Wielkanoc 2018

 Drodzy Parafianie! Bracia i Siostry!
       Pozdrawiam Was tymi pięknymi i wzruszającymi słowami:"Chrystus Zmartwychwstał!" Słyszę, że odpowiadacie z wiarą, że "Prawdziwie Zmartwychwstał'. Ta  Prawda jest najważniejsza w Paschalne Święta ale nie tylko. Wielkanocą trzeba żyć przez cały rok i wtedy w naszej codzienności będą się działy wielkie i zaskakujące wydarzenia na miarę tych, o których dowiadujemy się od Ewangelistów. Zmartwychwstały pojawiał się mimo drzwi zamkniętych a oni nie dowierzali własnym oczom.Lepiej jest jednak te drzwi troszeczkę uchylić i tego Wam życzę.Uchylajcie drzwi Waszych serc Jezusowi, który żyje i który Was bardzo kocha. A jeżeli znajdziecie się pod ścianą to Mu szczerze powiedzcie : "Jezu Ty się tym zajmij".
Życzę błogosławionej Wielkanocy Parafianom i wszystkim tym, którzy są często z nami zaglądając na naszą stronę parafialną.

ks. proboszcz Andrzej Grzybowski

DSC 1286DSC 1383DSC 1519

 

DSC 1579

 

Zapraszamy do galerii zdjęć z Triduum Paschalnego i Mszy świętej Rezurekcyjnej, po kliknięciu na poszczególne fotografie zostaniecie przeniesieni do galerii zdjęć z danego dnia.

"Miłość nie jest kochana"na Drodze Krzyżowej przez Porębę.

W bardzo zimny, wietrzny piątek w godzinach wieczornych, 16 marca 2018r. bardzo liczna grupa parafian wraz ze swoim pasterzem ks. Andrzejem Grzybowskim wyruszyła w drogę krzyżową przez Porębę. DSC 1052Nie straszny był zimny, silny wiatr ponieważ najważniejsza była potrzeba serca, aby świadczyć swoim życiem miłość do Jezusa, który ukochał nas tak, że oddał za nas swoje życie. Niewątpliwie wyjście na zewnątrz w taką pogodę wymagało od każdego, kto dokonał takiego wyboru, zaparcia się siebie, odstawiania na bok wygody i ciepła rodzinnego domu.

Duży drewniany krzyż niesiony był przez poszczególne grupy parafialne, a nad bezpieczeństwem uczestników drogi krzyżowej czuwała Policja, która kierowała ruchem i pilotowała przemarsz grupy. Głębokie rozważania, które nawiązywały do słów św. Franciszka "Miłość nie jest kochana " przybliżyły uczestników jeszcze bardziej do Jezusa i udział w tej drodze pomógł wyciszyć serca i duszę na zbliżające sie rekolekcje wielkopostne i wydarzenia Wielkiego Tygodnia.Droga Krzyżowa zakończyła się adoracją krzyża na cmentarzu parafialnym, modlitwą za zmarłych, szczególnie za tych dzięki którym w tym roku możemy świętować 100-lecie odzyskania niepodległosci i błogosławieństwem udzielonym przez ks. proboszcza.

Galeria Zdjęć

Tekst i fot. K. Bralewska

Figura św. Cecylii w Porębie

DSC 4296b

 Galeria zdjęć

Dnia 22 listopada br. po mszy świętej wieczorowej została odsłonięta i poświęcona przez ks. proboszcza Andrzeja Grzybowskiego figura św. Cecylii - patronki śpiewu kościelnego.

Św. Cecylia jest jedną z najsłynniejszych męczennic Kościoła Rzymskiego. Niestety, o tej świętej tak bardzo popularnej i tak czczonej w Kościele mamy niezbyt dużo informacji historycznych. Cecylia była dobrze urodzoną Rzymianką. Przyszła na świat na początku III w. Była prawdopodobnie olśniewająco piękna. Według starej tradycji z miłości do Chrystusa złożyła ślub czystości, chociaż rodzice obiecali jej rękę dobrze urodzonemu poganinowi Walerianowi.

