Orszak Trzech Króli

DSC 3761a

Dnia 6 stycznia br. w parafii pw. Św. Barbary w Porębie już po raz siódmy odbył się Orszak Trzech Króli. Parafianie z trzema Mędrcami za przewodem Gwiazdy Betlejemskiej wyruszyli, aby pokłonić się nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus. Orszak odbywał się pod hasłem: "Cuda, cuda ogłaszają!", nawiązując do słów staropolskiej kolędy "Dzisiaj w Betlejem". Wydarzenie to w swojej treści nawiązywało do tradycji chrześcijańskiej, takiej jak wspólne kolędowanie oraz do scen biblijnych związanych z Uroczystością Objawienia Pańskiego.

Na początku po odczytaniu tekstu o narodzeniu Jezusa wyruszyli Maryja i Józef z Dzieciątkiem do świątyni parafialnej, gdzie przy żłóbku oczekiwali na przybycie mędrców ze Wschodu. Główną atrakcją podczas całego orszaku było małżeństwo z kilkumiesięcznym synkiem, którzy wcielili się w role Świętej Rodziny z Nazaretu.  Duże wrażenie zrobił również żywy kucyk, na którym jechał jeden z królów. W kościele mędrcy ofiarowali Panu Jezusowi swoje dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Orszak Trzech Króli co roku gromadzi coraz większą liczbę parafian, a także gości z innych parafii. Uczestniczą w nim całe rodziny, w szczególności dzieci, jak i młodzież. Duże zaangażowanie przejawiają również grupy parafialne, jak Rycerze Kolumba, chór parafialny oraz wspólnota małżeństw i rodzin chrześcijańskich Equipes Notre-Dame. Atmosfera towarzysząca całemu wydarzeniu wprowadza wiele pozytywnych przeżyć, które pozostają na długo w pamięci, ale i w sercu człowieka wierzącego. Rozbudza pragnienie podążania, tak jak Mędrcy ze Wschodu, do Jezusa Chrystusa, który czeka na nas w świątyni, jako małe niewinne dzieciątko.

Mamy nadzieję, że kolejny orszak w przyszłym roku zgromadzi jeszcze liczniejsze rzesze wiernych, którzy pragną przybyć i oddać pokłon Jezusowi.

Tekst: Ks. Marcin Kaczyński

DSC 3759c

DSC 3751b

DSC 3870a

DSC 3892a

DSC 3897a

DSC 3904a

DSC 3918a

DSC 3929a

• Czytania na poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Wielki Poniedziałek

(Iz 42,1-7)

To mówi Pan: Oto mój Sługa, którego podtrzymuję. Wybrany mój, w którym mam upodobanie. Sprawiłem, że Duch mój na Nim spoczął; On przyniesie narodom Prawo. Nie będzie wołał ni podnosił głosu, nie da słyszeć krzyku swego na dworze. Nie złamie trzciny nadłamanej, nie zagasi knotka o nikłym płomyku. On niezachwianie przyniesie Prawo. Nie zniechęci się ani nie załamie, aż utrwali Prawo na ziemi, a Jego pouczenia wyczekują wyspy. Tak mówi Pan Bóg, który stworzył i rozpiął niebo, rozpostarł ziemię wraz z jej plonami, dał ludziom na niej dech ożywczy i tchnienie tym, co po niej chodzą. Ja, Pan, powołałem Cię słusznie, ująłem Cię za rękę i ukształtowałem, ustanowiłem Cię przymierzem dla ludzi, światłością dla narodów, abyś otworzył oczy niewidomym, ażebyś z zamknięcia wypuścił jeńców, z więzienia tych, co mieszkają w ciemności.

(Ps 27,1-3.13-14)

REFREN: Pan moim światłem i zbawieniem moim

Pan moim światłem i zbawieniem moim,
    kogo miałbym się lękać?
    Pan obrońcą mego życia,
    przed kim miałbym czuć trwogę?

Gdy mnie osaczają złoczyńcy,
    którzy chcą mnie pożreć,
    oni sami, moi wrogowie i nieprzyjaciele
    chwieją się i padają.

Nawet gdy wrogowie staną przeciw mnie obozem,
    moje serce nie poczuje strachu.
    Choćby napadnięto mnie zbrojnie,
    nawet wtedy zachowam swą ufność.

Wierzę, że będę oglądał dobra Pana
    w krainie żyjących.
    Oczekuj Pana, bądź mężny,
    nabierz odwagi

• Rozważanie na poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Jezus zapowiadając swoją śmierć, czeka na nią z pełną miłości determinacją. Jedynym światłem w tym doświadczeniu oczekiwania na wypełnienie się Pisma jest dla Niego jedność z Ojcem i pragnienie uwolnienia nas ze śmiercionośnego jadu grzechu. Maria przez obmycie nóg Jezusowi olejkiem nardowym ma udział w Jego doświadczeniu. Zapewne nie rozumie do końca tego, co się dokonuje, ale bierze w tym czynny udział. Przyłączmy się do niej.

O. Przemysław Ciesielski OP; Łukasz Kubiak OP, "Oremus" Wielki Post i Triduum Paschalne 2004, s. 177

• Książka dnia, 6 kwietnia 2020
    o. Gabriele Amorth

Broń przeciw złu

Ojca Gabriele’a Amortha jako człowieka i kapłana ukształtowała przede wszystkim miłość do Maryi. Słynny egzorcysta z uwagą wsłuchiwał się̨ w przesłania Matki Bożej. Dostrzegał związek miedzy tak ważnymi dla współczesnego Kościoła objawieniami w Fatimie a wydarzeniami w Medjugorje.