Krwi nie zastąpi żaden lek - akcja krwiodawstwa

Akcja Krwiodawstwa „Krwi nie zastąpi żaden lek” przy parafii pw. św. Barbary w  Porębie zorganizowana po raz pierwszy na placu przykościelnym w Porębie Średniej w dniu 24 lipca br. cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, bowiem 41 osób zostało zarejestrowanych,  z czego 24 osobom udało się oddać krew, a największym sukcesem i dumą akcji jest to, że po raz pierwszy oddało krew 18 osób .akcja poreba58

Warto zaznaczyć, że chętnych do oddania krwi było znacznie więcej, jednak czas trwania akcji na to nie pozwolił.  Takie ogromne zainteresowanie daje nam motywacje do włożenia jeszcze większego wysiłku w  działaniu dla potrzebujących i  dalej organizowania kolejnych akcji w naszej parafii jak i na terenie powiatu. Paweł Bralewski, który oddaje krew od 2009 roku (z przerwami) zawsze marzył o tym, aby zorganizować taką akcję w swojej okolicy, determinacja i zaangażowanie doprowadziły, że w tym roku udało się.  Koszt jaki niesie taka akcja to promocja wydarzenia  i dodatkowe lecz nieobowiązkowe pozyskanie współorganizatorów lub sponsorów którzy zechcą wspomóc to działanie.  Akcji w Porębie przyświecał cel, aby jak najwięcej osób o akcji wiedziało oraz aby jak najwięcej przedsiębiorstw, instytucji zaprosić do wspólnego działania.

II Przegląd Piosenki Biesiadnej w Porębie

W niedzielne popołudnie, 21 czerwca 2020r., po ostatniej Mszy świętej, przy Skansenie im. ks. Jerzego Dąbrowskiego w Porębie zgromadziły się grupy działające przy parafii i parafianie, aby wspólnie pobiesiadować. Niebo była łaskawe, deszcz tylko straszył, ale nikogo nie wystraszył. Uroczyście wydarzenie otworzył ks. proboszcz Andrzej Grzybowski wspólnie z Dyrektorem Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku, Krzysztofem Beredą. biesiada poreba 01Następnie na scenie prezentowały się grupy i indywidualni lokalni artyści zapowiadani przez ks. Marcina Kaczyńskiego i Andżelikę Zalewską. Zabawy i wspólnym śpiewom nie było końca, a miłym akcentem było dołączenie do występujących „basisty” grającego na łyżkach stołowych.biesiada poreba 10 Ponad godzinne występy były pierwszą częścią wspólnego biesiadowania, następnie Czesław Baliński wraz z Witoldem Pieńkosem zaprezentowali nowe eksponaty, które pojawiły się w ostatnim czasie w Skansenie Porębskim. Prezentacja była o tyle ciekawa bowiem, na żywo pokazano jak za pomocą kieratu napędzano sieczkarnię. Na koniec spotkania każdy mógł posilić się pyszną młoda kapustą serwowaną w Skansenie lub kiełbaską z grilla czy też słodkościami przygotowanymi przez grupy parafialne.

Tekst i fot. K. Bralewska

• Czytania na poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Poniedziałek XVIII tygodnia zwykłego

(Jr 28,1-17)

W czwartym roku Sedecjasza, króla judzkiego, w piątym miesiącu rzekł do mnie Chananiasz, syn Azzura, prorok z Gibeon, w domu Pańskim wobec kapłanów i całego ludu: To mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Złamię jarzmo króla babilońskiego. W ciągu dwóch lat przywrócę na to miejsce wszystkie naczynia domu Pańskiego, które zabrał Nabuchodonozor, król babiloński, z tego miejsca, wywożąc do Babilonu. Jechoniasza, syna Jojakima, króla judzkiego, i wszystkich uprowadzonych z Judy do Babilonu sprowadzę na to miejsce - wyrocznia Pana - skruszę bowiem jarzmo króla babilońskiego. Prorok zaś Jeremiasz przemówił do proroka Chananiasza wobec kapłanów i całego ludu stojącego w domu Pańskim. Prorok Jeremiasz powiedział: Niech się stanie! Niech tak Pan uczyni! Niech Pan wypełni twoje słowa, które prorokowałeś, sprowadzając naczynia z domu Pańskiego i wszystkich uprowadzonych w niewolę z Babilonu na to miejsce. Posłuchaj jednak tego słowa, które powiem do twoich uszu i do całego ludu. Prorocy, którzy byli przede mną i przed tobą od najdawniejszych czasów, prorokowali przeciw licznym krajom i przeciw wielkim królestwom o wojnie, nieszczęściu i zarazie. Prorok, który przepowiada pomyślność, będzie uznany za proroka prawdziwie posłanego przez Pana, gdy się spełni przepowiednia prorocka. Wtedy prorok Chananiasz wziął jarzmo z szyi Jeremiasza proroka i połamał je. I powiedział Chananiasz wobec całego ludu: To mówi Pan: Tak samo skruszę

• Rozważanie na poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Współczesny świat mami człowieka licznymi obietnicami dobrobytu i zadowolenia. Głosiciele szczęścia bez Chrystusa i Jego krzyża są fałszywymi prorokami, sprowadzającymi człowieka na manowce. Tylko Chrystus jest Dobrym Pasterzem, który potrafi zaradzić potrzebom człowieka i ulitować się nad jego cierpieniem. On jest Tym, który leczy chorych, głosi Dobrą Nowinę i karmi do syta chlebem. Również w czasie tej Eucharystii przychodzi do nas jako Zbawiciel, pragnący odnowić nasze życie.

ks. Dariusz Kwiatkowski, "Oremus" sierpień 2004, s. 8-9

• Książka dnia, 3 sierpnia 2020
    Mirek Osip - Pokrywka, Magda Osip - Pokrywka

Szlaki św. Jana Pawła II. Przewodnik