II Przegląd Piosenki Biesiadnej w Porębie

W niedzielne popołudnie, 21 czerwca 2020r., po ostatniej Mszy świętej, przy Skansenie im. ks. Jerzego Dąbrowskiego w Porębie zgromadziły się grupy działające przy parafii i parafianie, aby wspólnie pobiesiadować. Niebo była łaskawe, deszcz tylko straszył, ale nikogo nie wystraszył. Uroczyście wydarzenie otworzył ks. proboszcz Andrzej Grzybowski wspólnie z Dyrektorem Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku, Krzysztofem Beredą. biesiada poreba 01Następnie na scenie prezentowały się grupy i indywidualni lokalni artyści zapowiadani przez ks. Marcina Kaczyńskiego i Andżelikę Zalewską. Zabawy i wspólnym śpiewom nie było końca, a miłym akcentem było dołączenie do występujących „basisty” grającego na łyżkach stołowych.biesiada poreba 10 Ponad godzinne występy były pierwszą częścią wspólnego biesiadowania, następnie Czesław Baliński wraz z Witoldem Pieńkosem zaprezentowali nowe eksponaty, które pojawiły się w ostatnim czasie w Skansenie Porębskim. Prezentacja była o tyle ciekawa bowiem, na żywo pokazano jak za pomocą kieratu napędzano sieczkarnię. Na koniec spotkania każdy mógł posilić się pyszną młoda kapustą serwowaną w Skansenie lub kiełbaską z grilla czy też słodkościami przygotowanymi przez grupy parafialne.

Tekst i fot. K. Bralewska

• Czytania na piątek, 3 lipca 2020

Święto św. Tomasza Apostoła

(Ef 2,19-22)

Bracia: Nie jesteście już obcymi i przychodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga, zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus. W Nim zespalana cała budowla rośnie na świętą w Panu świątynię, w Nim i wy także wznosicie się we wspólnym budowaniu, by stanowić mieszkanie Boga przez Ducha.

(Ps 117,1-2)

REFREN: Idźcie i głoście światu Ewangelię

Chwalcie Pana, wszystkie narody,
    wysławiajcie Go, wszystkie ludy,
    bo potężna nad nami Jego łaska,
    a wierność Pana trwa na wieki.

(Ps 117,1-2)

REFREN: Idźcie i...

• Rozważanie na piątek, 3 lipca 2020

Jak św. Tomasz Apostoł, patron dzisiejszego dnia, potrzebujemy umocnienia wiary, potrzebujemy znaków Bożej obecności w naszym życiu. Słowo Boże ukazuje nam, że to wspólnota Kościoła jest miejscem, gdzie możemy najpełniej doświadczać Jezusa, gdzie możemy Go widzieć oczami wiary. Obyśmy umieli dzisiaj dostrzec Jego obecność ijak Tomasz Apostoł wyznać: „Pan mój i Bóg mój”.

Katarzyna Zielińska, „Oremus” lipiec 2009, s. 15

• Książka dnia, 3 lipca 2020
    Małgorzata Borkowska OSB

Amen. Rekolekcje

Wygłosić rekolekcje dla własnej wspólnoty raczej nie jest łatwo. Sędziwa mniszka, Małgorzata Borkowska OSB, została poproszona o parę słów do swoich, w domu, gdzie mieszka, żyje. A wiadomo: najtrudniej mówić do swoich.