają parafie i gminy. Wierni mogą przed nimi zanosić modlitwy do Boga o zakończenie współczesnej „zarazy”. źródło: aleteia.pl/
 
Krzyz7
Przypominamy że msza święta na cmentarzu w dniu 1 listopada o godz. 12:00

Akcja „Krwi nie zastąpi żaden lek”

W piękne, jesienne, wtorkowe przedpołudnie, 27 października na parkingu przy kościele w Porębie ponownie zaparkował ambulans do poboru krwi. Tak jak w lipcu w akcje zaangażowało się szereg lokalnych grup, a była to tym razem pierwsza akcja pod logiem nowego Oddziału Klubu HDK Legion Porębska Kropelka Legionu. Akcja ta była objęta Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego i Wójta Gminy Brańszczyk. Z 27 osób które zgłosiły chęć oddania krwi udało 

krew poreba02

się to 13 osobom z czego 4 osoby zrobiły to po raz pierwszy. Ogromne gratulacje i brawa za odwagę bowiem w czasach panującej pandemii liczba krwiodawców drastycznie spada. Daje to wynik 5850ml krwi, która może uratować życie. Cieszy fakt, że akcja spotkała się z zaangażowaniem szeregu instytucji którym serdecznie dziękujemy a byli to: Parafia pw. św. Barbary w Porębie, Ostrołęcki Legion, Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Gmina Brańszczyk, OSP Poręba, Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku, Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku, Koło Gospodyń Wiejskich Porębianki, Piekarnia S. i A. Ponichtera Białebłoto. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu ludzi z tych grup i instytucji na krwiodawców czekał poczęstunek oraz pamiątkowe gadżety z akcji w Porębie.

Ktoś może pomyśli, że liczby nie robią wrażenia, że to tylko 13 osób, ale dla nas to, AŻ  13 osób którzy z własnej woli postanowili podzielić się kroplą własnej krwi. Dziękujemy Wam za to i dla Was warto takie akcje przeprowadzać dalej. Już zapowiadamy, że kolejna akcja krwiodawstwa w tym roku za miesiąc - 28 listopada 2020r. w sobotę w Brańszczyku. Już serdecznie na nią zapraszamy krwiodawców którzy oddawali krew w sierpniu na akcji jak i tych którzy z różnych przyczyn nie mogli pojawić się na akcji w Porębie. Jednocześnie informujemy, że osocze od ozdrowieńców, którzy przeszli zachorowanie na COVID-19 można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Warszawie przy ul. Saskiej, nie ma takiej możliwości na akcjach mobilnych.

Galeria

Zapraszamy krwiodawców do pobrania i zainstalowania na smartfonie aplikacji Legion HDK po założeniu konta można już odnaleźć z zakładce moje kluby – Klub HDK Legion i oddział Porębska Kropelka Legionu –  tam również będą pojawiać się informacje dotyczące naszej działalności.

Tekst i fot. K. Bralewska

„Balladyna” Narodowe Czytanie 2020

narodowe czytanie2020 min 15Dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna” zagościł w niedzielne późne popołudnie, 20 września w Starej Plebanii w Porębie w ramach akcji Narodowe Czytanie 2020r., którą w tym roku przeprowadziła Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku również w Porębie. (przypomnijmy, że Narodowe Czytanie odbyło się w Brańszczyku 6 września).

W bohaterów dramatu w Porębie wcielili się: Balladyna - Karolina Dobosz - Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Porębie Średniej, Alina - Renata Kulesza, Kirkor - Michał Sitek, Wdowa - Elżbieta Sitek, Grabiec - Wiesław Przybylski - Wójt Gminy Brańszczyk, Goplana - Beata Runo, Skierka - ks. Marcin Kaczyński, Filon - Małgorzata Puścian, Chochlik - Marta Gołębiewska. Miłym akcentem były słodkości, które przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Porębianki, a także słodkie upominki i okolicznościowe zakładki do książek przygotowane i ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brańszczyku. Dla czytających były również okolicznościowe dyplomy i pamiątkowe egzemplarze Balladyny. Narodowe Czytanie poprowadziła Dyrektor Biblioteki Marta Gołębiewska.

W minioną niedzielę w rodzinnej, miłej atmosferze, przy lekturze dramatu z herbatą i słodkościami czas upłynął bardzo szybko zarówno czytającym jak i słuchającym, wierzymy, że narodowe czytanie stanie się zaczątkiem systematycznych  spotkań czytelniczych w długie nadchodzące wieczory, kto wie może w podobnym lub jeszcze szerszym gronie?

Więcej Zdjęć Kliknij

  1. K. Bralewska
Źródła nie znaleziono