„Balladyna” Narodowe Czytanie 2020

narodowe czytanie2020 min 15Dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna” zagościł w niedzielne późne popołudnie, 20 września w Starej Plebanii w Porębie w ramach akcji Narodowe Czytanie 2020r., którą w tym roku przeprowadziła Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku również w Porębie. (przypomnijmy, że Narodowe Czytanie odbyło się w Brańszczyku 6 września).

W bohaterów dramatu w Porębie wcielili się: Balladyna - Karolina Dobosz - Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Porębie Średniej, Alina - Renata Kulesza, Kirkor - Michał Sitek, Wdowa - Elżbieta Sitek, Grabiec - Wiesław Przybylski - Wójt Gminy Brańszczyk, Goplana - Beata Runo, Skierka - ks. Marcin Kaczyński, Filon - Małgorzata Puścian, Chochlik - Marta Gołębiewska. Miłym akcentem były słodkości, które przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Porębianki, a także słodkie upominki i okolicznościowe zakładki do książek przygotowane i ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brańszczyku. Dla czytających były również okolicznościowe dyplomy i pamiątkowe egzemplarze Balladyny. Narodowe Czytanie poprowadziła Dyrektor Biblioteki Marta Gołębiewska.

W minioną niedzielę w rodzinnej, miłej atmosferze, przy lekturze dramatu z herbatą i słodkościami czas upłynął bardzo szybko zarówno czytającym jak i słuchającym, wierzymy, że narodowe czytanie stanie się zaczątkiem systematycznych  spotkań czytelniczych w długie nadchodzące wieczory, kto wie może w podobnym lub jeszcze szerszym gronie?

Więcej Zdjęć Kliknij

1. K. Bralewska

Tags: narodowe czytanie,

• Czytania na poniedziałek, 18 stycznia 2021

Poniedziałek II tygodnia okresu zwykłego

(Hbr 5, 1-10)

Każdy arcykapłan, spomiędzy ludzi brany, dla ludzi jest ustanawiany w sprawach odnoszących się do Boga, aby składał dary i ofiary za grzechy. Może on współczuć tym, którzy nie wiedzą i błądzą, ponieważ sam podlega słabości. I ze względu na nią powinien tak za lud, jak i za samego siebie składać ofiary za grzechy. A nikt sam sobie nie bierze tej godności, lecz tylko ten, kto jest powołany przez Boga jak Aaron. Podobnie i Chrystus nie sam siebie okrył sławą przez to, iż stał się arcykapłanem, ale uczynił to Ten, który powiedział do Niego: "Ty jesteś moim Synem, Ja Cię dziś zrodziłem", jak i w innym miejscu: "Ty jesteś kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka". Z głośnym wołaniem i płaczem, za swych dni doczesnych, zanosił On gorące prośby i błagania do Tego, który mógł Go wybawić od śmierci, i został wysłuchany dzięki swej uległości. I chociaż był Synem, nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał. A gdy wszystko wykonał, stał się sprawcą zbawienia wiecznego dla wszystkich, którzy Go słuchają, nazwany przez Boga arcykapłanem na wzór Melchizedeka.

(Ps 110 (109), 1b-2. 3-4)

REFREN: Jesteś kapłanem, tak jak Melchizedek

Rzekł Pan do Pana mego: "Siądź po mojej prawicy,
    aż uczynię Twych wrogów podnóżkiem stóp Twoich".
    Pan rozciągnie moc Twego berła z Syjonu:
    "Panuj wśród swych nieprzyjaciół!

Przy Tobie panowanie w dniu Twego triumfu,
    w blasku świętości,

• Rozważanie na poniedziałek, 18 stycznia 2021

Święta Agnieszka w wieku 12 lat poniosła śmierć męczeńską podczas prześladowania chrześcijan w Rzymie około 305 roku. Jak napisał o niej św. Ambroży: Nie wie jeszcze, co znaczy umierać, ale jest na śmierć gotowa. Posłuszna i uległa woli Bożej, była przygotowana na spotkanie z Oblubieńcem, który ją wybrał i któremu dochowała wierności. Dzień męczeństwa stał się dla niej dniem prawdziwych zaślubin z Umiłowanym jej duszy.

Halina Świrska, "Oremus" styczeń/luty 2008, s. 83

• Książka dnia, 18 stycznia 2021
    dr Ray Guarendi

Dyscyplina na całe życie