
20. rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II obchody w Porębie


Jesteśmy wdzięczni Bogu za Jana Pawła II. Jego miłość, mądrość, wiarę i obecność pośród nas. Niech jego przesłanie: "Nie lękajcie się" nadal nas wspiera i łączy w codziennym życiu.
Koncert Organowy ku czci Św. Barbary
Zapraszamy na koncert
Koncert Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
już w najbliższą niedzielę po Mszy św. o godz. 12.
Zapraszamy!
Uroczystości patriotyczne w 85. rocznicę pobytu mjr H. Dobrzańskiego "Hubala" w Porębie. Zapraszamy na uroczystości
Pielgrzymka rowerowa Wejherowo
„Ci co zaufali Panu,
odzyskują siły,
otrzymują skrzydła jak orły,
<jadą> bez zmęczenia...”
Iz,40,27-31
Obrane dość spontanicznie powyższe motto rowerowej pielgrzymki z parafii św. Barbary w Porębie do Sanktuarium w Wejherowie, towarzyszyło jej uczestnikom przez 430 km., w dniach 20-26 lipca 2024 r., stając się dobrą prognozą na dalsze codzienne trudy. Bowiem w czasie pielgrzymowania z „braćmi”
i ”siostrami” dzięki modlitwie, eucharystii, wspólnym posiłkom i noclegom, a przede wszystkim tworzącej się z dnia na dzień atmosferze bliskości i wspólnotowemu działaniu, pokonywanie kolejnych odcinków trasy stawało się bardziej radosne mimo coraz wyższych pagórków.
I chociaż w podróżowaniu rowerem najistotniejszą wydaje się kondycja fizyczna, to w pielgrzymowaniu jednak bardziej - duchowe przeżycia w kolejno odwiedzanych świątyniach i serdeczność spotkanych ludzi:
księży proboszczów z Gąsewa Poduchownego, Olszewki wraz ze wspaniałym Kołem Gospodyń Wiejskich, Chorzel i Sobowidza oraz dyrektorów i pracowników szkół z miejscowości: Gąsewo Poduchowne, Janowo, Durąg, Dzierzgoń, Sobowidz, gdzie strudzeni pielgrzymi mogli odpocząć.
Zaś codzienne msze św. pod przewodnictwem ks. Wojciecha naszego pielgrzymkowego kapelana z oprawą liturgiczną pielgrzymów i muzyczną Julii i Michała dodawały „sił' i „skrzydeł”.
W efekcie powitanie pokłonem cudownego wizerunku Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowienia Chorych na duszy i ciele, obdarowało pielgrzymów łaską współodczuwania i jedności w dobru, czego doskonałym przykładem było wspólne serdeczne dziękowanie sobie nawzajem przytuleniem i dobrym życzeniem.
Dodatkową rzec można atrakcją było zwiedzanie szczególnych miejsc w Malborku, Grunwaldzie, Kalwarii Wejherowskiej i Gdańsku.
Uczestnicy 13 rowerowej pielgrzymki składają serdeczne podziękowania organizatorom:
Kasi P. Sławkowi J. Pawłowi K. Sławkowi G. i Justynie P. oraz „pomarańczowym braciom” funkcyjnym. Bóg zapłać!
Maryla Rogalska
Zapraszamy wszystkich Pielgrzymów Rowerowych na spotkanie popielgrzymkowe 1 września 2024r. po Mszy świętej wieczorowej.
