Orszak Trzech Króli

DSC 3761a

Dnia 6 stycznia br. w parafii pw. Św. Barbary w Porębie już po raz siódmy odbył się Orszak Trzech Króli. Parafianie z trzema Mędrcami za przewodem Gwiazdy Betlejemskiej wyruszyli, aby pokłonić się nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus. Orszak odbywał się pod hasłem: "Cuda, cuda ogłaszają!", nawiązując do słów staropolskiej kolędy "Dzisiaj w Betlejem". Wydarzenie to w swojej treści nawiązywało do tradycji chrześcijańskiej, takiej jak wspólne kolędowanie oraz do scen biblijnych związanych z Uroczystością Objawienia Pańskiego.

Na początku po odczytaniu tekstu o narodzeniu Jezusa wyruszyli Maryja i Józef z Dzieciątkiem do świątyni parafialnej, gdzie przy żłóbku oczekiwali na przybycie mędrców ze Wschodu. Główną atrakcją podczas całego orszaku było małżeństwo z kilkumiesięcznym synkiem, którzy wcielili się w role Świętej Rodziny z Nazaretu.  Duże wrażenie zrobił również żywy kucyk, na którym jechał jeden z królów. W kościele mędrcy ofiarowali Panu Jezusowi swoje dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Orszak Trzech Króli co roku gromadzi coraz większą liczbę parafian, a także gości z innych parafii. Uczestniczą w nim całe rodziny, w szczególności dzieci, jak i młodzież. Duże zaangażowanie przejawiają również grupy parafialne, jak Rycerze Kolumba, chór parafialny oraz wspólnota małżeństw i rodzin chrześcijańskich Equipes Notre-Dame. Atmosfera towarzysząca całemu wydarzeniu wprowadza wiele pozytywnych przeżyć, które pozostają na długo w pamięci, ale i w sercu człowieka wierzącego. Rozbudza pragnienie podążania, tak jak Mędrcy ze Wschodu, do Jezusa Chrystusa, który czeka na nas w świątyni, jako małe niewinne dzieciątko.

Mamy nadzieję, że kolejny orszak w przyszłym roku zgromadzi jeszcze liczniejsze rzesze wiernych, którzy pragną przybyć i oddać pokłon Jezusowi.

Tekst: Ks. Marcin Kaczyński

DSC 3759c

DSC 3751b

DSC 3870a

DSC 3892a

DSC 3897a

DSC 3904a

DSC 3918a

DSC 3929a

• Czytania na poniedziałek, 24 lutego 2020

Poniedziałek - wspomnienie dowolne św. Marka Marconi, zakonnika

(Jk 3, 13-18)

Najmilsi: Kto spośród was jest mądry i rozsądny? Niech wykaże się w swoim nienagannym postępowaniu uczynkami spełnianymi z łagodnością właściwą mądrości. Ale jeśli żywicie w sercach waszych gorzką zazdrość i skłonność do kłótni, to nie przechwalajcie się i nie kłamcie wbrew prawdzie. Nie na tym polega zstępująca z góry mądrość, ale mądrość ziemska, zmysłowa i szatańska. Gdzie bowiem zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek. Mądrość zaś zstępująca z góry jest przede wszystkim czysta, dalej – skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy. Owoc zaś sprawiedliwości sieją w pokoju ci, którzy zaprowadzają pokój.

(Jk 3, 13-18)

• Rozważanie na poniedziałek, 24 lutego 2020

Gdy dręczy nas zły duch, możemy prosić Jezusa, aby mu rozkazał. W duchowym zmaganiu nie odwołujemy się do własnej siły moralnej i religijnej, lecz wzywamy pomocy Boga, stając przed Nim w pokorze i uznając swoją słabość. Taka postawa, która pozwala dostrzegać w Bogu źródło naszej mocy i zbawienia, jest oznaką mądrości. Jeśli nie przypisujemy sobie tego, co czyni Pan, umiemy też dostrzegać bez zazdrości Jego działanie w życiu innych.

Wojciech Jędrzejewski OP, "Oremus" luty 2006, s. 83

• Książka dnia, 24 lutego 2020
    Anna Matusiak

Nawracajcie się i wierzcie. Modlitwy na Wielki Post

Modlitewnik zawiera czytania biblijne, rozważania i modlitwy na każdy dzień Wielkiego Postu. Zarówno modlitwy, jak i refleksje pochodzą głównie z pierwszych wieków chrześcijaństwa – są jak świeża, krystaliczna woda, wytryskująca z samych źródeł tradycji katolickiej.