Niedziela Rycerska

 

DSC 2954a

W II Niedzielę Wielkiego Postu w naszej parafii odbyła się "Niedziela Rycerska" organizowana przez Zakon Rycerzy Kolumba. Wielki Rycerz - Robert Szymański w kilku słowach i za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawił, kim są Rycerze Kolumba, a także jakie jest ich zaangażowanie w życie Kościoła, we wspólnotę parafialną i kto może zostać Rycerzem.

Galeria zdjęć z Niedzieli Rycerskiej KLIKNIJ

Na samym początku ukazał genezę tego bractwa i jego założyciela - ks. Michael'a McGivney'a. Mówił także o tym, że: "Rycerze Kolumba byli od momentu powstania wsparciem dla Kościoła Katolickiego, dzięki temu otrzymywali wiele pochwał od papieży, prezydentów i innych przywódców światowych za poparcie dla Kościoła, program ewangelizacji i katolickiej edukacji, zaangażowanie społeczne i pomoc potrzebującym, a także wspieranie wszelkich inicjatyw działających na rzecz ochrony życia poczętego".

Wskazał również na to, iż Rycerze Kolumba w Polsce "są jakby wotum wdzięczności za osobę i posługę naszego Papieża rodaka - św. Jana Pawła II. Za jego życia niestety Rycerzy w Polce jeszcze nie było, ale był on jednym z ważniejszych prekursorów powstania tego Zakonu bratniego w Polsce".

Została również poruszona kwestia zaangażowania ludzi świeckich w życiu Kościoła, o czym mówią Dokumenty Soboru Watykańskiego II.

Przedstawione zostało również powstanie Rady Rycerzy Kolumba w naszej Parafii, której patronuje Sługa Boży Kard. Stefan Wyszyński, a także aktywne ich zaangażowanie w życie parafialne poprzez:

  • działalność na rzecz Kościoła

(udział w uroczystościach kościelnych, posługa liturgiczna)

  • działalność na rzecz społeczności

(akcje podejmowane w obronie życia poczętego, wolontariat, obywatelskie zaangażowanie)

  • działalność na rzecz Rady

(pomoc braterska, działalność kulturalna)

  • działalność na rzecz rodziny

(inicjatywy promujące wspieranie małżeństwa i rodziny)

  • działalność na rzecz młodzieży

(sport, programy edukacyjne, opieka nad młodzieżą)

  • działalność na rzecz Członków Rady

(rekrutacja nowych członków Rady i utrzymanie członkostwa)

Po każdej mszy świętej w "Starej plebanii" można było wspólnie z Rycerzami wypić filiżankę kawy oraz uzyskać konkretne odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące tego bractwa.

Dopełnieniem i świadectwem "Niedzieli Rycerskiej" było odnowienie ślubów małżeńskich, które odbyło się w następną Niedzielę (tzn. III Niedzielę Wielkiego Postu), przez wszystkich Rycerzy z Rady Zakonu Rycerzy Kolumba w Porębie. Po uroczystościach Rycerze z małżonkami udali się na skromną agapę, aby uczcić to wyjątkowe wydarzenie.

Vivat Jezus!

Tekst: Ks. Marcin

DSC 3131DSC 3126

 

DSC 3146DSC 3140

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC 3155DSC 3156

Foto: Paweł Majkowski

Tags: Rycerze Kolumba