Akcja „Krwi nie zastąpi żaden lek”

W piękne, jesienne, wtorkowe przedpołudnie, 27 października na parkingu przy kościele w Porębie ponownie zaparkował ambulans do poboru krwi. Tak jak w lipcu w akcje zaangażowało się szereg lokalnych grup, a była to tym razem pierwsza akcja pod logiem nowego Oddziału Klubu HDK Legion Porębska Kropelka Legionu. Akcja ta była objęta Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego i Wójta Gminy Brańszczyk. Z 27 osób które zgłosiły chęć oddania krwi udało

krew poreba02

się to 13 osobom z czego 4 osoby zrobiły to po raz pierwszy. Ogromne gratulacje i brawa za odwagę bowiem w czasach panującej pandemii liczba krwiodawców drastycznie spada. Daje to wynik 5850ml krwi, która może uratować życie. Cieszy fakt, że akcja spotkała się z zaangażowaniem szeregu instytucji którym serdecznie dziękujemy a byli to: Parafia pw. św. Barbary w Porębie, Ostrołęcki Legion, Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Gmina Brańszczyk, OSP Poręba, Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku, Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku, Koło Gospodyń Wiejskich Porębianki, Piekarnia S. i A. Ponichtera Białebłoto. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu ludzi z tych grup i instytucji na krwiodawców czekał poczęstunek oraz pamiątkowe gadżety z akcji w Porębie.

Ktoś może pomyśli, że liczby nie robią wrażenia, że to tylko 13 osób, ale dla nas to, AŻ  13 osób którzy z własnej woli postanowili podzielić się kroplą własnej krwi. Dziękujemy Wam za to i dla Was warto takie akcje przeprowadzać dalej. Już zapowiadamy, że kolejna akcja krwiodawstwa w tym roku za miesiąc - 28 listopada 2020r. w sobotę w Brańszczyku. Już serdecznie na nią zapraszamy krwiodawców którzy oddawali krew w sierpniu na akcji jak i tych którzy z różnych przyczyn nie mogli pojawić się na akcji w Porębie. Jednocześnie informujemy, że osocze od ozdrowieńców, którzy przeszli zachorowanie na COVID-19 można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Warszawie przy ul. Saskiej, nie ma takiej możliwości na akcjach mobilnych.

Galeria

Zapraszamy krwiodawców do pobrania i zainstalowania na smartfonie aplikacji Legion HDK po założeniu konta można już odnaleźć z zakładce moje kluby – Klub HDK Legion i oddział Porębska Kropelka Legionu –  tam również będą pojawiać się informacje dotyczące naszej działalności.

Tekst i fot. K. Bralewska

• Czytania na sobotę, 27 lutego 2021

Sobota I Tygodnia Wielkiego Postu

(Pwt 26, 16-19)

Mojżesz powiedział do ludu: "Dziś Pan, Bóg twój, rozkazuje ci wykonać te prawa i nakazy. Przestrzegaj ich, wypełniaj z całego swego serca i z całej duszy. Dziś uzyskałeś od Pana oświadczenie, iż będzie dla ciebie Bogiem, o ile ty będziesz chodził Jego drogami, przestrzegał Jego praw, poleceń i nakazów oraz słuchał Jego głosu. A Pan uzyskał to, że ty będziesz, jak ci zapowiedział, ludem stanowiącym szczególną Jego własność, i będziesz przestrzegał Jego wszystkich poleceń. On cię wtedy wywyższy we czci, sławie i wspaniałości ponad wszystkie narody, które uczynił, abyś był ludem świętym dla Pana, Boga twego, jak powiedział".

(Ps 119 (118), 1-2. 4-5. 7-8)

REFREN: Błogosławieni słuchający Pana

Błogosławieni, których droga nieskalana,
    którzy postępują zgodnie z Prawem Pańskim.
    Błogosławieni, którzy zachowują Jego napomnienia
    i szukają Go całym sercem.

Ty po to dałeś swoje przykazania,
    aby przestrzegano ich pilnie.
    Oby niezawodnie zmierzały moje drogi
    ku przestrzeganiu Twych ustaw.

Będę Cię wysławiał prawym sercem,
    gdy nauczę się Twych sprawiedliwych wyroków.
    Przestrzegać będę Twoich ustaw,
    abyś mnie nigdy nie opuścił.

Aklamacja (2 Kor 6, 2b)

Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia.

(Mt 5, 43-48)

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował swego bliźniego”, a...

• Rozważanie na sobotę, 27 lutego 2021

Nasze ludzkie wyczucie tego, co sprawiedliwe, co dobre i co święte, jest uwikłane w skłonności, jakie kierują naszym myśleniem. Raz będzie to nadmierny rygoryzm, w innych wypadkach hołdowanie słabościom. Cały Kościół jest wezwany do tego, by nieustannie oczyszczać swoją moralną i religijną wyobraźnię w żywych nurtach słowa Bożego. Abyśmy razem coraz bardziej kierowali się świętą mądrością Boga.

O. Wojciech Jędrzejewski OP, "Oremus" Wielki Post 2009, s. 39

• Książka dnia, 27 lutego 2021
    ks. Jan Twardowski

Matka dla wszystkich. Rozważania na uroczystości, święta i wspomnienia Najświętszej Maryi Panny