Zawiadomienie o śmierci Kapłana Diecezji Łomżyńskiej Księdza Kanonika Czesława Śmiecińskiego

Ś     P.

Ksiądz Kanonik Czesław Śmieciński

Odszedł do Pana w dniu 21 maja 2021 r.

w wieku 81 lat, w kapłaństwie 55 lat

emerytowany kapłan Diecezji Łomżyńskiej

proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Płoniawach (1979-1982)

proboszcz parafii pw. św. Barbary w Porębie (1982-2007)

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w następującym porządku:

Dnia 24 maja br. (poniedziałek) od godz. 19.00 Msza św. żałobna w kościele parafialnym pw. św. Barbary w Porębie.

Dnia 25 maja br. (wtorek) o godz. 13.00 wystawienie ciała zmarłego kapłana w kościele parafialnym w Porębie i modlitwa różańcowa. O godz. 14.00 Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego,

Po Mszy św. pogrzebowej trumna z ciałem śp. Ks. kan. Czesława Śmiecińskiego zostanie złożona do grobu na cmentarzu parafialnym w Porębie.

Przypominamy, że zgodnie z tradycją, każdy kapłan Diecezji Łomżyńskiej jest zobowiązany odprawić Mszę Świętą za zmarłego duchownego.

Z racji panującej pandemii nie jest przewidziana konsolacja.

Śp. Księdza Kanonika Czesława Śmiecińskiego polecamy Miłosierdziu Bożemu i prosimy kapłanów oraz wiernych o modlitwę w Jego intencji.

„Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...”

Ks. Artur Szurawski

Kanclerz Kurii

ks smiecinskiczb

• Czytania na niedzielę, 29 maja 2022

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

(Dz 1,1-11)

Pierwszą książkę napisałem, Teofilu, o wszystkim, co Jezus czynił i nauczał od początku aż do dnia, w którym udzielił przez Ducha Świętego poleceń Apostołom, których sobie wybrał, a potem został wzięty do nieba. Im też po swojej męce dał wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym. A podczas wspólnego posiłku kazał im nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca. Mówił: ”Słyszeliście o niej ode Mnie: Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym”. Zapytywali Go zebrani: ”Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela?”. Odpowiedział im: ”Nie wasza to rzecz znać czas i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi”. Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ”Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba”.

(Ps 47,2-3.6-9)

REFREN: Pan wśród radości wstępuje do nieba

Wszystkie narody klaskajcie w dłonie,
    radosnym głosem wykrzykujcie Bogu,
    bo Pan Najwyższy

• Rozważanie na niedzielę, 29 maja 2022

Zmartwychwstanie Jezusa było Jego wejściem do chwały Ojca, a nie powrotem do ziemskiego życia. Wydarzenie Wniebowstąpienia było zakończeniem okresu ukazywania się zmartwychwstałego Pana uczniom. Dla nas jest ono rękojmią i obietnicą naszego wzięcia do nieba. Dzisiejsza uroczystość jest też dla nas przypomnieniem, że będąc mieszkańcami ziemi, jesteśmy obywatelami nieba.

Ks. Maciej Zachara MIC, "Oremus" Okres Wielkanocny 2004, s. 170

• Książka dnia, 29 maja 2022

Agenda Liturgiczna Maryi Niepokalanej 2022 tom II

Agenda Liturgiczna Maryi Niepokalanej zawiera szczegółowe, zawsze aktualne kalendarium dla diecezji polskich, kompletne czytania mszalne wraz z oracjami na każdy dzień roku, życiorysy świętych i błogosławionych oraz niezbędne wprowadzenia