Orszak Trzech Króli A.D. 2022

TRZECHKRÓLI 44a

Już po raz dziewiąty w naszej parafii dnia 6 stycznia odbył się Orszak Trzech Króli. Parafianie od krzyżówek w Porębie wyruszyli za przewodem gwiazdy i trzema Królami do Kościoła parafialnego, aby pokłonić się nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus.

Orszak Trzech Króli, który odbył się w tym roku pod hasłem „Dzień dziś wesoły” to wspólne wędrowanie za gwiazdą do Stajenki, połączony z występem jasełkowym, w którym występuje element pokłonu przed Świętą Rodziną. Wydarzenie to w swojej treści nawiązywało do tradycji chrześcijańskiej, takiej jak wspólne kolędowanie oraz do scen biblijnych związanych z Uroczystością Objawienia Pańskiego.

Po odczytaniu tekstu o narodzeniu Jezusa wyruszyli Maryja i Józef z Dzieciątkiem do świątyni parafialnej, gdzie przy żłóbku oczekiwali na przybycie Mędrców ze Wschodu. Duże wrażenie zrobiła bryczka z zaprzęgiem, na której jechali Trzej Królowie. W kościele ofiarowali oni Panu Jezusowi swoje dary: złoto, kadzidło i mirrę. Orszak zakończył się mszą świętą pod przewodnictwem ks. prałata Andrzeja Grzybowskiego – proboszcza parafii, a homilię wygłosił ks. kan. Andrzej Mikucki – Dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

Po mimo istniejącej sytuacji pandemii Orszak Trzech Króli gromadzi rzeszę wiernych, w którym uczestniczą całe rodziny, w szczególności dzieci i młodzież. Duże zaangażowanie przejawiają również grupy parafialne, jak Rycerze Kolumba, Chór Parafialny oraz Wspólnota małżeństw i rodzin chrześcijańskich: Equipes Notre-Dame. (postacie Świętej Rodziny: Maryja i Józef).

Całemu wydarzeniu towarzyszyła atmosfera, która wprowadziła wiele pozytywnych przeżyć, które pozostają na długo w pamięci, ale i w sercu człowieka wierzącego. Rozbudza również pragnienie podążania, tak jak Mędrcy ze Wschodu, do Jezusa Chrystusa, który czeka na nas w świątyni, jako małe niewinne dzieciątko.

Tekst: Ks. Marcin Kaczyński

Foto: Katarzyna Dąbrowska-Pyśk

• Czytania na niedzielę, 29 maja 2022

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

(Dz 1,1-11)

Pierwszą książkę napisałem, Teofilu, o wszystkim, co Jezus czynił i nauczał od początku aż do dnia, w którym udzielił przez Ducha Świętego poleceń Apostołom, których sobie wybrał, a potem został wzięty do nieba. Im też po swojej męce dał wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym. A podczas wspólnego posiłku kazał im nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca. Mówił: ”Słyszeliście o niej ode Mnie: Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym”. Zapytywali Go zebrani: ”Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela?”. Odpowiedział im: ”Nie wasza to rzecz znać czas i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi”. Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ”Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba”.

(Ps 47,2-3.6-9)

REFREN: Pan wśród radości wstępuje do nieba

Wszystkie narody klaskajcie w dłonie,
    radosnym głosem wykrzykujcie Bogu,
    bo Pan Najwyższy

• Rozważanie na niedzielę, 29 maja 2022

Zmartwychwstanie Jezusa było Jego wejściem do chwały Ojca, a nie powrotem do ziemskiego życia. Wydarzenie Wniebowstąpienia było zakończeniem okresu ukazywania się zmartwychwstałego Pana uczniom. Dla nas jest ono rękojmią i obietnicą naszego wzięcia do nieba. Dzisiejsza uroczystość jest też dla nas przypomnieniem, że będąc mieszkańcami ziemi, jesteśmy obywatelami nieba.

Ks. Maciej Zachara MIC, "Oremus" Okres Wielkanocny 2004, s. 170

• Książka dnia, 29 maja 2022

Agenda Liturgiczna Maryi Niepokalanej 2022 tom II

Agenda Liturgiczna Maryi Niepokalanej zawiera szczegółowe, zawsze aktualne kalendarium dla diecezji polskich, kompletne czytania mszalne wraz z oracjami na każdy dzień roku, życiorysy świętych i błogosławionych oraz niezbędne wprowadzenia