Orszak Trzech Króli A.D. 2022

TRZECHKRÓLI 44a

Już po raz dziewiąty w naszej parafii dnia 6 stycznia odbył się Orszak Trzech Króli. Parafianie od krzyżówek w Porębie wyruszyli za przewodem gwiazdy i trzema Królami do Kościoła parafialnego, aby pokłonić się nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus.

Orszak Trzech Króli, który odbył się w tym roku pod hasłem „Dzień dziś wesoły” to wspólne wędrowanie za gwiazdą do Stajenki, połączony z występem jasełkowym, w którym występuje element pokłonu przed Świętą Rodziną. Wydarzenie to w swojej treści nawiązywało do tradycji chrześcijańskiej, takiej jak wspólne kolędowanie oraz do scen biblijnych związanych z Uroczystością Objawienia Pańskiego.

Po odczytaniu tekstu o narodzeniu Jezusa wyruszyli Maryja i Józef z Dzieciątkiem do świątyni parafialnej, gdzie przy żłóbku oczekiwali na przybycie Mędrców ze Wschodu. Duże wrażenie zrobiła bryczka z zaprzęgiem, na której jechali Trzej Królowie. W kościele ofiarowali oni Panu Jezusowi swoje dary: złoto, kadzidło i mirrę. Orszak zakończył się mszą świętą pod przewodnictwem ks. prałata Andrzeja Grzybowskiego – proboszcza parafii, a homilię wygłosił ks. kan. Andrzej Mikucki – Dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

Po mimo istniejącej sytuacji pandemii Orszak Trzech Króli gromadzi rzeszę wiernych, w którym uczestniczą całe rodziny, w szczególności dzieci i młodzież. Duże zaangażowanie przejawiają również grupy parafialne, jak Rycerze Kolumba, Chór Parafialny oraz Wspólnota małżeństw i rodzin chrześcijańskich: Equipes Notre-Dame. (postacie Świętej Rodziny: Maryja i Józef).

Całemu wydarzeniu towarzyszyła atmosfera, która wprowadziła wiele pozytywnych przeżyć, które pozostają na długo w pamięci, ale i w sercu człowieka wierzącego. Rozbudza również pragnienie podążania, tak jak Mędrcy ze Wschodu, do Jezusa Chrystusa, który czeka na nas w świątyni, jako małe niewinne dzieciątko.

Tekst: Ks. Marcin Kaczyński

Foto: Katarzyna Dąbrowska-Pyśk

• Czytania na czwartek, 18 sierpnia 2022

Czwartek XX tydzień zwykły

(Ez 36, 23-28)

Tak mówi Pan: "Chcę uświęcić wielkie imię moje, które zbezczeszczone jest pośród ludów, zbezczeszczone przez was pośród nich, i poznają ludy, że Ja jestem Pan, gdy okażę się Świętym względem was przed ich oczami. Zabiorę was spośród ludów, zbiorę was ze wszystkich krajów i przyprowadzę was z powrotem do waszego kraju, pokropię was czystą wodą, abyście się stali czystymi, i oczyszczę was od wszelkiej zmazy i od wszystkich waszych bożków. I dam wam serca nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, zabiorę wam serca kamienne, a dam wam serca z ciała. Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali. Wtedy będziecie mieszkać w kraju, który dałem waszym przodkom, i będziecie moim ludem, a Ja będę waszym Bogiem".

(Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19)

REFREN: Gdy was pokropię, staniecie się czyści

Stwórz, Boże, we mnie serce czyste
    i odnów we mnie moc ducha.
    Nie odrzucaj mnie od swego oblicza
    i nie odbieraj mi świętego ducha swego.

Przywróć mi radość Twojego zbawienia
    i wzmocnij mnie duchem ofiarnym.
    Będę nieprawych nauczał dróg Twoich
    i wrócą do Ciebie grzesznicy.

Ofiarą bowiem Ty się nie radujesz,
    a całopalenia, choćbym dał, nie przyjmiesz.
    Boże, moją ofiarą jest duch skruszony,
    pokornym i skruszonym sercem Ty, Boże, nie gardzisz.

Aklamacja (Ps 95 (94), 8a....

• Rozważanie na czwartek, 18 sierpnia 2022

Bóg posłał Syna swego, abyśmy przez wiarę w Niego, otrzymali nowego ducha i nowe serce, i ubrani w szatę Jego sprawiedliwości mogli wejść na ucztę weselną Baranka. Bóg otworzył przed nami całe swoje serce, dał całego siebie, woła nas po imieniu i zaprasza usilnie i nieustannie. Bóg mówi: Zaproście na ucztę wszystkich, których spotkacie. Do Królestwa Niebieskiego można wejść tylko na Bożych zasadach i warunkach. I tak oto, wielu jest powołanych, lecz mało wybranych.

• Książka dnia, 18 sierpnia 2022
    Adam Szustak OP

Rozplątani. Jak naprawiać trudne relacje?

Jak radzić sobie z trudnymi relacjami?
    Jak je naprawiać i uzdrawiać?
    Jeśli można się tego od kogoś nauczyć, to tylko od prawdziwego Geniusza, który najlepiej na świecie potrafił funkcjonować w relacjach.