Dożynki Gminne w Porębie … oby chleba nie zabrakło!

Obecny rok obfituje w szereg innych niż zazwyczaj wydarzeń, szczególnie imprezy organizowane cyklicznie mają inny wymiar lub są odwoływane, przyczyną takiego działania jest panująca epidemia Covid. Życie kulturalne zarówno w mieście jak i na wsi przeniosło się do świata wirtualnego, Pomimo lęku przed chorobą, jak przystało na ludzi wiary, 23 sierpnia 2020r. w gminie Brańszczyk odbyły się Dożynki Gminne w Porębie. Inne niż dotychczas, okrojone i z założenia dużo skromniejsze niż zazwyczaj. Przykład organizacji tego wydarzenia jest doskonałym przykładem na potwierdzenie słów, że inne nie zawsze oznacza gorsze.

dozynki poreba 2020 10W niedzielne południe rozpoczęła się Msza święta polowa, w intencji dziękczynnej za tegoroczne płody rolne, której przewodniczył ks. Prałat Andrzej Grzybowski, proboszcz parafii Poręba. Za kościołem ustawiono szpaler ławek, wśród brzozowego lasku i kapliczek różańcowych, prowadzące wprost do figurki Matki Bożej Fatimskiej – miejsca sprawowania Eucharystii Dożynkowej. We Mszy świętej wzięli udział: przedstawiciele władzy samorządowej z Wójtem Gminy Brańszczyk prof. Wiesławem Przybylskim na czele, Radni Rady Gminy Brańszczyk na czele z Przewodniczącą Ewą Wielgolaską, a także sołtysi oraz mieszkańcy gminy Brańszczyk, którzy przybyli na Mszę świętą, aby wspólnie modlić się i dziękować Bogu za tegoroczne płody rolne.  Jak na dożynki przystało, nie mogło zabraknąć zaszczytnej roli Starostów Dożynkowych niosących do ołtarza chleb – owoc pracy rąk ludzkich, ta zaszczytna rola przypadła Państwu Dorocie i Grzegorzowi Sitek, małżeństwu z Dudowizny, prowadzących od 1994 r. ok. 35-hektarowe gospodarstwo. Nieodłączny element każdorazowych dożynek to wieńce, które są swoistym dziękczynieniem Panu Bogu za otrzymane łaski urodzaju. W tym roku symbolicznie organizatorzy poprosili każdą parafię z gminy Brańszczyk, aby  przedstawiciele wykonali po jednym wieńcu i tym sposobem podczas Mszy świętej zaprezentowano 3 okazałe wieńce wykonane przez: Klub Seniora „Turzyńska Seniorada” z Turzyna – delegacja Parafii Brańszczyk, sołectwa: Białebłoto Kobyla, Nowa Wieś, Białebłoto Kurza, Białebłoto Stara Wieś reprezentowały Parafię Białebłoto, i sołectwo Tuchlin reprezentowało gospodarzy dożynek - Porębę. Wieńce zostały uroczyście wprowadzone i pobłogosławione przez Celebransa.

W homilii wygłoszonej podczas tej uroczystości ks. proboszcz mówił o chlebie powszednim i eucharystycznym jak i o wartościach które zawsze powinny być obecne w naszym życiu: 2 snopy zboża, które tworzą tegoroczną dekorację polowego ołtarza dożynkowego opowiadają o chlebie. Chleb w polskiej tradycji zawsze był znakiem dostatku, pomyślności, a szacunek do niego to część naszego polskiego życia. Chleb bierze początek z pracy rolnika jakże często niedocenianej w dzisiejszych czasach i mało opłacalnej. Ta praca ma ogromny sens, jest nie tylko produkcją żywności, ale jest współpracą z Bogiem. Rolnik sieje, ale wzrost daje stwórca. Zmieniają się czasy, a chleb pozostaje ten sam. Socha i sierp to pamiątki muzealne i coraz częściej zapomniane i zastępowane w pracy przez coraz to nowocześniejsze maszyny, które przyspieszają pracę. W tym wszystkim nie można zapomnieć, że nie zastąpią one pracy rolnika, ani chłopskiego serca, w którym jest dużo miłości do roli i do chleba. Rolnik był, jest i będzie potrzebny. Bo potrzebny jest chleb. Jego brak oznacza głód.

