Pielgrzymko-wycieczka do Karpacza

DSC 5071a

W dniach 16 - 18 sierpnia br. w parafii pw. Św. Barbary w Porębie odbyła się trzydniowa pielgrzymko-wycieczka w górskie tereny malowniczego Podkarpacia. W wyjeździe zorganizowanym przez panią Małgorzatę Puścian i chór parafialny uczestniczyło 50 osób z terenu parafii oraz gminy Brańszczyk. Wyjazd został dofinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dzięki pomocy Urzędu Gminy Brańszczyk.

 

Miesiąc sierpień to czas podejmowania różnego rodzaju inicjatyw mających na celu propagowanie w naszym narodzie postawy trzeźwości, dlatego podczas wyjazdu zastosowano wielowymiarową profilaktykę antyalkoholową, tzn. jak wypoczywać bez napojów alkoholowych i dobrze się przy tym bawić.

Pierwszego dnia pielgrzymi wraz z ks. Marcinem - wikariuszem parafii pw. Św. Barbary w Porębie uczestniczyli we mszy świętej w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie, gdzie znajduje się ikona Matki Bożej Łaskawej - słynąca łaskami. Duże wrażenie na pielgrzymach zrobił piękny barokowy kościół wchodzący w skład dawnego opactwa Cystersów, nazywany przez wielu "europejską perłą baroku". Miejsce to stanowi główne sanktuarium maryjne diecezji legnickiej.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Huty szkła "Julia - świat kryształu", gdzie uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się z produkcją różnego rodzaju wyrobów szklanych. Przewodnik krok po kroku objaśniał produkcję artykułów wytwarzanych przez zakład produkcyjny w Piechowicach. Następnie po przybyciu do Borowic, pielgrzymi zostali zakwaterowani w ośrodku wczasowym "Skalnik".

Drugiego dnia po spotkaniu z przewodnikiem rozpoczęła się prawdziwa przygoda zdobywania najwyższego szczytu w paśmie gór Karkonoszy i Sudetów oraz Czech - Śnieżki (1602 m n.p.m.). Dużo wrażeń dostarczył uczestnikom wycieczki wjazd kolejką górską na Małą Kopę. Wspinaczka pieszo na sam szczyt stanowiła wielkie wyzwanie dla wszystkich, ale po dotarciu na miejsce dawała wielkie zadowolenie z możliwości zobaczenia przepięknych krajobrazów górskich. Następnie po przejeździe do Karpacza odbyło się zwiedzanie miasta, zapory, dzikiego wodospadu i deptaku przy Kolorowej.

Trzeciego dnia uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać atrakcje Szklarskiej Poręby: dwa piękne wodospady oraz Waloński Tygiel. Próg Wodospadu Kamieńczyka leży na wysokości 843 metrów nad poziomem morza. To trzystopniowa kaskada licząca łącznie 27 m wysokości, opadająca w przepiękny Wąwóz Kamieńczyka o długości około 100 m. Zaś na obrzeżach miasta, przy drodze prowadzącej do Jeleniej Góry znajduje się Wodospad Szklarki. Wodospad leży w malowniczej enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego. Podróżowanie pieszo połączone ze wspinaczką stanowiło duże wyzwanie dla pielgrzymów, ale dało ogromną satysfakcję z możliwości podziwiania urokliwych pomników przyrody. W godzinach popołudniowych po wyczerpujących przygodach pielgrzymko-wycieczka udała się w podróż powrotną.

Tekst: Ks. Marcin Kaczyński

DSC 4792aDSC 5032aDSC 5141a

 

Foto: Paweł Majkowski

Czytania na każdy dzień

Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: http://www.mateusz.pl/czytania/prenumerata/
 • Czytania na piątek, 17 stycznia 2020

  Piątek - wspomnienie obowiązkowe św. Antoniego, opata

  (1 Sm 8, 4-7. 10-22a)

  Zebrała się cała starszyzna izraelska i udała się do Samuela do Rama. Odezwali się do niego: "Oto ty się zestarzałeś, a synowie twoi nie postępują twoimi drogami; ustanów raczej nad nami króla, aby nami rządził, tak jak to jest u innych narodów". Nie podobało się Samuelowi to, że mówili: "Daj nam króla, aby nami rządził". Modlił się więc Samuel do Pana. A Pan rzekł do Samuela: "Wysłuchaj głosu ludu we wszystkim, co mówi do ciebie, bo nie ciebie odrzucają, lecz Mnie odrzucają jako króla nad sobą". I powtórzył Samuel wszystkie słowa Pana ludowi, który od niego zażądał króla. Mówił: "Oto jest prawo króla mającego nad wami panować: Synów waszych będzie on brał do swego rydwanu i swych koni, aby biegali przed jego rydwanem. I uczyni ich tysiącznikami, pięćdziesiątnikami, robotnikami na swojej roli i żniwiarzami. Przygotowywać też będą broń wojenną i zaprzęgi do rydwanów. Córki wasze zabierze do przyrządzania wonności oraz na kucharki i piekarki. Zabierze również najlepsze wasze ziemie uprawne, winnice i sady oliwkowe, a podaruje je swoim sługom. Zasiewy wasze i winnice obciąży dziesięciną i odda ją swoim dworzanom i sługom. Weźmie wam również waszych niewolników, niewolnice, waszych najlepszych młodzieńców i osły wasze i obarczy pracą dla siebie. Nałoży dziesięcinę na trzodę waszą, wy zaś będziecie jego sługami. Sami będziecie narzekali na króla, którego sobie wybierzecie, ale Pan was

  ...
 • Rozważanie na piątek, 17 stycznia 2020

  Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, rozdaj ubogim i chodź za Mną, usłyszał pewnego dnia podczas niedzielnej Mszy świętej młody, zamożny Kopt. Te słowa poruszyły go tak głęboko, że wypełnił je dosłownie. Rozdał majątek i wyszedł na pustynię szukać Boga przez modlitwę i umartwienia. Tym młodzieńcem był św. Antoni Pustelnik, ojciec potężnego ruchu monastycznego, który żył na przełomie III i IV wieku. W ślad za nim podążyły na pustynię egipską tysiące ludzi pragnących prawdziwie żyć wiarą. Także my, choć żyjemy zanurzeni w zgiełku świata, jesteśmy zaproszeni do spotykania się z Bogiem na pustyni naszego życia.

  Halina Świrska, "Oremus" styczeń 2008, s. 68

 • Książka dnia, 17 stycznia 2020
  ks. Waldemar Chrostowski, o. Augustyn Pelanowski OSPPE

  Bóg jest zawsze po stronie cierpiących (CD-mp3 audiobook)

  http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=31291

  Cierpienie jest rzeczywistością każdego człowieka, bez względu na to jak bardzo będziemy się przed nim wzbraniać – prędzej czy później nadejdzie. Ważne byśmy umieli je umiejętnie przyjąć. Wersety zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu uczą jak radzić sobie z bólem i cierpieniem, nade wszystko zaś uczą nas, że w takich momentach Bóg jest zawsze po naszej stronie.