Akcja „Krwi nie zastąpi żaden lek”

W piękne, jesienne, wtorkowe przedpołudnie, 27 października na parkingu przy kościele w Porębie ponownie zaparkował ambulans do poboru krwi. Tak jak w lipcu w akcje zaangażowało się szereg lokalnych grup, a była to tym razem pierwsza akcja pod logiem nowego Oddziału Klubu HDK Legion Porębska Kropelka Legionu. Akcja ta była objęta Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego i Wójta Gminy Brańszczyk. Z 27 osób które zgłosiły chęć oddania krwi udało

krew poreba02

się to 13 osobom z czego 4 osoby zrobiły to po raz pierwszy. Ogromne gratulacje i brawa za odwagę bowiem w czasach panującej pandemii liczba krwiodawców drastycznie spada. Daje to wynik 5850ml krwi, która może uratować życie. Cieszy fakt, że akcja spotkała się z zaangażowaniem szeregu instytucji którym serdecznie dziękujemy a byli to: Parafia pw. św. Barbary w Porębie, Ostrołęcki Legion, Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Gmina Brańszczyk, OSP Poręba, Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku, Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku, Koło Gospodyń Wiejskich Porębianki, Piekarnia S. i A. Ponichtera Białebłoto. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu ludzi z tych grup i instytucji na krwiodawców czekał poczęstunek oraz pamiątkowe gadżety z akcji w Porębie.

Ktoś może pomyśli, że liczby nie robią wrażenia, że to tylko 13 osób, ale dla nas to, AŻ  13 osób którzy z własnej woli postanowili podzielić się kroplą własnej krwi. Dziękujemy Wam za to i dla Was warto takie akcje przeprowadzać dalej. Już zapowiadamy, że kolejna akcja krwiodawstwa w tym roku za miesiąc - 28 listopada 2020r. w sobotę w Brańszczyku. Już serdecznie na nią zapraszamy krwiodawców którzy oddawali krew w sierpniu na akcji jak i tych którzy z różnych przyczyn nie mogli pojawić się na akcji w Porębie. Jednocześnie informujemy, że osocze od ozdrowieńców, którzy przeszli zachorowanie na COVID-19 można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Warszawie przy ul. Saskiej, nie ma takiej możliwości na akcjach mobilnych.

Galeria

Zapraszamy krwiodawców do pobrania i zainstalowania na smartfonie aplikacji Legion HDK po założeniu konta można już odnaleźć z zakładce moje kluby – Klub HDK Legion i oddział Porębska Kropelka Legionu –  tam również będą pojawiać się informacje dotyczące naszej działalności.

Tekst i fot. K. Bralewska

• Czytania na niedzielę, 1 sierpnia 2021

XVIII Niedziela zwykła

(Wj 16, 2-4. 12-15)

Na pustyni całe zgromadzenie Izraelitów zaczęło szemrać przeciw Mojżeszowi i przeciw Aaronowi. Izraelici mówili im: "Obyśmy pomarli z ręki Pana w ziemi egipskiej, gdzie zasiadaliśmy przed garnkami mięsa i jadaliśmy chleb do syta! Wyprowadziliście nas na tę pustynię, aby głodem zamorzyć całą tę rzeszę". Pan powiedział wówczas do Mojżesza: "Oto ześlę wam chleb z nieba, jak deszcz. I będzie wychodził lud, i każdego dnia będzie zbierał według potrzeby dziennej. Chcę ich także doświadczyć, czy pójdą za moimi rozkazami czy też nie". "Słyszałem szemranie Izraelitów. Powiedz im tak: O zmierzchu będziecie jeść mięso, a rano nasycicie się chlebem. Poznacie wtedy, że Ja, Pan, jestem waszym Bogiem". Rzeczywiście wieczorem przyleciały przepiórki i pokryły obóz, a nazajutrz rano warstwa rosy leżała dokoła obozu. Gdy się warstwa rosy uniosła ku górze, wówczas na pustyni leżało coś drobnego, ziarnistego, niby szron na ziemi. Na widok tego Izraelici pytali się wzajemnie: "Co to jest?" – gdyż nie wiedzieli, co to było. Wtedy powiedział do nich Mojżesz: "To jest chleb, który daje wam Pan na pokarm".

(Ps 78 (77), 3 i 4bc. 23-24. 25 i 54)

REFREN: Pokarmem z nieba Pan swój lud obdarzył

To, co usłyszeliśmy i poznaliśmy,
    i co nam opowiedzieli nasi ojcowie,
    opowiemy przyszłemu pokoleniu,
    chwałę Pana i Jego potęgę.

On z góry wydał rozkaz chmurom
    i bramę nieba otworzył.
    Jak deszcz spuścił

• Rozważanie na niedzielę, 1 sierpnia 2021

Nauczyliśmy się Chrystusa i nie postępujemy już tak, jak poganie z ich próżnym myśleniem. Zostaliśmy pouczeni, że trzeba porzucić starego człowieka z jego poprzednim postępowaniem, odnawiając się w myśleniu i przyoblekając nowego człowieka, stworzonego według Boga w sprawiedliwości i świętości prawdy.
    Marek Ristau

• Książka dnia, 1 sierpnia 2021
    Philippe Dautais

Terapia duszy. Uzdrowienie i rozwój wewnętrzny

Proponowany w tej książce rodzaj terapii bazuje na ewangeliach i czerpie z tradycji Filokalii – zbioru tekstów ojców pustyni „miłujących piękno i dobro”.
    Proces terapeutyczny nie sprowadza się tutaj jedynie do leczenia cierpień i zranień, ale opiera się na sztuce budowania relacji oraz odkrywania wewnętrznych zasobów i potencjałów.