Orszak Trzech Króli

DSC 3761a

Dnia 6 stycznia br. w parafii pw. Św. Barbary w Porębie już po raz siódmy odbył się Orszak Trzech Króli. Parafianie z trzema Mędrcami za przewodem Gwiazdy Betlejemskiej wyruszyli, aby pokłonić się nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus. Orszak odbywał się pod hasłem: "Cuda, cuda ogłaszają!", nawiązując do słów staropolskiej kolędy "Dzisiaj w Betlejem". Wydarzenie to w swojej treści nawiązywało do tradycji chrześcijańskiej, takiej jak wspólne kolędowanie oraz do scen biblijnych związanych z Uroczystością Objawienia Pańskiego.

Na początku po odczytaniu tekstu o narodzeniu Jezusa wyruszyli Maryja i Józef z Dzieciątkiem do świątyni parafialnej, gdzie przy żłóbku oczekiwali na przybycie mędrców ze Wschodu. Główną atrakcją podczas całego orszaku było małżeństwo z kilkumiesięcznym synkiem, którzy wcielili się w role Świętej Rodziny z Nazaretu.  Duże wrażenie zrobił również żywy kucyk, na którym jechał jeden z królów. W kościele mędrcy ofiarowali Panu Jezusowi swoje dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Orszak Trzech Króli co roku gromadzi coraz większą liczbę parafian, a także gości z innych parafii. Uczestniczą w nim całe rodziny, w szczególności dzieci, jak i młodzież. Duże zaangażowanie przejawiają również grupy parafialne, jak Rycerze Kolumba, chór parafialny oraz wspólnota małżeństw i rodzin chrześcijańskich Equipes Notre-Dame. Atmosfera towarzysząca całemu wydarzeniu wprowadza wiele pozytywnych przeżyć, które pozostają na długo w pamięci, ale i w sercu człowieka wierzącego. Rozbudza pragnienie podążania, tak jak Mędrcy ze Wschodu, do Jezusa Chrystusa, który czeka na nas w świątyni, jako małe niewinne dzieciątko.

Mamy nadzieję, że kolejny orszak w przyszłym roku zgromadzi jeszcze liczniejsze rzesze wiernych, którzy pragną przybyć i oddać pokłon Jezusowi.

Tekst: Ks. Marcin Kaczyński

DSC 3759c