dozynki poreba 2020 15Ksiądz prałat wspominał swoją pracę duszpasterską w Rosji, gdzie tamtejsi mieszkańcy, Polacy opowiadali mu, o braku chleba podczas głodu na Ukrainie i na zesłaniu. Chleb śnił się im po nocach bardzo często. Jedna parafianka przynosiła księdzu za każdym razem kromkę chleba lub bułkę, bo w taki sposób chciała się nim dzielić i miała zapewnienie, że jeśli kapłan będzie miał chleb to od nich nie odjedzie.

Kapłan w dalszej części zaznaczył, że potrzeby jest chleb powszedni i właśnie dziś szczególnie za niego dziękujemy Panu Bogu, ale również jest nam potrzebny chleb niepowszedni o którym mówi poeta Władysław Syrokomla w wierszu „Kęs chleba”:

 „Chleb — święte słowo w niebie i na ziemi,

W nim Bóg sam siebie między ludzi dzieli,dozynki poreba 2020 36

Przed Chlebem Życia truchleją anieli,

Człek go przyjmuje usty pobożnemi,

W chlebie Sakrament odkupienia bierze,

W chlebie jest Boga z ludzkością przymierze”

Chleb staje się ciałem Chrystusa, niech każda kromka chleba, a nawet okruszyna przypomina nam o chlebie eucharystycznym bez którego nigdy nie będziemy syci, bo tylko Jezus może dać pokarm na życie długie i bez końca.

W dalszej części kazania nadmienił, że Polska wieś to spiżarnia wartości bo właśnie w chlebie spotykają się wartości ziemskie i wartości wieczne. Bochenek chleba  potrafi nam wiele opowiedzieć, niech on będzie programem na przyszłość. Program pisany przez polski chleb jest nam bardzo potrzebny, szczególnie teraz gdy zauważamy coraz więcej nienawiści wobec wiary. Przez polskie miasta przechodzą procesje znieważające, profanujące chleb eucharystyczny i wizerunki Matki Bożej, znieważani są księża szczególni ci w którzy w dużych ośrodkach czy sklepach pojawiają się w sutannach, w ostatni czasie firma Ikea  zwolniła pracownika za cytowanie Pisma świętego, w taki sposób atakowany jest kościół katolicki, bo to on stoi na straży wartości niezmiennych pochodzących od Boga. Apelował, że Polska bezpieczna to Polska z wartościami chrześcijańskimi,  tradycyjna z chlebem powszednim i chlebem eucharystycznym. Niech ten chleb jeden i drugi pomaga nam troszczyć się o naszą Wielką Ojczyznę jaką jest Polska, jak i tą  małą, którą jest nasza gmina a w niej nasze parafie i nasze miejscowości i rodziny.dozynki poreba 2020 78

Nie zabrakło również odniesienia do aktualnej sytuacji politycznej w naszej małej Ojczyźnie; Ostatnie wybory samorządowe w naszej gminie przyniosły wiele zmian, musimy pamiętać aby to była dobra zmiana, a żeby tak było trzeba kontynuować to co zrobili poprzednicy, aby nie rozliczać, nie krytykować,  a to co było zrobione źle należy poprawiać. Dobrym przykładem tego jest nasz parking, który nazywamy Placem Rekreacji i Turystyki, który dziś pobłogosławimy, żeby służył naszym mieszkańcom gminy. Jeden wójt zaczął, a drugi dokończył. Taka współpraca i kontynuacja rozpoczętych działań jest potrzebna i niech będzie jej na wszystkich szczeblach jak najwięcej. Szanujmy to co otrzymaliśmy, ale ubogacajmy to i udoskonalajmy.

GALERIA ZDJĘĆ KLIKNIJ

Na zakończenie kazania ksiądz prałat wspomniał patrona rolników –św. Izydora który uciekając przed Arabami zamieszkał na zwykłej wsi, żył skromnie i dzielił się wszystkim co miał, chroni swoich czcicieli przed suszą i zarazą, dlatego też w dzisiejszych czasach jest nam on nam bardzo potrzebny. Jak mówi przysłowie: „Święty Izydor wołkami orze, a kto go poprosi temu pomoże.”  Prośmy go, aby nie zapominał o brańszczykowskiej gminie i tych którzy od rana do wieczora w pracy na roli troszczą się o chleb powszedni.

