Krwi nie zastąpi żaden lek - akcja krwiodawstwa

Akcja Krwiodawstwa „Krwi nie zastąpi żaden lek” przy parafii pw. św. Barbary w  Porębie zorganizowana po raz pierwszy na placu przykościelnym w Porębie Średniej w dniu 24 lipca br. cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, bowiem 41 osób zostało zarejestrowanych,  z czego 24 osobom udało się oddać krew, a największym sukcesem i dumą akcji jest to, że po raz pierwszy oddało krew 18 osób .akcja poreba58

Warto zaznaczyć, że chętnych do oddania krwi było znacznie więcej, jednak czas trwania akcji na to nie pozwolił.  Takie ogromne zainteresowanie daje nam motywacje do włożenia jeszcze większego wysiłku w  działaniu dla potrzebujących i  dalej organizowania kolejnych akcji w naszej parafii jak i na terenie powiatu. Paweł Bralewski, który oddaje krew od 2009 roku (z przerwami) zawsze marzył o tym, aby zorganizować taką akcję w swojej okolicy, determinacja i zaangażowanie doprowadziły, że w tym roku udało się.  Koszt jaki niesie taka akcja to promocja wydarzenia  i dodatkowe lecz nieobowiązkowe pozyskanie współorganizatorów lub sponsorów którzy zechcą wspomóc to działanie.  Akcji w Porębie przyświecał cel, aby jak najwięcej osób o akcji wiedziało oraz aby jak najwięcej przedsiębiorstw, instytucji zaprosić do wspólnego działania.

Galeria

W tym miejscu odnieśliśmy również sukces bowiem dzięki nawiązaniu współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi Legion Oddział Ostrołęcki Legion, Gminą Brańszczyk i Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku dla Krwiodawców czekały okolicznościowe kubeczki, dużo różnorodnych gadżetów przekazało również Starostwo Powiatowe z Wyszkowa a także Ostrołęcki Legion, OSP Tuchlin  miało przygotowane okolicznościowe pamiątkowe magnesy z logiem parafii Poręba i hasłem akcji, jak i gadżety promujące ich jednostkę OSP; były też oryginalne zakładki do książek od Gminnej Biblioteki Publicznej w Brańszczyku, a w ramach dodatkowego  posiłku regeneracyjnego suto zastawiony stół obsługiwany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Porębianki”, moc słodkości na akcję również przekazała Piekarnia Agnieszki i Stanisława Ponichterów z Białebłota. Wszystkim wymienionym organizacjom składamy serdeczne podziękowania i chylimy czoła, bowiem dzięki Wam ze skromnej akcji oddania krwi zrodził się wspaniały piknik towarzyszący akcji krwiodawstwa. Miła, rodzinna atmosfera sprawiła, że czekanie w ponad godzinnej kolejce nie było takie straszne i nudne. Świetnym akcentem edukacyjnym była wycieczka dzieci biorących udział w „Wakacjach z plecakiem” organizowanym przez miejscową filię biblioteczną; grupa dzieci przyszła na miejsce wydarzenia, otrzymali pamiątkowe gadżety i wykonali sobie wspólnie fotografie przy ogromnej kropelce krwi i przy ambulansie. Ale to nie wszystko - następnie już po powrocie do sali, gdzie odbywały się zajęcia wakacyjne poruszyli temat krwiodawstwa oraz jego znaczenia dla każdego człowieka. Dzieci odpowiedziały  na parę pytań m.in.: z czym Ci się kojarzy krew, kto może być dawcą krwi oraz dlaczego warto oddawać krew? Dzięki tej spontanicznej akcji edukacyjnej najmłodsi wiedzą, że „krwi nie zastąpi żaden lek”, bo jest najcenniejsza!

Chylimy również czoła przed każdym kto przekroczył drzwi ambulansu, to ogromny akt odwagi, a dla tych którym podczas tek akcji nie udało się z różnych przyczyn oddać krwi lub po prostu nie zdążyli (tak jak inicjator akcji), już zapowiadamy, że to była pierwsza akcja w Porębie, ale nie ostatnia! Szczegóły kolejnych wydarzeń związanych z krwiodawstwem będą ukazywały się odpowiednio wcześnie m.in. na naszym fan page’u jak i na stronie internetowej.

Katarzyna Bralewska / Media Parafialne - Parafia pw. św. Barbary w Porębie.

Fot. Katarzyna  Bralewska, Paweł Stawicki

Tags: krwiodawstwo, krew, honorowy dawca krwi,

• Czytania na poniedziałek, 18 stycznia 2021

Poniedziałek II tygodnia okresu zwykłego

(Hbr 5, 1-10)

Każdy arcykapłan, spomiędzy ludzi brany, dla ludzi jest ustanawiany w sprawach odnoszących się do Boga, aby składał dary i ofiary za grzechy. Może on współczuć tym, którzy nie wiedzą i błądzą, ponieważ sam podlega słabości. I ze względu na nią powinien tak za lud, jak i za samego siebie składać ofiary za grzechy. A nikt sam sobie nie bierze tej godności, lecz tylko ten, kto jest powołany przez Boga jak Aaron. Podobnie i Chrystus nie sam siebie okrył sławą przez to, iż stał się arcykapłanem, ale uczynił to Ten, który powiedział do Niego: "Ty jesteś moim Synem, Ja Cię dziś zrodziłem", jak i w innym miejscu: "Ty jesteś kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka". Z głośnym wołaniem i płaczem, za swych dni doczesnych, zanosił On gorące prośby i błagania do Tego, który mógł Go wybawić od śmierci, i został wysłuchany dzięki swej uległości. I chociaż był Synem, nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał. A gdy wszystko wykonał, stał się sprawcą zbawienia wiecznego dla wszystkich, którzy Go słuchają, nazwany przez Boga arcykapłanem na wzór Melchizedeka.

(Ps 110 (109), 1b-2. 3-4)

REFREN: Jesteś kapłanem, tak jak Melchizedek

Rzekł Pan do Pana mego: "Siądź po mojej prawicy,
    aż uczynię Twych wrogów podnóżkiem stóp Twoich".
    Pan rozciągnie moc Twego berła z Syjonu:
    "Panuj wśród swych nieprzyjaciół!

Przy Tobie panowanie w dniu Twego triumfu,
    w blasku świętości,

• Rozważanie na poniedziałek, 18 stycznia 2021

Święta Agnieszka w wieku 12 lat poniosła śmierć męczeńską podczas prześladowania chrześcijan w Rzymie około 305 roku. Jak napisał o niej św. Ambroży: Nie wie jeszcze, co znaczy umierać, ale jest na śmierć gotowa. Posłuszna i uległa woli Bożej, była przygotowana na spotkanie z Oblubieńcem, który ją wybrał i któremu dochowała wierności. Dzień męczeństwa stał się dla niej dniem prawdziwych zaślubin z Umiłowanym jej duszy.

Halina Świrska, "Oremus" styczeń/luty 2008, s. 83

• Książka dnia, 18 stycznia 2021
    dr Ray Guarendi

Dyscyplina na całe życie