Orszak Trzech Króli

DSC 5565ab

         Dnia 6 stycznia br. w parafii pw. Św. Barbary w Porębie już po raz szósty odbył się Orszak Trzech Króli. Parafianie z trzema Mędrcami za przewodem Gwiazdy Betlejemskiej wyruszyli, aby pokłonić się Dzieciątku Jezus. W tym roku Orszak odbywał się pod hasłem: „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązując do osoby św. Jana Pawła II i słów, które wypowiedział podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Te najpiękniejsze uliczne jasełka nawiązywały w swojej treści do chrześcijańskiej tradycji, takiej jak wspólne kolędowanie i do scen biblijnych związanych z Uroczystością Narodzenia Pańskiego.

100 Rocznica Odzyskania Niepodległości w Porębie

Już od rana 11 listopada wyczuwało się podniosłą atmosferę. W Porębie powiewały biało czerwone flagi, przy kościele rozbrzmiewały pieśni patriotyczne a lokalna społeczność licznie zgromadziła się pod muralem Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” aby wspólnie świętować to wyjątkowe wydarzenie. Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy od uroczystego wciągnięcia flagi na masz, którego dokonał poczet flagowy składający się ze strażaków OSP w Porębie. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe ze szkół znajdujących się na terenie naszej parafii tj. SP w Porębie oraz SP w Dybkach a także Rycerzy Kolumba.

Uroczystość Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa

Foto 30a

W dniu 17. 10. 2018 r. w parafii św. Barbary w Porębie odbyła się Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla Królów i Pana Panów. Do uroczystości tej, nasza parafia przygotowywała się od ponad dwóch lat. Wspólnota dla Intronizacji wraz z księdzem prałatem Andrzejem Grzybowskim – proboszczem naszej parafii, przy częstym udziale pozostałych księży i wiernych, w każdy czwartek adorowała Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Galeria Zdjęć

Zachwycający koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Porębie

W niedzielne popołudnie 7 października 2018 r. tuż po głównej mszy świętej w kościele św. Barbary w Porębie odbył się zachwycający koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, będącego instytucją o charakterze teatru muzycznego, która popularyzuje tradycje narodowe i chwałę oręża polskiego. Parafianie i goście tłumie wypełniający całą przestrzeń kościoła, dzięki Proboszczowi ks. prał. Andrzejowi Grzybowskiemu i współorganizatorowi koncertu Wójtowi Gminy Brańszczyk Mieczysławowi Pękulowi, mieli możliwość uczestniczenia w niezwykle widowiskowym wydarzeniu kulturalnym, a z racji repertuaru przede wszystkim patriotycznym. 
Pod kierunkiem dyrygentów: Marcina Ślązaka i kierownika orkiestry Grzegorza Mielimąki Orkiestra Koncertowa Wojska Polskiego im. Stanisława Moniuszki i soliści: Anna Grabowska-Nadworna i Krzysztof Ciupiński-Świątek wykonali szereg pieśni żołnierskich, które z uwagi na swą melodyjność i wzruszające patriotyczne treści do głębi poruszyły serca publiczności. Dodatkowego kolorytu występom dodawały stroje solistów z różnych epok, np. mundur ułański, powstańczy czy żołnierski stosownie do wykonywanego utworu. Wśród bogatego repertuaru znalazły się pieśni bardzo znane i lubiane, choćby: „Przybyli ułani pod okienko”, „Serce w plecaku” czy „Marsz Pierwszej Brygady” uznaną za pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego, aż po utwór „Róża i bez” rozpoznawalny z polskiej filmowej komedii, czy też niezwykle przejmującą piosenkę pt. „Tango na głos i orkiestrę”. 
Wójt Gminy Mieczysław Pękul właśnie do jej treści nawiązując, parafrazował: „my mamy szczęście, żyjąc w wolnej i niepodległej Polsce. Pamiętajmy o tych, którzy w poprzednich pokoleniach oddając życie za wolną Ojczyznę, takiego szczęścia nie mieli. Mamy też szczęście wysłuchać tak zachwycającego koncertu w rocznicę 100-lecia Niepodległej Polski i za tę piękną lekcję historii i muzyki bardzo dziękujemy” za co bardzo serdecznie dziękujemy”. Ks. Proboszcz Andrzej Grzybowski pośród wielkich owacji dla orkiestry i solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w imieniu parafian i swoim własnym również podziękował wykonawcom i wyraził radość, że właśnie w taki uroczysty sposób Parafia świętuje 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

Tekst p. Maria Puścian - GDK

 

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba

Foto. Maria Puścian

20181007_140739_001.jpg

Foto - Michał Sitek

Uroczystości patriotyczne w rocznicę pobytu mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Porębie

30 kwietnia [1973r.] w rocznicę żołnierskiej śmierci bohaterskiego Majora, który tu w Porębie na skraju lasu obozował i zaprowiantował się przed przeprawą przez Bug; odkryto tablicę ufundowaną przez miejscowego proboszcza. Na uroczystości byli obecni podkomendny Hubali i autor książki o nim: Marek Szymański i kapelan i dowódca w jednej osobie oddziału partyzanckiego na Kielecczyźnie ks. Dr Kowalik, prócz nich ks. mgr Ksawery Ziemiecki. Nabożeństwo żałobne za poległych za Ojczyznę wraz z apelem poległych odprawili 3 wymienionych księży. To cytat z kroniki parafialnej zatytułowany Tablica ku czci Hubala + 30 IV 1940.

2010r.

Apel poległych odczytany na tej uroczystości napisany był przez ks. Proboszcza parafii Poręba Jerzego Dąbrowskiego fragment apelu mówi również o Hubalczykach: „Wejrzyj miłościwym okiem Boże na tych szaleńczo odważnych Hubalczyków i ich dowódcę, którzy byli wierni mundurowi i przysiędze aż po bezimienny grób”.

 30 kwietnia 1974r. na uroczystej mszy św. i apelu poległych był obecny porucznik Józef Alicki a straż pożarna pełniła honorową wartę przy katafalku pokrytym narodowym sztandarem /to również zapis pochodzący z kroniki parafialnej/

photo2

W kolejnych latach 30 kwietnia odbywały się Msze święte i nabożeństwa za poległych w obronie ojczyzny - informacje te zawarte są w kronice parafialnej prowadzonej przez ks. Jerzego Dąbrowskiego.

Od 2010r. w ostatnią niedzielę września obchodzone są uroczystości patriotyczne związane z rocznicą pobytu mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Porębie. Msza święta za Ojczyznę na której obecne są liczne poczty sztandarowe oraz grupy rekonstrukcyjne które przedstawiają wjazd Hubala i jego oddziału do Poręby.

Klikając w poszczególne zdjęcia przeniesiemy się do galerii zdjęć z każdego roku uroczystości poczynając od 2010r. 

Opracowanie: Katarzyna Bralewska

dsc 0495

2014

2015

 20162017