Wspomnienia z Włoch

W dniach od 25 kwietnia od 1 maja br. w Parafii pw. św. Barbary w Porębie i Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Białymbłocie została zorganizowana pielgrzymka do Włoch. W wyjeżdzie uczestniczyło 56 osób z Poręby, Białegobłota, Ostrowi Mazowieckiej i Wyszkowa. Wśród miejsc, które zwiedzili pielgrzymi było Wieczne Miasto - Rzym, Watykan, wzgórza Monte Cassino, Wenecja, Padwa i Asyż.

         Centralnym wydarzeniem był udział w Audiencji Generalnej na Placu św. Piotra. Wielkie przeżycia stanowiła przede wszystkim możliwość spotkania Ojca świętego Franciszka - Piotra naszych czasów. Piękne i zabytkowe świątynie oraz zabytki Wiecznego Miasta wzbudziły w pątnikach wiele emocji i wrażeń, które pozostaną na długo w pamięci i w sercu.

         Na wzgórzach Monte Cassino została odprawiona Masza święta za poległych, którzy oddali swoje życie za wolność naszej Ojczyzny podczas II Wojny Światowej. Zwiedzanie klasztoru Ojców Benedyktynów na tych wzgórzach było przede wszystkim niesamowitą lekcją historii i możliwością do pogłębienia swojej wiary.

         Podczas pobytu w Wenecji można było zapoznać się z kulturą, obyczajami i mentalnością tego miejsca. Miasto "położone na wodzie" to najciekawsze zjawisko w dziejach ludzkości, ponieważ ukazuje jak człowiek po przez swoją wdzięczność Bogu może stworzyć wielkie dzieła sztuki.

         W miastach Padwie i Asyżu pielgrzymi odwiedzili miejsca szczególnej czci i pamięci św. Antoniego Padewskiego i św. Franciszka z Asyżu oraz św. Klary. Ta pielgrzymka stanowiła wielkie wydarzenie w życiu pielgrzymów, jaki i samej parafii.