Figura św. Cecylii w Porębie

DSC 4296b

 Galeria zdjęć

Dnia 22 listopada br. po mszy świętej wieczorowej została odsłonięta i poświęcona przez ks. proboszcza Andrzeja Grzybowskiego figura św. Cecylii - patronki śpiewu kościelnego.

Św. Cecylia jest jedną z najsłynniejszych męczennic Kościoła Rzymskiego. Niestety, o tej świętej tak bardzo popularnej i tak czczonej w Kościele mamy niezbyt dużo informacji historycznych. Cecylia była dobrze urodzoną Rzymianką. Przyszła na świat na początku III w. Była prawdopodobnie olśniewająco piękna. Według starej tradycji z miłości do Chrystusa złożyła ślub czystości, chociaż rodzice obiecali jej rękę dobrze urodzonemu poganinowi Walerianowi.

 

W przeddzień ślubu Cecylia opowiedziała narzeczonemu o swym postanowieniu i o wierze chrześcijańskiej, i w ten sposób doprowadziła swojego narzeczonego do Chrystusa i chrztu świętego. Wkrótce potem wybuchło prześladowanie chrześcijan. Walerian i jego brat, który również przyjął chrzest zostali skazani na śmierć przez ówczesne władze. Cecylię zaś aresztowano i zmuszano do wyrzeknięcia się wiary.

Gdy Cecylia nie ustępowała, próbowano zmusić ją do wyparcia się wiary stosując męki. Kazano zawiesić ją nad ogniem w łaźni i dusić parą. Cecylia zaś cudem Bożym zamiast duszącego dymu czuła orzeźwiający powiew wiatru. Rozgniewany namiestnik kazał ją wtedy ściąć mieczem. Kat wszakże na widok tak pięknej i młodej osoby nie miał odwagi jej zabić. Trzy razy ją uderzył, ale nie zdołał pozbawić jej życia. Płynącą z jej szyi krew zebrali ze czcią chrześcijanie, jako najcenniejszą relikwię.

Po trzech dniach konania Cecylia oddała Bogu ducha. Ciało św. Cecylii, w nienaruszonym stanie, w pozycji leżącej, lekko pochylone ku ziemi odkryto dopiero w 824 r. w katakumbach św. Kaliksta, a następnie na polecenie papieża złożono w bazylice jej poświęconej na Zatybrzu. Bazylika ta stoi na miejscu, w którym Cecylia zamieszkała niegdyś ze swym mężem.

Św. Cecylia jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Bowiem legenda głosi, że grała na organach.

Początki istnienia chóru parafialnego w Porębie sięgają czasów powojennych XX wieku. W roku 2008 z inicjatywy ks. prob. Andrzeja Grzybowskiego i p. Michała Sitka chór został reaktywowany po kilku latach nieobecności. Obecnie liczy on szesnaście osób. Swoje zaangażowanie przejawia podczas niedzielnych mszy świętych a także podczas uroczystości parafialnych i patriotycznych. Uczestnicy chóru brali także udział w licznych występach i konkursach czy przeglądach organizowanych poza parafią.

Chór parafialny parafii Poręba kierując się wstawiennictwem i opieką swojej patronki postanowił ufundować figurę, która została wykonana przez p. Krzysztofa Szymanowskiego z Grajewa, absolwenta Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Postument pod figurę został wykonany przez chórzystów: p. Czesława Balińskiego, Antoniego Wiśniewskiego i Sławomira Deptułę, a także p. Pawła Majkowskiego - kościelnego parafii Poręba.

Podczas mszy świętej ks. proboszcz ukazując postać św. Cecylii podziękował chórzystom za ich posługę i zaangażowanie, jakie wkładają w to, aby swoim śpiewem ubogacać piękno liturgii. Podziękował również organiście - p. Michałowi Sitek za dyrygowanie chórem i pracę na rzecz wspólnoty parafialnej.

Wydarzenie to miało charakter bardzo podniosły i znaczący dla uczestników chóru, jak również całej parafii.

Tekst: ks. Marcin Kaczyński

Foto: Paweł Majkowski

Źródła nie znaleziono