Orszak Trzech Króli

DSC 3761a

Dnia 6 stycznia br. w parafii pw. Św. Barbary w Porębie już po raz siódmy odbył się Orszak Trzech Króli. Parafianie z trzema Mędrcami za przewodem Gwiazdy Betlejemskiej wyruszyli, aby pokłonić się nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus. Orszak odbywał się pod hasłem: "Cuda, cuda ogłaszają!", nawiązując do słów staropolskiej kolędy "Dzisiaj w Betlejem". Wydarzenie to w swojej treści nawiązywało do tradycji chrześcijańskiej, takiej jak wspólne kolędowanie oraz do scen biblijnych związanych z Uroczystością Objawienia Pańskiego.

Na początku po odczytaniu tekstu o narodzeniu Jezusa wyruszyli Maryja i Józef z Dzieciątkiem do świątyni parafialnej, gdzie przy żłóbku oczekiwali na przybycie mędrców ze Wschodu. Główną atrakcją podczas całego orszaku było małżeństwo z kilkumiesięcznym synkiem, którzy wcielili się w role Świętej Rodziny z Nazaretu.  Duże wrażenie zrobił również żywy kucyk, na którym jechał jeden z królów. W kościele mędrcy ofiarowali Panu Jezusowi swoje dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Orszak Trzech Króli co roku gromadzi coraz większą liczbę parafian, a także gości z innych parafii. Uczestniczą w nim całe rodziny, w szczególności dzieci, jak i młodzież. Duże zaangażowanie przejawiają również grupy parafialne, jak Rycerze Kolumba, chór parafialny oraz wspólnota małżeństw i rodzin chrześcijańskich Equipes Notre-Dame. Atmosfera towarzysząca całemu wydarzeniu wprowadza wiele pozytywnych przeżyć, które pozostają na długo w pamięci, ale i w sercu człowieka wierzącego. Rozbudza pragnienie podążania, tak jak Mędrcy ze Wschodu, do Jezusa Chrystusa, który czeka na nas w świątyni, jako małe niewinne dzieciątko.

Mamy nadzieję, że kolejny orszak w przyszłym roku zgromadzi jeszcze liczniejsze rzesze wiernych, którzy pragną przybyć i oddać pokłon Jezusowi.

Tekst: Ks. Marcin Kaczyński

DSC 3759c

DSC 3751b

DSC 3870a

DSC 3892a

DSC 3897a

DSC 3904a

DSC 3918a

DSC 3929a

• Czytania na środę, 8 grudnia 2021

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

(Rdz 3,9-15.20)

Gdy Adam zjadł owoc z drzewa zakazanego, Pan Bóg zawołał na niego i zapytał go: „Gdzie jesteś?” On odpowiedział: „Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się”. Rzekł Bóg: „Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?” Mężczyzna odpowiedział: „Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem”. Wtedy Pan Bóg rzekł do niewiasty: „Dlaczego to uczyniłaś?” Niewiasta odpowiedziała: „Wąż mnie zwiódł i zjadłam”. Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: „Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia. Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę”.

(Rdz 3,9-15.20)

• Rozważanie na środę, 8 grudnia 2021

W scenie Zwiastowania archanioł Gabriel nazywa Maryję pełną łaski izapowiada, że osłoni ją Duch Święty. Kościół rozumie te słowa jako objawienie tajemnicy dotyczącej całego życia Maryi od samego początku, czyli od poczęcia. Była ona pełna łaski, bo tylko ktoś całkowicie wolny od grzechu mógł dać życie wcielonemu Słowu Boga, Jezusowi. Wielbiąc Boga za wielkie rzeczy, które uczynił Maryi, żyjemy nadzieją, że spełniając nasze powołanie do świętości, my również zostaniemy napełnieni Bożą łaską i miłosierdziem.

Ks. Jan Konarski, "Oremus" grudzień 2006, s. 25

• Książka dnia, 8 grudnia 2021
    Aleksandra Murzańska, ks. Leszek Smoliński

Narodził się nam Zbawiciel