Parafialny Przegląd Kolęd i Pastorałek Regulamin

Miejsce Konkursu: Kościół Parafialny w Porębie

Cele przeglądu:

1. Pielęgnacja tradycji śpiewania kolęd i pastorałek
  2. Przypomnienie tradycji kulturowej kraju i regionu, pielęgnacja staropolskich kolęd i pastorałek, zwłaszcza nieznanych i zapomnianych
  3. Prezentacja twórczości kolędniczej, promocja twórców i wykonawców
  4. Rozbudzenie muzycznych zainteresowań parafian.

Wymagania dotyczące prezentowanych utworów i sposobu ich wykonywania

1. Wykonawcy prezentują kolędy, pastorałki lub utwory o tematyce związanej bezpośrednio z tematyką bożonarodzeniową lub wigilijną.
  2. Przez kolędę należy rozumieć utwór religijny o tematyce bożonarodzeniowej.
  3. Przez pastorałkę należy rozumieć utwór o tematyce bożonarodzeniowej poszerzony o warstwę ludową.
  4. Przez utwory o tematyce związanej bezpośrednio z tematyką bożonarodzeniową należy rozumieć pieśni, utwory, które przez swoją treść nawiązują bezpośrednio do wydarzeń, tradycji i obrzędów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia bądź Wigilią.
  5. Utwory o tematyce świeckiej, nawiązującej jedynie do :

- zimy jako pory roku

- świętego mikołaja w odniesieniu do kultury masowej

- obyczajowości związanej z obdarowywaniem się prezentami, ubieraniem choinki etc. nie spełniają wymagań i nie będą kwalifikowały do udziału w przeglądzie

1. Wokaliści prezentują utwory przy akompaniamencie instrumentów muzycznych, podkładów muzycznych bądź a capella.
  2. Czas prezentowanego utworu nie może przekraczać 3 minut.
  3. Wykonawcy mogą wykonać max. 3 zwrotki.
  4. Instrumentaliści mogą wykonać jedynie kolędy lub pastorałki w czasie nie dłuższym niż 4 minuty.
  5. Większe zespoły liczące od 8 do 20 osób mogą wykonać kilka utworów w czasie do 5 minut (np. 2 kolędy po 2 lub 3 zwrotki)

Zgłoszenia do 19 stycznia w zakrystii u ks. Marcina

• Czytania na poniedziałek, 24 lutego 2020

Poniedziałek - wspomnienie dowolne św. Marka Marconi, zakonnika

(Jk 3, 13-18)

Najmilsi: Kto spośród was jest mądry i rozsądny? Niech wykaże się w swoim nienagannym postępowaniu uczynkami spełnianymi z łagodnością właściwą mądrości. Ale jeśli żywicie w sercach waszych gorzką zazdrość i skłonność do kłótni, to nie przechwalajcie się i nie kłamcie wbrew prawdzie. Nie na tym polega zstępująca z góry mądrość, ale mądrość ziemska, zmysłowa i szatańska. Gdzie bowiem zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek. Mądrość zaś zstępująca z góry jest przede wszystkim czysta, dalej – skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy. Owoc zaś sprawiedliwości sieją w pokoju ci, którzy zaprowadzają pokój.

(Jk 3, 13-18)

• Rozważanie na poniedziałek, 24 lutego 2020

Gdy dręczy nas zły duch, możemy prosić Jezusa, aby mu rozkazał. W duchowym zmaganiu nie odwołujemy się do własnej siły moralnej i religijnej, lecz wzywamy pomocy Boga, stając przed Nim w pokorze i uznając swoją słabość. Taka postawa, która pozwala dostrzegać w Bogu źródło naszej mocy i zbawienia, jest oznaką mądrości. Jeśli nie przypisujemy sobie tego, co czyni Pan, umiemy też dostrzegać bez zazdrości Jego działanie w życiu innych.

Wojciech Jędrzejewski OP, "Oremus" luty 2006, s. 83

• Książka dnia, 24 lutego 2020
    Anna Matusiak

Nawracajcie się i wierzcie. Modlitwy na Wielki Post

Modlitewnik zawiera czytania biblijne, rozważania i modlitwy na każdy dzień Wielkiego Postu. Zarówno modlitwy, jak i refleksje pochodzą głównie z pierwszych wieków chrześcijaństwa – są jak świeża, krystaliczna woda, wytryskująca z samych źródeł tradycji katolickiej.