W darach zostały złożone m.in.  płody rolne przygotowane w okazałych i pięknie przystrojonych koszach które przygotowali mieszkańcy Parafii Białebłoto oraz sołectw: Poręby Kocęby, Udrzyna, Udrzynka, Poręby Średniej i Tuchlina oraz dar ołtarza jakim było bezprzewodowe nagłośnienie.

Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił chór parafialny z Poręby pod dyrekcją organisty Michała Sitka jak i absolwentki Uczelni Muzycznych: Marta Huptas (sopran), Sylwia Pietrzak (mezzosopran), Katarzyna Hushta (akompaniament pianino), które również po zakończonej mszy świętej zaprezentowały kilka utworów m.in. „Życzenie” F. Chopina, „Groźna dziewczyna” S. Moniuszki i Barcarolle – duet z opery Opowieści Hoffmana J. Offenbacha.

Drugą część uroczystości poprowadzili pracownicy Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku: Krzysztof Bereda- dyrektor i Monika Andrzejewska- instruktor. Po wspólnej modlitwie głos zabrał Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski, który zaznaczył że również takie dożynki skromniejsze, ale za to w pięknej scenerii są nam wszystkim bardzo potrzebne:

Spotykamy się, by podziękować za tegoroczne plony. A jest za co dziękować. Pomimo trudnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19, klęski suszy, której widmo pojawiło się na początku sezonu wegetacyjnego, szczęśliwe kończy się okres zbiorów -mówił. - Jak słyszymy w mediach, plony są mniejsze, ale nie tak niskie jak prognozowano. Epidemia rozprzestrzenia się na całym świecie, ale jednak w naszym kraju i gminie w mniejszym stopniu. A więc jest za co dziękować - stwierdził. Odniósł się również do zawodu rolnika, który jest szczególny i szlachetny wśród wielu innych. Jest podstawą istnienia całego społeczeństwa, całego narodu.

Dorota i Grzegorz Sitkowie z Dudowizny, Zgodnie z tradycją dożynkową, uroczyście przekazali wójtowi bochen chleba. - Przyjmuję ten chleb z wdzięcznością i zatroszczę się o to, żeby go nikomu nie brakowało. Postaram się go podzielić sprawiedliwie i gospodarnie – zapewnił wójt gminy. – Kiedy rozpoczynała się Msza św., to w moim sercu była intencja o zgodę i jedność w naszej gminie.

Dzielenie się chlebem zastąpiono rozdaniem przez Rycerzy Kolumba niewielkich bochenków uczestnikom wydarzenia. Druga część uroczystości miała miejsce na Placu Rekreacji i Turystyki, przed muralem gdzie głos również zabrał wójt Wiesław Przybylski odniósł się do tej inwestycji, której projekt został wykonany w poprzedniej kadencji samorządu. Wójt Mieczysław Pękul złożył wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego. Ta inwestycja została zrealizowana w obecnej kadencji.
- Nie brakło przeciwników tej inwestycji. Uważałem jednak, że gospodarność nakazuje jej wykonanie - zaznaczył Wiesław Przybylski. - Skoro był projekt i dofinansowanie, dlaczego mielibyśmy rezygnować. Uważałem, że dzięki placowi miejscowość zyska na wyglądzie, to w końcu centrum Poręby. Podczas realizacji nie brakło problemów, ale udało się je pokonać. Wiele się dzięki niej nauczyłem. Zawsze kiedy tędy przejeżdżam, z dumą patrzę jak pięknie wygląda centrum Poręby, jak służy ludziom. Szanujmy to wspólne dobro. Niech służy jak najlepiej przez lata mieszkańcom.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał Wójt Wiesław Przybylski, wszyscy Radni Rady Gminy Brańszczyk obecni na Uroczystości oraz Starostowie Dożynkowi. Plac został w oryginalny sposób poświęcony bowiem dokonał tego ks. Prałat Andrzej Grzybowski, objeżdżając i święcąc plac z bryczki powożonej przez Henryka Brzostka, a towarzyszyli mu Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski i Przewodnicząca Rady Gminy Ewa Wielgolaska. Bryczka została zakupiona i odnowiona przez Rycerzy Kolumba i przekazana na rzecz Parafii Poręba. Na zakończenie uroczystości wystąpiło Koło Gospodyń Wiejskich „Porębianki” które choć trochę, skocznym śpiewem rozweseliło zebranych i miłym śpiewającym akcentem zamknęło tegoroczne święto plonów w gminie Brańszczyk.

