Pielgrzymko-wycieczka do Karpacza

DSC 5071a

W dniach 16 - 18 sierpnia br. w parafii pw. Św. Barbary w Porębie odbyła się trzydniowa pielgrzymko-wycieczka w górskie tereny malowniczego Podkarpacia. W wyjeździe zorganizowanym przez panią Małgorzatę Puścian i chór parafialny uczestniczyło 50 osób z terenu parafii oraz gminy Brańszczyk. Wyjazd został dofinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dzięki pomocy Urzędu Gminy Brańszczyk.

 

Miesiąc sierpień to czas podejmowania różnego rodzaju inicjatyw mających na celu propagowanie w naszym narodzie postawy trzeźwości, dlatego podczas wyjazdu zastosowano wielowymiarową profilaktykę antyalkoholową, tzn. jak wypoczywać bez napojów alkoholowych i dobrze się przy tym bawić.

Pierwszego dnia pielgrzymi wraz z ks. Marcinem - wikariuszem parafii pw. Św. Barbary w Porębie uczestniczyli we mszy świętej w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie, gdzie znajduje się ikona Matki Bożej Łaskawej - słynąca łaskami. Duże wrażenie na pielgrzymach zrobił piękny barokowy kościół wchodzący w skład dawnego opactwa Cystersów, nazywany przez wielu "europejską perłą baroku". Miejsce to stanowi główne sanktuarium maryjne diecezji legnickiej.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Huty szkła "Julia - świat kryształu", gdzie uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się z produkcją różnego rodzaju wyrobów szklanych. Przewodnik krok po kroku objaśniał produkcję artykułów wytwarzanych przez zakład produkcyjny w Piechowicach. Następnie po przybyciu do Borowic, pielgrzymi zostali zakwaterowani w ośrodku wczasowym "Skalnik".

Drugiego dnia po spotkaniu z przewodnikiem rozpoczęła się prawdziwa przygoda zdobywania najwyższego szczytu w paśmie gór Karkonoszy i Sudetów oraz Czech - Śnieżki (1602 m n.p.m.). Dużo wrażeń dostarczył uczestnikom wycieczki wjazd kolejką górską na Małą Kopę. Wspinaczka pieszo na sam szczyt stanowiła wielkie wyzwanie dla wszystkich, ale po dotarciu na miejsce dawała wielkie zadowolenie z możliwości zobaczenia przepięknych krajobrazów górskich. Następnie po przejeździe do Karpacza odbyło się zwiedzanie miasta, zapory, dzikiego wodospadu i deptaku przy Kolorowej.

Trzeciego dnia uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać atrakcje Szklarskiej Poręby: dwa piękne wodospady oraz Waloński Tygiel. Próg Wodospadu Kamieńczyka leży na wysokości 843 metrów nad poziomem morza. To trzystopniowa kaskada licząca łącznie 27 m wysokości, opadająca w przepiękny Wąwóz Kamieńczyka o długości około 100 m. Zaś na obrzeżach miasta, przy drodze prowadzącej do Jeleniej Góry znajduje się Wodospad Szklarki. Wodospad leży w malowniczej enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego. Podróżowanie pieszo połączone ze wspinaczką stanowiło duże wyzwanie dla pielgrzymów, ale dało ogromną satysfakcję z możliwości podziwiania urokliwych pomników przyrody. W godzinach popołudniowych po wyczerpujących przygodach pielgrzymko-wycieczka udała się w podróż powrotną.

Tekst: Ks. Marcin Kaczyński

DSC 4792aDSC 5032aDSC 5141a

 

Foto: Paweł Majkowski