Parafialny Przegląd Kolęd

W ostatnią niedzielę świątecznego okresu liturgicznego  w Parafii pw. św. Barbary w Porębie odbył się III Parafialny Przegląd Kolęd i Pastorałek pt. "Śpiewajcie i grajcie Mu...". Można by rzec, że wydarzenie jakich wiele w naszej Ojczyźnie, jednak te trzeba zaliczyć do wyjątkowych. Można zapytać, a dlaczego? A dlatego, że  parafianie, którzy tłumnie przybyli na tę uroczystość spędzili w świątyni ponad 3 godziny, chwaląc Boże Dzieciątko muzyką, śpiewem i brawami, czując się jak u siebie w domu. Domu bożym, ale jak we własnym.  Zdawałoby się, że to nic nadzwyczajnego, bo przecież w wielu kościołach takie uroczystości się odbyły – dzięki Bogu i ku jego chwale, ale…. . No właśnie, warto w tym miejscu wczuć się choć troszkę w radość niezmierną duszpasterza tej porębskiej parafii, który kilka lat pasterzował w Rosji. Trzeba bowiem wiedzieć, że w miejscowości Perm /Rosja/ stworzył na nowo parafię, a w notatkach z tamtego czasu, pisał m.in., że na początku do kościoła przychodziło kilka osób,  czasem jedna albo nikt.

 

P1040230„11 październik 1993 - Udaje mi się wejść do wnętrza kościoła. No cóż, typowa sala kinowo- teatralna. Tam, gdzie kiedyś był ołtarz, teraz jest scena. Wokół wiele różnych reflektorów, lamp. Przed sceną około 200 kinowych krzeseł z numerami. Stoję przed sceną i modlę się, dziękując, że ksiądz znowu może modlić się w tym miejscu. Proszę, by ten kościół ponownie stał się domem Bożym z Najświętszym Sakramentem i modlącymi się ludźmi. Przedstawiciele Obwodowego Towarzystwa Głuchoniemych patrzą na mnie i nie rozumieją, co się dzieje, po raz pierwszy widzą człowieka, modlącego się w tym miejscu.

 17 października – pierwsza Msza św. po 60 latach przerwy -W kościele jest ok. 30 osób. Nikt nie wie, jak uczestniczyć we Mszy świętej. Proponuję książeczkę. Przygotowujemy wspólnie liturgię. Nie wiem, co dzieje się w ich sercach, po pozdrowieniu z radością ogłaszam, że ten dzień dał nam Pan, trzeba nam się nim weselić i radować. W kazaniu wspominam swego poprzednika, który w 1935r. odprawił ostatnią Mszę Świętą w tym kościele. To, co mnie łączy z nim to, Eucharystia sprawowana w tej samej świątyni. Tłumaczę, czym jest Msza święta. Po Mszy świętej podchodzą ludzie. Nie okazują żywiołowo radości, ale się cieszą. Podchodzą także Polacy, zesłańcy z Ukrainy i Białorusi. Nigdy nie byli w Polsce.”

Może dlatego parafialny przegląd kolęd rozpoczął  ks. Prałat Andrzej Grzybowski, śpiewając ze wzruszeniem kolędę „Dzisiaj w Betlejem” właśnie w języku rosyjskim.
A chwilę potem rozbrzmiała w kościele „Cicha noc” – w trzech językach, którą zaśpiewali: Ania Pieńkos przepiękną barwą głosu po angielsku, ks. Proboszcz po rosyjsku, a ks. Marcin Kaczyński Wikariusz Porębskiej parafii /i inicjator parafialnego przeglądu/po niemiecku.

Następnie wystąpił Chór Parafialny pod dyrekcją organisty Michała Sitka z kolędami: „Bóg się z Panny Narodził” i „Hej, w dzień narodzenia” oraz Chór z Parafii pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych z Białegobłota pod kierunkiem organisty Dariusza Wardaszko.

Kolejnymi wykonawcami kolęd byli: Kacper Bogdan -„Lulajże Jezuniu”, Wanda Puścian – „Stała się nam nowina”, Katarzyna Mech – „Przybieżeli do Betlejem”, Nikola Rosińska i Monika Andrzejewska
/ prowadząca przegląd/ – „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, Alicja Świderska – „Nie było miejsca dla Ciebie”, Amelia Samsel–Ślęzak – „Oj maluśki, maluśki”, Aleksandra Rozumek – „Gdy śliczna Panna”, Łukasz Piętka – „Bosy Pastuszek”, Schola Dziecięca z tutejszej parafii– "Skrzypi wóz" i "Gore gwiazda", Wiktoria Gałązka – „Cicha noc”, Monika Piórkowska, Karolina Piórkowska, Agata Biedrzycka, Michał Laskowski i Filip Balicki – „Pierwsza gwiazda” (reprezentanci Publicznego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Brańszczyku – laureaci I miejsca w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek pod patronatem Wójta Gminy Brańszczyk i zwycięzcy Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Wyszkowie); Natalia Uzdowska, Weronika Sitek i Karol Sitek– „Święta, święta, święta” (uczniowie PSP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Porębie, którzy zajęli  III miejsce w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek); Natalia i Wiktoria Uzdowskie – „Kto wie czy za rogiem”, Schola młodzieżowa tutejszej parafii - "Pierwsza gwiazda" i „Kołysanka dla Jezusa”; Danuta Pieńkos z Dybek – „Hej, w dzień narodzenia”; Danuta Pieńkos z Poręby – „O gwiazdo Betlejemska”; Anna Pieńkos – „Mizerna cicha”, Grupa mieszkańców z Dudowizny „Oj maluśki maluśki ”, Rycerze Kolumba – „Tryumfy”, zespół „Caritas” – „Maleńka miłość” i Zespół „Largo” z Ostrowi Mazowieckiej.

Natomiast Kamil Hartman zagrał na gitarze utwór Tommy  Emmanuela „One Christmas night”, a Stanisław Rytelewski na harmonijce ustnej kilka kolęd, wzbudzając aplauz publiczności.

Kolędą  „Do szopy” , którą wraz z Anią Pieńkos, Moniką Andrzejewską i Anną Nasiadka zaśpiewali wszyscy razem zakończono „kolędowanie”, a ks. Proboszcz równie serdecznie podziękował wykonawcom, jak i słuchaczom, zapraszając do plebanii na poczęstunek. Ten wspaniały koncert dla Bożej Dzieciny będzie można obejrzeć na youtube i stronie internetowej Parafii w Porębie.

Maryla Puścian