Tekst: Katarzyna Bralewska

Tags: dożynki gmina Brańszczyk tradycja

Czytania na każdy dzień

Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: http://www.mateusz.pl/czytania/prenumerata/
 • Czytania na poniedziałek, 28 września 2020

  Poniedziałek XXVI tygodnia zwykłego

  (Hi 1, 6-22)

  Pewnego dnia, gdy synowie Boży przyszli stawić się przed Panem, Szatan też przyszedł z nimi. I rzekł Bóg do Szatana: "Skąd przychodzisz?" Szatan odrzekł Panu: "Przemierzałem ziemię i wędrowałem po niej". Mówi Pan do Szatana: "A zwróciłeś uwagę na sługę mego, Hioba? Bo nie ma na całej ziemi drugiego, kto by tak był prawy, sprawiedliwy, bogobojny i unikający grzechu jak on". Szatan na to do Pana: "Czyż za darmo Hiob czci Boga? Czyż Ty nie ogrodziłeś zewsząd jego samego, jego domu i całej majętności? Pracy jego rąk pobłogosławiłeś, jego dobytek na ziemi się mnoży. Wyciągnij, proszę, rękę i dotknij jego majątku! Na pewno Ci w twarz będzie złorzeczył". Rzekł Pan do Szatana: "Oto cały majątek jego w twej mocy.Tylko na niego samego nie wyciągaj ręki". I odszedł Szatan sprzed oblicza Pańskiego. Pewnego dnia, gdy synowie i córki jedli i pili w domu najstarszego brata, przyszedł posłaniec do Hioba i rzekł: "Woły orały, a oślice pasły się tuż obok. Wtem napadli Sabejczycy, porwali je, a sługi mieczem pozabijali, ja sam uszedłem, by ci o tym donieść". Gdy ten jeszcze mówił, przyszedł inny i rzekł: "Ogień Boży spadł z nieba, zapłonął wśród owiec oraz sług i pochłonął ich. Ja sam uszedłem, by ci o tym donieść". Gdy ten jeszcze mówił, przyszedł inny i rzekł: "Chaldejczycy zstąpili z trzema oddziałami, napadli na wielbłądy, a sługi ostrzem miecza zabili. Ja sam uszedłem, by ci o tym donieść". Gdy ten jeszcze mówił, przyszedł

  ...
 • Rozważanie na poniedziałek, 28 września 2020

  Święta Teresa od Dzieciątka Jezus (1873-1897) opisuje swoje przylgnięcie do Boga jako napełnienie serca miłością, zapomnienie o sobie i poczucie szczęścia. Ukazuje nowy obraz świętości: być świętym to zaufać Bogu, przylgnąć do Niego jak małe dziecko. Tylko tak możemy znaleźć się w ramionach Jezusa, a te ramiona są jak winda do nieba. Dlatego nie trzeba być wielkim, by zdobyć niebo. Przeciwnie; trzeba być małym, ciągle mniejszym i mniejszym. A ta małość nie ma nic wspólnego z poniżaniem siebie, lecz jest ufnym powierzeniem się Bogu.

  Małgorzata Konarska, "Oremus" październik 2007, s. 4

 • Książka dnia, 28 września 2020
  Jakub Jałowiczor

  Apokalipsa ks. Dolindo

  http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=54278

  Ksiądz Dolindo Ruotolo przygotowywał komentarz do ostatniej księgi Nowego Testamentu w 1944 roku, kiedy doszło do kolejnego bombardowania Neapolu. Jego interpretacja tekstu Apokalipsy nie odnosi się jednak wyłącznie do opowieści o wojnie.