Więcej artykułów…
Czytania na każdy dzień
Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: https://mateusz.pl/czytania/prenumerata/-
Czytania na piątek, 18 kwietnia 2025
Wielki Piątek
(Iz 52,13-53,12)
Oto się powiedzie mojemu Słudze, wybije się, wywyższy i wyrośnie bardzo. Jak wielu osłupiało na Jego widok - tak nieludzko został oszpecony Jego wygląd i postać Jego była niepodobna do ludzi - tak mnogie narody się zdumieją, królowie zamkną przed Nim usta, bo ujrzą coś, czego im nigdy nie opowiadano, i pojmą coś niesłychanego. Któż uwierzy temu, cośmy usłyszeli? na kimże się ramię Pańskie objawiło? On wyrósł przed nami jak młode drzewo i jakby korzeń z wyschniętej ziemi. Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby na Niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał. Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi, Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic. Lecz On się obarczył naszym cierpieniem, On dźwigał nasze boleści, a myśmy Go za skazańca uznali, chłostanego przez Boga i zdeptanego. Lecz On był przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy. Spadła Nań chłosta zbawienna dla nas, a w Jego ranach jest nasze zdrowie. Wszyscyśmy pobłądzili jak owce, każdy z nas się obrócił ku własnej drodze, a Pan zwalił na Niego winy nas wszystkich. Dręczono Go, lecz sam się dał gnębić, nawet nie otworzył ust swoich. Jak baranek na rzeź prowadzony, jak owca niema wobec strzygących ją, tak On nie otworzył ust swoich. Po udręce i sądzie został usunięty; a kto się przejmuje Jego losem? Tak! Zgładzono Go z krainy żyjących; za grzechy mego ludu został zbity na śmierć. Grób Mu
... -
Rozważanie na piątek, 18 kwietnia 2025
Odkąd jestem księdzem, mam takie marzenie, żeby podczas adoracji „przy Grobie Pańskim” wziąć na kolana dzisiejszą Ewangelię i ją po prostu w medytacyjnej ciszy przeczytać… Nigdy mi się jeszcze nie udało… Kilkakrotne próby zakończyły się… zaśnięciem nad księgą. Po całym dniu w konfesjonale, przygotowaniach i samej liturgii…
...
Niczym uczniowie w Ogrójcu – jednej godziny nie zdołałem czuwać. „Mocny w gębie”, „gotów dla Jezusa na wszystko” – może nie powinienem wychodzić poza to jedno pytanie Jezusa – śpisz i odpoczywasz? Jednej godziny nie miałeś dla mnie?
Kiedy On tak bardzo nie chce być sam… Kiedy On potrzebuje ucznia, człowieka, przyjaciela… Ty spokojnie śpisz?
W tym roku znów spróbuję z Nim pobyć… Nie tracę nadziei, że przyjdzie taki Wielki Piątek, kiedy już nie zasnę…
A z Wami chcę się dziś podzielić modlitwą św. Karola de Foucauld:
O, Serce Jezusa, spraw, błagam Cię, bym nigdy nie usłyszał tego zarzutu, jaki uczyniłeś swoim Apostołom, a na który, niestety, tak często zasługiwałem. Spraw, bym czuwał z Tobą tak często i tak długo, jak mi tylko na to pozwolisz. Spraw, bym nie uronił żadnej z tych błogosławionych chwil twarzą w twarz z Tobą! Spraw, by mi się nigdy nie przydarzyło (nie mam nawet odwagi tego powiedzieć, tak to jest ohydne) przedłożyć snu nad Twoje towarzystwo, żebym nigdy nie wolał spać niż trwać u Twoich stóp, patrzeć na Ciebie i mówić Ci, że Cię kocham...! Racz mi wyświadczyć łaskę częstego i długiego czuwania u Twoich stóp... Oby moje -
Książka dnia, 18 kwietnia 2025
Różaniec, droga krzyżowa i droga światła z bł.Anną K. Emmerich
https://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=62180&tytul=rozaniec-droga-krzyzowa-i-droga-swiatla-z-bl.anna-k.-emmerich
Modlitewnik obejmuje rozważania różańcowe, drogi krzyżowej i drogi światła ułożone na podstawie objawień bł. Anny K. Emmerich. W książeczce znajdują się również litanie pasyjne, takie jak "Litania na Wielki Post", "Litania do Krzyża Świętego" czy "Litania o Męce Pańskiej", tekst gorzkich żali, a także życiorys Błogosławionej.