Pielgrzymko-wycieczka do Karpacza

DSC 5071a

W dniach 16 - 18 sierpnia br. w parafii pw. Św. Barbary w Porębie odbyła się trzydniowa pielgrzymko-wycieczka w górskie tereny malowniczego Podkarpacia. W wyjeździe zorganizowanym przez panią Małgorzatę Puścian i chór parafialny uczestniczyło 50 osób z terenu parafii oraz gminy Brańszczyk. Wyjazd został dofinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dzięki pomocy Urzędu Gminy Brańszczyk.

 

Miesiąc sierpień to czas podejmowania różnego rodzaju inicjatyw mających na celu propagowanie w naszym narodzie postawy trzeźwości, dlatego podczas wyjazdu zastosowano wielowymiarową profilaktykę antyalkoholową, tzn. jak wypoczywać bez napojów alkoholowych i dobrze się przy tym bawić.

Pierwszego dnia pielgrzymi wraz z ks. Marcinem - wikariuszem parafii pw. Św. Barbary w Porębie uczestniczyli we mszy świętej w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie, gdzie znajduje się ikona Matki Bożej Łaskawej - słynąca łaskami. Duże wrażenie na pielgrzymach zrobił piękny barokowy kościół wchodzący w skład dawnego opactwa Cystersów, nazywany przez wielu "europejską perłą baroku". Miejsce to stanowi główne sanktuarium maryjne diecezji legnickiej.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Huty szkła "Julia - świat kryształu", gdzie uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się z produkcją różnego rodzaju wyrobów szklanych. Przewodnik krok po kroku objaśniał produkcję artykułów wytwarzanych przez zakład produkcyjny w Piechowicach. Następnie po przybyciu do Borowic, pielgrzymi zostali zakwaterowani w ośrodku wczasowym "Skalnik".

Drugiego dnia po spotkaniu z przewodnikiem rozpoczęła się prawdziwa przygoda zdobywania najwyższego szczytu w paśmie gór Karkonoszy i Sudetów oraz Czech - Śnieżki (1602 m n.p.m.). Dużo wrażeń dostarczył uczestnikom wycieczki wjazd kolejką górską na Małą Kopę. Wspinaczka pieszo na sam szczyt stanowiła wielkie wyzwanie dla wszystkich, ale po dotarciu na miejsce dawała wielkie zadowolenie z możliwości zobaczenia przepięknych krajobrazów górskich. Następnie po przejeździe do Karpacza odbyło się zwiedzanie miasta, zapory, dzikiego wodospadu i deptaku przy Kolorowej.

Trzeciego dnia uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać atrakcje Szklarskiej Poręby: dwa piękne wodospady oraz Waloński Tygiel. Próg Wodospadu Kamieńczyka leży na wysokości 843 metrów nad poziomem morza. To trzystopniowa kaskada licząca łącznie 27 m wysokości, opadająca w przepiękny Wąwóz Kamieńczyka o długości około 100 m. Zaś na obrzeżach miasta, przy drodze prowadzącej do Jeleniej Góry znajduje się Wodospad Szklarki. Wodospad leży w malowniczej enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego. Podróżowanie pieszo połączone ze wspinaczką stanowiło duże wyzwanie dla pielgrzymów, ale dało ogromną satysfakcję z możliwości podziwiania urokliwych pomników przyrody. W godzinach popołudniowych po wyczerpujących przygodach pielgrzymko-wycieczka udała się w podróż powrotną.

Tekst: Ks. Marcin Kaczyński

DSC 4792aDSC 5032aDSC 5141a

 

Foto: Paweł Majkowski

Czytania na każdy dzień

Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: http://www.mateusz.pl/czytania/prenumerata/
 • Czytania na czwartek, 18 sierpnia 2022

  Czwartek XX tydzień zwykły

  (Ez 36, 23-28)

  Tak mówi Pan: "Chcę uświęcić wielkie imię moje, które zbezczeszczone jest pośród ludów, zbezczeszczone przez was pośród nich, i poznają ludy, że Ja jestem Pan, gdy okażę się Świętym względem was przed ich oczami. Zabiorę was spośród ludów, zbiorę was ze wszystkich krajów i przyprowadzę was z powrotem do waszego kraju, pokropię was czystą wodą, abyście się stali czystymi, i oczyszczę was od wszelkiej zmazy i od wszystkich waszych bożków. I dam wam serca nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, zabiorę wam serca kamienne, a dam wam serca z ciała. Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali. Wtedy będziecie mieszkać w kraju, który dałem waszym przodkom, i będziecie moim ludem, a Ja będę waszym Bogiem".

  (Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19)

  REFREN: Gdy was pokropię, staniecie się czyści

  Stwórz, Boże, we mnie serce czyste
  i odnów we mnie moc ducha.
  Nie odrzucaj mnie od swego oblicza
  i nie odbieraj mi świętego ducha swego.

  Przywróć mi radość Twojego zbawienia
  i wzmocnij mnie duchem ofiarnym.
  Będę nieprawych nauczał dróg Twoich
  i wrócą do Ciebie grzesznicy.

  Ofiarą bowiem Ty się nie radujesz,
  a całopalenia, choćbym dał, nie przyjmiesz.
  Boże, moją ofiarą jest duch skruszony,
  pokornym i skruszonym sercem Ty, Boże, nie gardzisz.

  Aklamacja (Ps 95 (94), 8a....

 • Rozważanie na czwartek, 18 sierpnia 2022

  Bóg posłał Syna swego, abyśmy przez wiarę w Niego, otrzymali nowego ducha i nowe serce, i ubrani w szatę Jego sprawiedliwości mogli wejść na ucztę weselną Baranka. Bóg otworzył przed nami całe swoje serce, dał całego siebie, woła nas po imieniu i zaprasza usilnie i nieustannie. Bóg mówi: Zaproście na ucztę wszystkich, których spotkacie. Do Królestwa Niebieskiego można wejść tylko na Bożych zasadach i warunkach. I tak oto, wielu jest powołanych, lecz mało wybranych.

 • Książka dnia, 18 sierpnia 2022
  Adam Szustak OP

  Rozplątani. Jak naprawiać trudne relacje?

  https://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=57974

  Jak radzić sobie z trudnymi relacjami?
  Jak je naprawiać i uzdrawiać?
  Jeśli można się tego od kogoś nauczyć, to tylko od prawdziwego Geniusza, który najlepiej na świecie potrafił funkcjonować w relacjach.