Bal Wszystkich Świętych w Porębie

Obserwując to co się działo w Porębie,  w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych, można by powiedzieć, że święci wybrali sobie to miejsce. W kościele pojawili się Matka Boża, św. Józef, św. Faustyna, św. Franciszek, św. Michał Archanioł, św. Weronika, betlejemscy pastuszkowie i dużo, bardzo dużo Aniołów. Za takich świętych przebrały się dzieci na Pierwszy Bal Wszystkich Świętych. Rozpoczął się on od różańca, który poprowadzili „wszyscy święci”. Dobrze się czuli w obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Było jak w niebie. Druga część balu to korowód świętych i aniołów po nowych dróżkach różańcowych z piosenką „Święty uśmiechnięty”(taki duży , taki mały).Korowód nie był łatwym zadaniem bo trzeba było pokonać około pół kilometra  w wietrznych i zimnych warunkach żeby dotrzeć do budynku zabytkowej starej plebanii. Tutaj zaczął się bal. Święci pokazali ,że „nic co ludzkie nie jest im obce”.

dsc 9435
Tańczyli, brali udział w konkursach, prezentowali swoje stroje i objadali się słodyczami. Pod koniec balu ks. proboszcz Andrzej Grzybowski ogłosił wyniki konkursu na najbardziej pomysłowy różaniec wykonany z owoców jesieni. Pierwsze miejsce zajął różaniec wykonany przez Michała Bobowskiego z Poręby Kocęby, drugie wykonany przez Natalię Gorczyca z  Udrzynka i trzecie przez Julię Perzyna z Poręby Średniej.

Dzieci z III kl. Szkoły Podstawowej w Porębie, które zajęły pierwsze trzy miejsca otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy konkursu wizerunek Matki Bożej z Fatimy. „Wszyscy  Święci” dziękują małżeństwom ze wspólnoty „Equipes Notre-Dame” za poprowadzenie zabawy i przygotowanie poczęstunku i za rok, tak zapowiedzieli, znowu pojawią się w Porębie z innymi mieszkańcami nieba bo było niebiańsko i anielsko.

(Galeria zdjęć - kliknij na zdjęcie)

Uczestnicy Balu

Narodowe Czytanie w Porębie

Na kolejne zgłoszenie się do akcji społecznej "Narodowe Czytanie" przez Gminny Dom Kultury w Brańszczyku i Parafię św. Barbary w Porębie- Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wystosowała zaproszenie, które podjęto 8 października 2017 r.narodowe czytanie2

Do zebranych po mszy św. w starej plebanii w Porębie, list zachęcający do czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, lektury wybranej do Narodowego Czytania w 2017 roku, odczytał ks. prałat Andrzej Grzybowski Proboszcz Parafii św. Barbary, zaś Dyrektor Gminnego Domu Kultury w Brańszczyku Maryla Puścian wszystkich obecnym ufundowała książki S. Wyspiańskiego z okolicznościową pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta. 
narodowe czytanie3W przemiłym gronie chętnych do udziału w akcji, przy herbatce i pysznym cieście, rozpoczęto czytanie „Wesela”. Zdając sobie sprawę z tego, że to wszak dramat, czytający wybierali wyjątkowe fragmenty dzieła, zarówno te wzruszające, budzące patriotyzm; jak i te z ironią na społeczne zachowania w Młodej Polsce, ale też i te „zabawne” typowe momenty „na weselu”.
Najważniejszym jednak w tym spotkaniu było czytanie wielopokoleniowe, bo pięknie zaprezentowały się małżeńskie pary, rodziny i duety; w tym kapłani, przedstawiciele chóru parafialnego, Rycerzy Kolumba, Caritasu i sołectwa Poręby Średniej i Kocęb, którzy wcielili się w role pana Młodego, panny Młodej, księdza, Żyda, Chochoła i Poety.
Dziękując sobie nawzajem Organizatorzy i uczestnicy Narodowego Czytania 2017 wysnuli kilka ciekawych propozycji częstszego wspólnego czytania, np. przez całą dobę, bądź dzień lub w jeden ustalony dzień w miesiącu. Dlatego też podejmując inicjatywę coroczną, chcemy zainteresować powyższymi propozycjami. Wystarczy, aby byli chętni. Czytajmy razem!

Maryla Puścian