Rytuały na udane życie. Jak inaczej rozpocząć dzień?

   

Każdy z nas ma ogrom obowiązków i zadań do wykonania. Bywa, że dni przeciekają nam przez palce. Budzimy się  w pośpiechu wpadając w nowy poranek i wieczorem padamy ze zmęczenia na łóżko. Rytuały mogą zmienić ten stan.

Dobrze jest w tym poczuciu “czasu jest tak mało” znaleźć przestrzeń na rzeczy ważne. Znaleźć czas by choć na chwilę w ciągu dnia zatrzymać się, zastygnąć w ciszy, a może o krok zbliżyć się do nieba.

 

W powyższym celu z pomocą przychodzą nam rytuały. Chcą nam przypomnieć, że każdego dnia jesteśmy otoczeni błogosławieństwem Boga. Uświadamiają nam, że każdy nowy dzień, zaczynamy z Bogiem u boku, z jego obecnością, wsparciem i niekończącą się miłością.

 


Rytuały, co dobrego mogą dla nas uczynić?

- otwierają niebo nad naszym życiem,

- zamykają i otwierają drzwi,

- wyrażają uczucia,które w innych sytuacjach, nigdy nie byłyby wyrażone,

- pogłębiają więzi;

- nadają tożsamość;

- tworzą święte miejsce i święty czas.

- są znakami przypomnienia.

- są upewnić niem się że  moje życie jest udane.

- są miejscem spotkania ze sobą samym i Bogiem


Zauważcie że  podczas Mszy Świętej wspólnie przeżywamy rytuały religijne. Możemy też  tworzyć rytuały osobiste, które kształtować będą nasze życie w rodzinie, małżeńskie przedsiębiorstwie i społeczeństwie.

Rytuały jak i refleksje pomagają zachować w życiu równowagę. Przykładowo wielu z nas obecnie żywi przekonanie, że musimy spełniać oczekiwania innych: rodzin, przyjaciół,  pracodawców, wspólnot. Kto jednak wciąż spełnia oczekiwania innych pomijając w tym siebie, ten wkrótce czuje się wewnętrznie  wypalony, wykorzystany, rozczarowany. Nasze życie ma wiele obszarów i każdy z nich co jakiś czas wymaga rewizji.

Potrzebujemy nauczyć się wracać do swego wnętrza, do boskiego źródła, które płynie w każdym z nas. W sercu, w głębi twojej duszy znajduje się niebo, które być może czeka na odkrycie?


Dla zobrazowania i jednocześnie rozpoczęcia cyklu pięknych rytuałów, inspirowanych twórczością Anselma Gruna, poniżej jeden z nich:

 Rytuały na początek dnia - jak zacząć dzień by wspierał nasz duchowy rozwój?

Poranne godziny ze swoją świeżością, są doskonałą okazją by oddychać nowością, miłością Boga. Każdy nowy dzień jest doskonałą okazją by coś zmienić, by nadać naszemu życiu, dniu nowej świeżości.

1) Otwórz okno i delektuj się świeżym powietrzem nowego dnia. 

Zatrzymaj się na kilka minut, zamknij oczy i poczuj własny oddech, poczuj życie, które przyszło od Boga. Jakie uczucia cie ogarnia ja? Jak się dziś czujesz? 

2) Podziękuj Bogu za minioną noc, za sny, za wypoczynek. Wdzięczność jest niezwykłą formą łączności z Bogiem, doskonałym sposobem na modlitwę! 

3) Poproś Go by orzeźwił cie Duchem Świętym i swoją boską miłością.

Zastanów się co może ci przynieść dzisiejszy dzień. Jakie masz sprawy do załatwienia?

4) Poproś Boga o błogosławieństwo, aby wszystko co dzisiaj zamierzasz zrobić i weźmiesz w swoje ręce było po błogosławione. Miej świadomość, że nie jesteś sam i w każdej sytuacji, podczas przeżywania emocji, trudnych decyzji Bóg cały czas przy tobie jest! Wiesz o tym?

5) Niech Święty będzie twoim towarzyszem! Zastanów się jaki dziś dzień tygodnia i jaki święty obchodzi dzisiaj swój dzień. Sprawdź to w kalendarzu i zastanów się, kto z twojego otoczenia ma być może imieniny. Potem wejrzyj na Boga w światłość tego świętego. O czym przypomina ci ten święty? Poproś Boga by wypełnił cię Duchem, który temu świętemu pomógł przezwyciężyć trudności życia.

 

Być może zechcesz wprowadzić w swoje życie proponowane rytuały? Sprawdź czy coś zmieni się w twoim życiu? 

 

Tags: rytuały, polecane książki, nowy dzień