Pielgrzymko-wycieczka do Karpacza

DSC 5071a

W dniach 16 - 18 sierpnia br. w parafii pw. Św. Barbary w Porębie odbyła się trzydniowa pielgrzymko-wycieczka w górskie tereny malowniczego Podkarpacia. W wyjeździe zorganizowanym przez panią Małgorzatę Puścian i chór parafialny uczestniczyło 50 osób z terenu parafii oraz gminy Brańszczyk. Wyjazd został dofinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dzięki pomocy Urzędu Gminy Brańszczyk.

 

Miesiąc sierpień to czas podejmowania różnego rodzaju inicjatyw mających na celu propagowanie w naszym narodzie postawy trzeźwości, dlatego podczas wyjazdu zastosowano wielowymiarową profilaktykę antyalkoholową, tzn. jak wypoczywać bez napojów alkoholowych i dobrze się przy tym bawić.

Pierwszego dnia pielgrzymi wraz z ks. Marcinem - wikariuszem parafii pw. Św. Barbary w Porębie uczestniczyli we mszy świętej w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie, gdzie znajduje się ikona Matki Bożej Łaskawej - słynąca łaskami. Duże wrażenie na pielgrzymach zrobił piękny barokowy kościół wchodzący w skład dawnego opactwa Cystersów, nazywany przez wielu "europejską perłą baroku". Miejsce to stanowi główne sanktuarium maryjne diecezji legnickiej.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Huty szkła "Julia - świat kryształu", gdzie uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się z produkcją różnego rodzaju wyrobów szklanych. Przewodnik krok po kroku objaśniał produkcję artykułów wytwarzanych przez zakład produkcyjny w Piechowicach. Następnie po przybyciu do Borowic, pielgrzymi zostali zakwaterowani w ośrodku wczasowym "Skalnik".

Drugiego dnia po spotkaniu z przewodnikiem rozpoczęła się prawdziwa przygoda zdobywania najwyższego szczytu w paśmie gór Karkonoszy i Sudetów oraz Czech - Śnieżki (1602 m n.p.m.). Dużo wrażeń dostarczył uczestnikom wycieczki wjazd kolejką górską na Małą Kopę. Wspinaczka pieszo na sam szczyt stanowiła wielkie wyzwanie dla wszystkich, ale po dotarciu na miejsce dawała wielkie zadowolenie z możliwości zobaczenia przepięknych krajobrazów górskich. Następnie po przejeździe do Karpacza odbyło się zwiedzanie miasta, zapory, dzikiego wodospadu i deptaku przy Kolorowej.

Trzeciego dnia uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać atrakcje Szklarskiej Poręby: dwa piękne wodospady oraz Waloński Tygiel. Próg Wodospadu Kamieńczyka leży na wysokości 843 metrów nad poziomem morza. To trzystopniowa kaskada licząca łącznie 27 m wysokości, opadająca w przepiękny Wąwóz Kamieńczyka o długości około 100 m. Zaś na obrzeżach miasta, przy drodze prowadzącej do Jeleniej Góry znajduje się Wodospad Szklarki. Wodospad leży w malowniczej enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego. Podróżowanie pieszo połączone ze wspinaczką stanowiło duże wyzwanie dla pielgrzymów, ale dało ogromną satysfakcję z możliwości podziwiania urokliwych pomników przyrody. W godzinach popołudniowych po wyczerpujących przygodach pielgrzymko-wycieczka udała się w podróż powrotną.

Tekst: Ks. Marcin Kaczyński

DSC 4792aDSC 5032aDSC 5141a

 

Foto: Paweł Majkowski

Czytania na każdy dzień

Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: http://www.mateusz.pl/czytania/prenumerata/
 • Czytania na niedzielę, 25 sierpnia 2019

  Niedziela - XXI Niedziela zwykła

  (Iz 66, 18-21)

  Tak mówi Pan: "Ja znam ich czyny i zamysły. Przybędę, by zebrać wszystkie narody i języki; przyjdą i ujrzą moją chwałę. Ustanowię u nich znak i wyślę niektórych ocalałych z nich do narodów Tarszisz, Put, Lud, Meszek i Rosz, Tubal i Jawan, do wysp dalekich, które nie słyszały o mojej sławie ani nie widziały mojej chwały. Oni rozgłoszą chwałę moją wśród narodów. Z wszelkich narodów przyprowadzą jako dar dla Pana wszystkich waszych braci – na koniach, na wozach, w lektykach, na mułach i na dromaderach – na moją świętą górę w Jeruzalem – mówi Pan – podobnie jak Izraelici przynoszą ofiarę pokarmową w czystych naczyniach do świątyni Pana. Z nich także wezmę sobie niektórych jako kapłanów i lewitów" – mówi Pan.

  (Iz 66, 18-21)

  Tak mówi Pan: "Ja znam ich czyny i zamysły. Przybędę, by zebrać wszystkie narody i języki; przyjdą i ujrzą moją chwałę. Ustanowię u nich znak i wyślę niektórych ocalałych z nich do narodów Tarszisz, Put, Lud, Meszek i Rosz, Tubal i Jawan, do wysp dalekich, które nie słyszały o mojej sławie ani nie widziały mojej chwały. Oni rozgłoszą chwałę moją wśród narodów. Z wszelkich narodów przyprowadzą jako dar dla Pana wszystkich waszych braci – na koniach, na wozach, w lektykach, na mułach i na dromaderach – na moją świętą górę w Jeruzalem – mówi Pan – podobnie jak Izraelici przynoszą ofiarę pokarmową w czystych naczyniach do świątyni Pana. Z nich także wezmę sobie niektórych jako kapłanów i

  ...
 • Rozważanie na niedzielę, 25 sierpnia 2019

  W obliczu bolesnego i nieoczekiwanego doświadczenia pytamy: Dlaczego? Co złego zrobiłem? Słowo Boże dzisiejszej niedzieli odpowiada na te pytania: Bo tego Pan miłuje, kogo karze, chłoszcze każdego, którego za syna przyjmuje. Bóg jest mądrym Ojcem i Wychowawcą, który przez doświadczenia i próby prowadzi nas do zbawienia. Przyjmijmy Jego słowo jako słowo nadziei, miłości i życia.

  Ks. Dariusz Kwiatkowski, "Oremus" sierpień 2004, s. 102

 • Książka dnia, 25 sierpnia 2019

  Pudełko - Inspirujące słowa które rozwiną wiarę (50 kart z wersetami z Pisma Świętego)

  http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=52017

  Słowo Boże wzbudza i podsyca wiarę, którą Pan wkłada w nasze serca. Tam, gdzie Ty już nie masz więcej sił, tam zaczyna się przestrzeń dla działania wiary. Dzięki niej możesz ściągnąć na ziemię to, co Bóg przygotował dla Ciebie, Twojej rodziny, regionu i całego kraju.